15 grudnia 2006 r.
W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano ustawę o zmianach organizacyjnych w niektórych organach administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Przyjęcie ustawy, będącej projektem rządowym, rekomendowali senatorom wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Piotr Pętak i Jarosław Zieliński. Ponadto wysłuchano opinii prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Piotra Buchwalda oraz zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa zakłada m.in. utworzenie dwóch nowych działów administracji rządowej - rybołówstwa oraz spraw rodziny, przekazanie nadzoru nad prezesem Wyższego Urzędu Górniczego ministrowi właściwemu ds. środowiska oraz przeniesienie zadań związanych z prowadzeniem ewidencji ludności, dowodów osobistych, paszportów, rejestracją stanu cywilnego, zmianami imion i nazwisk z działu "administracja publiczna" do działu "sprawy wewnętrzne".
W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek. Komisja zaproponowała m.in., by nad prezesem Wyższego Urzędu Górniczego nadzór sprawował minister właściwy do spraw administracji publicznej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bronisława Korfantego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia.
Zapisy ustawy uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego rekomendował senatorom wiceminister transportu Piotr Stomma. Opinię przedstawiło także senackie biuro legislacyjne.
Rozpatrywana ustawa zakłada tworzenie drogowych spółek specjalnego przeznaczenia, które będą przygotowywać lub realizować inwestycje drogowe. Zgodnie z intencją rządu spółki mają być powoływane do realizacji najważniejszych, priorytetowych zadań rządu w zakresie infrastruktury drogowej.
Zgodnie z ustawą spółki specjalnego przeznaczenia będą tworzone jako spółki akcyjne. Minister transportu obejmie, w imieniu Skarbu Państwa, całość ich kapitału zakładowego. Ustali statuty, a także będzie powoływał i odwoływał członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek. Kapitał zakładowy każdej spółki wyniesie nie mniej niż jeden milion złotych.
Przewiduje się, że minister transportu będzie zawierał ze spółkami umowy, w których określone zostaną konkretne zadania i szczegółowe warunki ich realizacji. Spółki będą mogły korzystać ze zwolnionych z opłat prowizyjnych poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. Spółki miałyby też przejąć część zadań Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Będą np. mogły nabywać grunty pod budowę dróg i przejąć od GDDKiA dokumentację potrzebną do przygotowania inwestycji drogowych.
Spółki, aby przygotować lub zrealizować inwestycje, będą mogły zawrzeć z wykonawcą umowę na budowę i eksploatację drogi lub tylko na jej eksploatację. Na podstawie takiej umowy spółka będzie mogła zlecić wykonawcy pobieranie opłat za przejazdy: autostradami, drogami ekspresowymi, mostami, wiaduktami oraz tunelami na drogach krajowych.
Koszty utworzenia spółek będzie pokrywał minister transportu. Przygotowanie przedsięwzięć drogowych lub ich wykonanie ma być finansowane z kilku źródeł. Projekt wymienia m.in.: budżet państwa, środki bezzwrotne Unii Europejskiej, środki Krajowego Funduszu Drogowego, pożyczki i kredyty zaciągane przez spółkę lub Skarb Państwa, emisję obligacji, środki własne spółki. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.
W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie 5 poprawek o charakterze legislacyjnym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jarosława Chmielewskiego.
Kolejnym aktem prawnym rozpatrywanym przez Komisję Gospodarki Narodowej była ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Na temat ustawy, która była projektem rządowym, wypowiadał się dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów Jerzy Grygierzec. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowelizacja ma na celu usprawnienie i uproszczenie trybu załatwiania wniosków osób fizycznych o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że ich przyjęcie zaproponuje Izbie senator Mirosława Nykiel.
Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej. Zapisy nowelizacji sejmowej, uchwalonej na podstawie projektu rządowego, rekomendował dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa Janusz Radomski. W tej części posiedzenia wziął także udział prezes PAP Piotr Skwieciński. Zapoznano się ponadto z opinią senackiego biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowelizacja dostosowuje przepisy ustawy o Polskiej Agencji Prasowej do ustawy o finansach publicznych. Pozwoli to utrzymać możliwość przyznawania agencji dotacji budżetowych.
Przepisy ustawy o PAP przed nowelizacją były zbyt ogólne i nie precyzowały, jakiego rodzaju dotacje, w jakim zakresie ani na jakie cele agencja może otrzymywać. Tymczasem według obowiązującej od początku roku ustawy o finansach publicznych budżet państwa może udzielać dotacji podmiotowych wyłącznie na ustawowo określone cele i w określonym zakresie.
Nowelizacja ustawy o PAP wskazuje, że dotacje budżetowe mogą być przyznawane na: dostarczanie odbiorcom rzetelnych, bezstronnych i obiektywnych informacji z kraju i zagranicy, upowszechnianie stanowiska Sejmu, Senatu, rządu, prezydenta oraz innych organów państwa.
Ustawa o PAP stanowi, że dotacje budżetowe mogą być udzielane PAP do dnia udostępnienia akcji spółki osobom trzecim, czyli do momentu prywatyzacji PAP.
Nowelizacja dostosowuje ponadto nazewnictwo zawarte w ustawie do obowiązującego Kodeksu spółek handlowych.
W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Prasowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Jerzego Szmita.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne.
Opinię na temat nowelizacji, której projekt wniosła sejmowa Komisja Infrastruktury, w imieniu ministra transportu przedstawiła prezes Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska. Swoje uwagi wniosło senackie biuro legislacyjne.
Zasadniczym celem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego jest określenie modelu postępowania w sprawie rezerwacji częstotliwości. Ustawa przesądza (co budziło wątpliwości interpretacyjne), że rezerwacja częstotliwości w trybie przetargowym opiera się na modelu sprzężonych ze sobą funkcjonalnie wielu postępowań.
W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Marka Waszkowiaka.