Senator Czesław Ryszka:
Dziękuję, Panie Marszałku.
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Mam trzy oświadczenia, dwa z nich wygłoszę, a trzecie przekażę do protokołu.
Pierwsze oświadczenie kieruję do ministra skarbu.
Dotyczy ono dyskryminacji i pozaprawnych ograniczeń podjętych przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa "Ruch" SA, mających na celu eliminację z rynku producentów zapałek Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego, będących od 1997 r. spółką pracowniczą.
Otóż zarząd firmy "Ruch" SA rozesłał do swoich oddziałów w terenie informację, że jedynymi dostawcami zapałek dla firmy "Ruch" SA są dwa przedsiębiorstwa państwowe - w Sianowie i Czechowicach. W piśmie tym zabrania się zakupu zapałek z Częstochowy i eliminuje tym samym z rynku częstochowską spółkę.
Działanie to nosi cechy nieuczciwości, jest rodzajem działań monopolistycznych, preferujących producentów państwowych. Skazuje się tu jednocześnie na likwidację częstochowską spółkę pracowniczą, która posiada studwudziestopięcioletnią tradycję oraz historię i od wielu lat jest równoprawnym dostawcą zapałek do sieci firmy "Ruch" SA. Wielkość dostaw częstochowskiej spółki w żaden sposób nie została zwiększona, a wspomaganie państwowych producentów przez zamykanie dostępu do rynku spółce pracowniczej, utworzonej wysiłkiem pracowników byłego przedsiębiorstwa państwowego, jest nieuczciwe i krzywdzące.
Fakt sprywatyzowania państwowej częstochowskiej firmy przez jej pracowników nie może stanowić podstawy do eliminacji jej z rynku metodami z minionej epoki, czego przykładem jest właśnie postawa firmy "Ruch" SA.
Proszę o interwencję w tej sprawie w imieniu byłych pracowników państwowej firmy, będących aktualnie akcjonariuszami spółki pracowniczej, którzy stworzyli sobie miejsce pracy i zainwestowali w to własne środki. Nie może być tak, że za przedsiębiorczość i uczciwość spotka ich kara.
Dziękuję za zajęcie się tą sprawą.