U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 5 stycznia 2006 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 29 grudnia 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. W ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w art. 28d ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta. Wyborów przedterminowych nie przeprowadza się także wtedy, jeżeli data wyborów miałaby przypaść w okresie dłuższym niż 6 a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta i rada w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta podejmie uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów.";

2)

art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.".

MARSZAŁEK SENATU

Bogdan BORUSEWICZ


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu w dniu 5 stycznia 2006 r. ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Senat proponuje wprowadzenie 2 poprawek.

Przyjmując poprawkę nr 1 Senat przywrócił dotychczas obowiązujący okres, w którym wyborów przedterminowych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) się nie przeprowadza (w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta). Jednocześnie wprowadzono rozwiązanie nowe, zgodnie z którym, jeżeli termin wyborów przypadałby w okresie dłuższym niż 6 a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta o nieprzeprowadzaniu wyborów przedterminowych może zadecydować rada gminy w drodze uchwały podjętej w ciągu 30 dni od dnia podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu wójta.

Poprawka nr 2 zmienia termin wejścia w życie ustawy przewidując, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. W przekonaniu senatorów, art. 4 w brzmieniu przyjętym przez Sejm, utrudniał jednoznaczne określenie terminu wejścia w życie ustawy, bowiem co prawda termin ten został określony jako dzień następujący po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia, ale jednocześnie przewidziano, że całą ustawę stosuje się od kadencji następującej po kadencji, w której ustawa weszła w życie, co oznacza, iż w praktyce ustawa byłaby realizowana od innego dnia niż wskazany termin jej wejścia w życie. W związku z powyższym została przyjęta poprawka, która usuwa tę wątpliwość.