4 lipca 2006 r.
Tematem posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej było uwłaszczenie mieszkaniami oraz nieruchomościami gruntowymi, stan prawny oraz organizacyjny, udział stowarzyszeń w realizacji uwłaszczenia.
Podczas posiedzenia, w którym wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń uwłaszczeniowych z całej Polski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa Piotr Styczeń, senator Adam Biela przypomniał, że senacki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości zakłada uporządkowanie spraw związanych z przekształceniami własnościowymi, m.in. uwłaszczeniem mieszkaniami zakładowymi. Jak wyjaśnił senator A. Biela, chodzi o mieszkania zakładowe należące m.in. do wojska i Polskich Kolei Państwowych. W projekcie znalazły się zmiany, które mają umożliwić osobom mieszkającym w lokalach zakładowych ubieganie się o prawo własności.
Jak stwierdził senator, projekt przyznaje osobie uprawnionej dotychczas jedynie z tytułu tzw. prawa pierwszeństwa możliwość roszczenia o nabycie zajmowanego przez nią mieszkania w sytuacji, gdy w określonym budynku co najmniej jedno mieszkanie zostało już sprzedane. Projekt rozszerza krąg kredytobiorców, którym bank umarza zadłużenie z tytułu kredytu mieszkaniowego oraz skapitalizowanych odsetek. Zmiana zaproponowana przez Senat polega na tym, że umorzenie stosowane będzie do kredytobiorców, którzy systematycznie i terminowo spłacali kredyt przez 10 lat, a nie jak obecnie 20. Zdaniem Senatu, może to rozwiązać sprawę zadłużenia niezawinionego przez kredytobiorców, które narosło głównie z powodu inflacji lat 90.
Zdaniem senatora A. Bieli, projekt ustawy poprawia też ustawę uchwaloną przez Sejm poprzedniej kadencji, dotyczącą przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zmiana zaproponowana przez Senat rozszerza krąg użytkowników wieczystych o osoby, które pomimo spełnienia warunków ustawowych nie otrzymały prawa użytkowania wieczystego.
Projekt zakłada, iż na pisemne żądanie członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia będzie musiała podpisać z nim umowę o przeniesieniu własności lokalu. Warunkiem jest m.in. spłacenie przez niego odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami oraz spłata pomocy uzyskanej przez spółdzielnię z finansów publicznych, przypadającej na dany lokal (jeśli spółdzielnia taką pomoc uzyskała).
Jak wyjaśniał senator A. Biela, kwestie własności wymagają jak najszybszego uregulowania, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe niejednokrotnie utrudniają członkom spółdzielni przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w pełne prawo własności.
Senator A. Biela, który reprezentuje Senat podczas prac nad projektem ustawy w Sejmie, przypomniał, że projekt, pod którym podpisali się senatorowie z różnych klubów, poparły połączone senackie komisje Gospodarki Narodowej i Ustawodawcza. Sejm zajmie się nim w najbliższym czasie, gdyż został on już skierowany do pierwszego czytania.