23 maja 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie ustawy o samorządzie województwa.

Senatorowie zapoznali się z informacją wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Tomasza Merty, a także z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm ustawa stanowi rezultat prac nad dwoma projektami: pierwszym, stanowiącym inicjatywę ustawodawczą Senatu, i drugim - z przedłożenia poselskiego. W porównaniu z projektem ustawy skierowanym do Sejmu przez marszałka Senatu przedmiotowa ustawa została rozszerzona o mającą charakter doprecyzowujący zmianę w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie województwa.

Celem rozpatrywanej ustawy jest umożliwienie udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru przez organy stanowiące samorządu województwa. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w dotychczasowym brzmieniu, w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona wyłącznie przez organ stanowiący gminy lub powiatu, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Analizowana ustawa zmierza do poszerzenia katalogu podmiotów uprawnionych do udzielania dotacji w wyżej wskazanym zakresie o organy stanowiące samorządu województwa.

W głosowaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie ustawy o samorządzie województwa. Jak ustalono, sprawozdanie z prac komisji nad sejmową nowelizacją złoży podczas posiedzenia plenarnego Izby senator Piotr Boroń.