28 stycznia 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu wyrażono opinię o kandydacie na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę dziennikarza Witolda Kołodziejskiego na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Za tą kandydaturą w głosowaniu opowiedziało się 7 senatorów, a 1 wstrzymał się od głosu. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, w KRRiT ma zasiadać 5 członków. Po dwóch wybierają Sejm i prezydent, jednego - Senat.

Podczas przesłuchania przed Komisją Kultury i Środków Przekazu W. Kołodziejski wskazywał na potrzebę zwiększenia roli telewizji regionalnej. Podkreślał, że istnieje konieczność lepszego dostosowania programów telewizyjnych do wszystkich grup wiekowych, gdyż - jak ocenił - obecnie większość przekazu adresowana jest głównie do osób od 16. do 49. roku życia. Powiedział, że jest zwolennikiem konsultacji społecznych przy podejmowaniu decyzji dotyczących mediów publicznych i etyki. Odnosząc się do pytania o możliwość rezygnacji z reklam w telewizji publicznej, powiedział, że należy zastanowić się, w jakim stopniu rynek reklam może być ograniczony. Zaznaczył, że jest zwolennikiem doprecyzowania zobowiązań mediów dotyczących np. emisji programów wyprodukowanych w Polsce nie tylko co do treści, ale i co do czasu emisji.

Zgłoszony przez PiS W. Kołodziejski jest jedynym kandydatem Senatu do KRRiT. Przewodniczy Radzie Warszawy. Od 12 lat pracuje w Telewizji Polskiej. Stworzył ponad 600 programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. W 1995 r. został autorem i wydawcą cotygodniowych programów o tematyce społecznej i religijnej. Od 1999 r. wydawca "Studia Papieskiego", obsługującego wydarzenia medialne, jakie stanowiły kolejne pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i innych krajów, transmitowane przez TVP. Obecnie W. Kołodziejski jest wydawcą, autorem i prowadzącym program "Między ziemią a niebem".

Ustalono, że w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu opinię na temat kandydata do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawi Izbie senator Piotr Boroń.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrzono ustawę budżetową na rok 2006 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji.

Na temat odpowiednich części budżetu wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Olendzki oraz dyrektor Departamentu Ekonomicznego w tym resorcie Wojciech Kwiatkowski, a także przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

W wyniku dyskusji Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła następującą opinię, dotyczącą wybranych części ustawy budżetowej na rok 2006, przygotowaną dla Komisji Gospodarki Narodowej:

"Komisja Kultury i Środków Przekazu na posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2006 roku - po uprzedniej wstępnej analizie projektu budżetu na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2005 roku - ostatecznie rozpatrzyła, na podstawie art.73 ust. 1 i 2 Regulaminu Senatu uchwaloną przez Sejm ustawę budżetową na rok 2006 (druk senacki nr 53) w częściach poniżej wymienionych:

  1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

  1. Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego

Zał. nr 5 Plan finansowy Funduszu Promocji Twórczości

Zał. nr 5 Plan finansowy Funduszu Promocji Kultury

oraz wg kompetencji komisji:

  1. Rezerwy celowe

  1. Budżety wojewodów

Zał. nr 4 Zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze w 2006 r.

Zał. nr 6 Wykaz inwestycji wieloletnich w 2006 r.

Zał. nr 7 Środki bezzwrotne pochodzące z programów pomocy przedakcesyjnej

Unii Europejskiej

Zał. nr 9 Wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje podmiotowe w 2006 r.

Zał. nr 11 Zatrudnienie i wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych w 2006 r.

Zał. nr 12 Limity zatrudnienia dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zatrudnionych w urzędach organów władzy państwowej, kontroli, ochrony prawa, sądach i trybunałach oraz w placówkach zagranicznych w roku 2006

Zał. nr 13 Wykaz programów wieloletnich w 2006 r.

Zał. nr 15 Prefinansowanie zadań przewidzianych do finansowania ze środków Unii Europejskiej

Zał. nr 16 Limity kwot zobowiązań oraz wydatków w roku 2006 i kolejnych latach obowiązywania NPR 2004-2006 w tys. zł.

Komisja Kultury i Środków Przekazu - po zapoznaniu się z przedstawionymi materiałami, wysłuchaniu przedstawicieli poszczególnych resortów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Finansów, i po przeprowadzeniu dyskusji proponuje przyjęcie ustawy w rozpatrywanych częściach bez poprawek.

Opinię Komisji Kultury i Środków Przekazu na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej przedstawi senator Krystyna Bochenek".