24 lipca 2007 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o potwierdzeniu wygaśnięcia praw rzeczowych na nieruchomościach, które weszły w granice Rzeczypospolitej Polskiej po II wojnie światowej oraz zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

W opinii wnioskodawców, rozpatrywany projekt powinien uregulować sytuację poniemieckich nieruchomości w Polsce oraz kwestie ewentualnych roszczeń ich dawnych właścicieli. Sprawa ochrony praw Polski i polskich obywateli do nieruchomości na Śląsku, Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu wymaga natychmiastowych regulacji prawnych.

Projekt zakłada m.in. dokonanie z urzędu wpisów w księgach wieczystych. Mieliby to zrobić starostowie, występując do sądów o ujawnienie w księgach własności Skarbu Państwa. Kwestie szczegółowe pozostawiono rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

Autorzy projektu chcą ponadto, by dawni właściciele lub ich spadkobiercy nie mogli występować o wydanie odpisów z ksiąg wieczystych. Projekt ma na celu również zapewnienie bezpiecznego obrotu nieruchomościami.

W opinii reprezentującego wnioskodawców senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego, ustawa ma spowodować, że stare zapisy, które są w księgach wieczystych, nie będą wywoływać skutków prawnych w orzeczeniach sądowych. Nowe przepisy pozwolą na wytrącenie argumentu, którym posługują się byli właściciele w odzyskiwaniu majątków. Chodzi o nieaktualne wpisy w księgach wieczystych, które na skutek zaniedbań administracji sądowej i rządowej stwarzają domniemanie ważności tych praw.

Podczas posiedzenia wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda poinformował, że projekt rządowy regulujący ten problem jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i trafi niedługo pod obrady Rady Ministrów.

W wyniku dyskusji połączone komisje postanowiły kontynuować prace nad projektem ustawy o potwierdzeniu wygaśnięcia praw rzeczowych na nieruchomościach, które weszły w granice Rzeczypospolitej Polskiej po II wojnie światowej oraz zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece.