U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 lutego 2006 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

 

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 26 stycznia 2006 r. ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w art. 44:

a) w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) nakładającej obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie wstrzymanych badań, prac, robót lub innych działań przy zabytku, przy czym wniosek o wydanie tego pozwolenia składa się w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia doręczenia decyzji, albo",

b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Wojewódzki konserwator zabytków wydaje decyzję w sprawie pozwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 , w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie tego pozwolenia.".";

2)

w art. 1 w pkt 9 w lit. a:

  1. w pkt 3 wyrazy "wykonanych ręcznie dzieł malarstwa, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 4 i 5, wykonanych dowolną techniką i na dowolnym materiale," zastępuje się wyrazami "wykonanych ręcznie dowolną techniką i na dowolnym materiale dzieł malarstwa, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 4 i 5,",
  2. w pkt 4 wyrazy "wykonanych ręcznie akwareli, gwaszy i pasteli wykonanych na dowolnym materiale," zastępuje się wyrazami "wykonanych ręcznie na dowolnym materiale akwareli, gwaszy i pasteli,";

3)

po art. 1 dodaje się art. 1a w brzmieniu:

"Art. 1a. 1. Do postępowań administracyjnych w sprawach określonych przepisami niniejszej ustawy, wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Do postępowań administracyjnych w sprawach określonych w art. 1 pkt 3, 6, 8 i 9 niniejszej ustawy, wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.".

MARSZAŁEK SENATU

Bogdan BORUSEWICZ


Uzasadnienie

Senat, po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, postanowił wprowadzić do jej tekstu 3 poprawki.

Przyjmując poprawkę nr 1 Senat umożliwił adresatowi decyzji o wstrzymaniu prac prowadzonych przy zabytku bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, skuteczne ubieganie się o pozwolenie na podjęcie wstrzymanych prac. W opinii Senatu, liczony od dnia doręczenia decyzji nakładającej obowiązek uzyskania pozwolenia, 30 dniowy termin na jego uzyskanie, mógłby się w praktyce okazać niemożliwy do dotrzymania. W poprawce wskazano, że wniosek o wydanie pozwolenia na podjęcie wstrzymanych prac należy złożyć w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia doręczenia decyzji, natomiast wojewódzki konserwator zabytków obowiązany jest podjąć decyzję w przedmiocie pozwolenia w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Poprawka nr 2 ma charakter doprecyzowujący.

Uchwalając poprawkę nr 3 Senat postanowił wprowadzić do ustawy przepisy przejściowe określające wpływ jej wejścia w życie na sposób zakończenia postępowań będących w toku. Senat uznał, że ze względu na korzystniejsze od dotychczasowych rozwiązania albo ważny interes publiczny, w sprawach określonych przepisami ustawy wszczętych, a niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, "nowe przepisy" powinny być stosowane w odniesieniu do podejmowania czynności kontrolnych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie sprawowania nadzoru konserwatorskiego (art. 38), postępowania w sprawie wydawania jednorazowego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę (art. 53), postępowania w sprawie wydawania pozwolenia na wywóz zabytku za granicę (art. 59) oraz postępowania dotyczącego restytucji zabytków wywiezionych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (art. 64).