19 i 20 czerwca 2006 r.
W dniach 19 i 20 czerwca 2006 województwie śląskim odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej. Tematem posiedzenia była restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego - efekty i plany na najbliższe lata.
Przed rozpoczęciem posiedzenia w Katowicach odbyła się konferencja prasowa senatorów Komisji Gospodarki Narodowej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, senatorowie stwierdzili, że podczas dwudniowego pobytu na Śląsku chcą zapoznać się z dotychczasowymi efektami restrukturyzacji górnictwa i przedyskutować rządowe plany wobec branży. Do dyskusji zostali zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele spółek węglowych, naukowcy i samorządowcy.
Pomysłodawczyni posiedzenia senator Mirosława Nykiel powiedziała, że problematyką górnictwa zainteresowała się, gdy zwrócono się do niej z prośbą o interwencję w sprawie likwidacji kopalni "Piast Ruch II" w Woli w gminie Miedźna. "Działając w tej sprawie, przekonałam się, że myślenie decydentów o podstawowym polskim surowcu energetycznym i perspektywie jego wykorzystania musi się zmienić. Warto się zatrzymać, zastanowić, czy dotychczasowe plany restrukturyzacji są aktualne" - stwierdziła. W krajach Unii Europejskiej - dodała senator - od lat odchodzi się od dominującej roli węgla kamiennego na rzecz przede wszystkim gazu ziemnego. Zdaniem senator M. Nykiel, stopień uzależnienia gospodarek UE od coraz droższych nośników energii jest niebezpieczny. Polska w nowej strukturze UE stała się największym producentem i użytkownikiem węgla kamiennego, wydobywając go więcej niż wszystkie pozostałe kraje członkowskie.
Kto nie rozumie, że w polskiej gospodarce nie ma alternatywy dla węgla, opóźnia rozwój gospodarczy i cywilizacyjny Polski, zwłaszcza Śląska - uważa senator M. Nykiel.
W opinii niektórych senatorów z Komisji Gospodarki Narodowej, w polskiej gospodarce nie ma alternatywy dla węgla kamiennego jako podstawowego źródła energii. Muszą się znaleźć pieniądze na nowe technologie, np. wytwarzanie paliwa syntetycznego z węgla. Wszystko jednak będzie zależało od rachunku ekonomicznego.
Na początku obrad senatorów powitali i wprowadzili w tematykę posiedzenia wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski i marszałek województwa śląskiego Michał Czarski. Następnie głos zabrała senator M. Nykiel. Senator Antoni Motyczka omówił geologiczne uwarunkowania eksploatacji złóż. Senator Bronisław Korfanty przedstawił społeczne i ekonomiczne skutki dotychczasowej restrukturyzacji kopalń węgla kamiennego.
Wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Pawła Poncyljusza było poświęcone dotychczasowym efektom procesu restrukturyzacji kopalń węgla kamiennego i rządowym planom na przyszłość.
Prof. Andrzej Lisowski Z Głównego Instytutu Górnictwa omówił problemy górnictwa węgla kamiennego wymagające właścicielskiego zarządzania.
Próbę sformułowania odpowiedzi na pytanie: czy węgiel może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski? - przedstawił dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej prof. Krystian Probierz.
"Węgiel paliwem przyszłości" - to temat wystąpienia doc. Krystyny Czaplickiej z Głównego Instytutu Górnictwa.
Dyskusja, w której wzięli udział m.in. przewodniczący rady Nadzorczej Węglokoksu Wiesław Blaschke, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej Andrzej Karbownik, dziekan Wydziału górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Jerzy Klich, dyrektor ds. technicznych Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" Jerzy Markowski, poseł Rajmund Moric, wójt gminy Miedźna Bogdan Taranowski, dotyczyła m.in. problemów bezpieczeństwa energetycznego, które może zagwarantować węgiel.
Wiceminister gospodarki P. Poncyljusz zapowiedział, że w przygotowywanym programie dla górnictwa najważniejszy będzie rachunek ekonomiczny. Jak stwierdził, branżę górniczą niszczą patologie, m.in. ustawianie przetargów i sieć spółek, które czerpią nieuzasadnione korzyści. Wiceminister nie wykluczył, że trzeba będzie ograniczać wydobycie węgla, a to może oznaczać zamykanie kopalń.
W opinii senator M. Nykiel, nie należy zamykać kopalń. Przeciwnego zdania był prof. A. Karbownik, który pytał o to, kto pokryje ewentualne straty Kompanii Górniczej. Jego zdaniem, sama kompania będzie musiała doprowadzić wtedy do wyjścia z tarapatów.
Jak ustalono, Komisja Gospodarki Narodowej będzie kontynuować dyskusję o przyszłości polskiego górnictwa na kolejnym posiedzeniu i wtedy sformułuje wnioski na ten temat.
20 czerwca senatorowie odwiedzili najstarszą dzielnicę Katowic - Giszowiec. Następnie złożyli wizytę w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.
Głównym celem powołanie tej kopalni jako placówki naukowej przed II wojną światową było prowadzenie badań w dziedzinie bezpieczeństwa górniczego, w szczególności nad opanowaniem groźnych wybuchów metanu i pyłu węglowego.
Główny Instytut Górnictwa Kopalnia Doświadczalna "Barbara" jest nadal bardzo ważną placówką naukowo-badawczą, jedyną w Europie, która dysponuje podziemnym poligonem doświadczalnym.