23 czerwca 2006 r.
Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas wyjazdowego posiedzenia w Radomiu zapoznała się z programem rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich na przykładzie lokalnego programu opracowanego dla Miasta Kazimierzowskiego. Program zaprezentował Marcin Wosik, przedstawiciel spółki z o.o. "Rewitalizacja", będącej własnością Gminy Miasta Radomia. W swym wystąpieniu przedstawił on członkom komisji strategię na lata 2003-2015 w ramach lokalnego programu rewitalizacji. Za priorytet uznano w tym programie konieczność renowacji starej części Miasta Kazimierzowskiego. Aby to przedsięwzięcie można było zrealizować, należy wykwaterować lokatorów z mieszkań socjalnych z dzielnicy zabytkowej Starego Miasta i ulokować ich w innych dzielnicach, przeprowadzić kapitalne remonty budynków komunalnych i zdewastowanych kamienic. Gmina, inwestując środki własne, zamierza skłonić właścicieli kamienic do prowadzenia procesu rewitalizacji we własnym zakresie. Działania te stworzą lepsze warunki mieszkaniowe, poprawią stan bezpieczeństwa, zapewnią rozwój usług i funkcji publicznych. Po przeprowadzonych badaniach ocenia się, że do realizacji programu potrzebne będą ogromne nakłady finansowe i możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych.
Senatorowie w dyskusji uznali potrzebę uchwalenia ustawy o rewitalizacji. Postanowili jednocześnie wyrazić uznanie i poparcie dla podejmowanych inicjatyw, co ujęli w swym stanowisku.
W punkcie 3. posiedzenia senatorowie wzięli udział w sesji naukowej poświęconej oddziaływaniu Jana Kochanowskiego od epoki renesansu poczynając do czasów współczesnych (Europa - Polska - Ziemia Radomska).
Członkowie komisji wysłuchali referatów wygłoszonych przez prof. Tadeusza Ulewicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Stefana Nieznanowskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na temat wpływu twórczości Jana Kochanowskiego na współczesny język polski.