Tematem posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej była bieżąca sytuacja ekonomiczno-finansowa w grupie PKP SA oraz wykorzystanie środków Unii Europejskiej na infrastrukturę kolejową.
Zagadnienia dotyczące podjętych przez komisje tematów referowali wiceminister transportu i budownictwa Mirosław Chaberek, prezes Zarządu PKP SA Andrzej Wach, prezes PKP PLK SA Krzysztof Celiński. Wysłuchano także obecnych na posiedzeniu przedstawicieli związków zawodowych działających na kolei.
W drugiej części posiedzenia omawiano rządowy program dla elektroenergetyki. Informacje na ten temat przedstawili wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak oraz wiceminister skarbu państwa Piotr Rozwadowski.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskich Sieci Elektroenergetycznych czy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a także innych stowarzyszeń gospodarczych zajmujących się energią i ciepłownictwem.
Jak stwierdził wiceminister T. Wilczak, głównymi celami przygotowanego programu dla elektroenergetyki są: obniżka kosztów wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej poprzez zwiększenie efektywności działania przedsiębiorstw energetycznych w wyniku zastosowania mechanizmów rynkowych w wytwarzaniu oraz skutecznej regulacji działalności sieciowej, a także wzrost bezpieczeństwa energetycznego i wzrost niezawodności dostaw energii elektrycznej, zapewniony przez budowę odpowiednio silnych struktur organizacyjnych firm energetycznych i realizacja zrównoważonego rozwoju gospodarki poprzez ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko zgodnie z zobowiązaniami traktatu akcesyjnego i dyrektywami Unii Europejskiej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Dokument przedstawiony przez rząd składa się z trzech części. W pierwszej części przedstawiono najważniejsze problemy sektora elektroenergetycznego, które wymagają aktualnie bardzo pilnego rozwiązania. W drugiej części znalazła się syntetyczna prezentacja najważniejszych elementów programu, uznanych przez autorów programu za najpilniejsze do podjęcia wraz z oceną przewidywanych efektów. Część trzecia zawiera propozycję planu najważniejszych działań i decyzji do podjęcia w odniesieniu do sektora energetycznego.