7 listopada 2006 r.
Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu zapoznano się z informacją Zarządu Polskiego Radia SA oraz przedstawicieli Regionalnych Rozgłośni PR dotyczącą problemów radiofonii.
Prezes Krzysztof Czabański przedstawił aktualną sytuację w Polskim Radiu. Przy poparciu przedstawicieli rozgłośni regionalnych - zwrócił szczególną uwagę na spadek wpływów z abonamentu i poinformował o negatywnych skutkach tej sytuacji. Oznajmił, że jeżeli sytuacja w zakresie ściągalności abonamentu nie zmieni się, to Polskie Radio, a szczególnie jego regionalne rozgłośnie, mogą w ciągu najbliższych lat upaść. Członek KRRiT Witold Kołodziejski przekazał przedstawicielom Polskiego Radia informację o prowadzonych rozmowach z Ministerstwem Finansów w sprawie egzekucji abonamentu (dotychczas - bez skutku).
W drugiej części dyskusji Tomasz Kuc, prezes Radia Olsztyn, poinformował zabranych o propozycji powołania Stowarzyszenia Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia jako organizacji reprezentującej wspólne interesy lokalnych rozgłośni radia publicznego. Akces do tego stowarzyszenia zgłosili członkowie zarządów czternastu spośród siedemnastu rozgłośni regionalnych.
Ponadto przedstawiciele Rozgłośni Regionalnych zwrócili m.in. uwagę na problem próby centralizacji tych rozgłośni, przypomnieli o zadaniach, jakie mają spełniać rozgłośnie regionalne, przede wszystkim zwracając uwagę na troskę przy realizacji misji społecznych radia regionalnego.
Senator Piotr Boroń zaproponował przyjęcie na najbliższym posiedzeniu stanowiska komisji w sprawie utrzymania autonomii Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.
Na drugiej części posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu omówiono, a następnie jednogłośnie przyjęto stanowisko komisji w sprawie powołania instytucji kultury - Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Posiedzenie na ten temat odbyło się 17 października br.
W przyjętym stanowisku napisano:
"W dniu 17 października br. odbyło się specjalne spotkanie przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz osób reprezentujących Europejskie Centrum Solidarności z Komisją Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. członkowie Prezydium Senatu RP wicemarszałek Marek Ziółkowski, wicemarszałek Krzysztof Putra, wicemarszałek Maciej Płażyński oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu Jarosław Sellin.
Przedstawiono koncepcję wzniesienia w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności tak w sensie ideowym, jak i organizacyjnym oraz architektonicznym. Przeprowadzono debatę, w której podkreślono nie tylko aspekt Polski, ale i uniwersalny dotyczący tej wspaniałej idei, związanej z najnowszą historią nie tylko naszej Ojczyzny, ale również Europy i Świata.
Komisja Kultury i Środków Przekazu zwraca się do wszystkich, od których zależy powołanie do życia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, aby nie szczędzili sił i środków, wspierając tę szczytną inicjatywę.
Komisja pragnie podkreślić, iż nie było wątpliwości co do słuszności tej inicjatywy
i potrzeby istnienia właśnie tu w Polsce, właśnie w Gdańsku - Europejskiego Centrum Solidarności".
Diariusz Senatu nr 26