Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jarosława Laseckiego, złożonym na 2. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 2):

Warszawa, 2005-12-08

Pan
Bogdan Borusewicz
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na przesłane przy piśmie znak BPS/DSK-043-06/05 z dnia 23 listopada 2005 r. oświadczenie złożone przez Senatora Jarosława Laseckiego podczas 2. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 listopada 2005 r. w sprawie utworzenia w Częstochowie wyspecjalizowanego urzędu skarbowego do obsługi niektórych kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 z późn. zm.) z terenu powiatów: częstochowskiego, myszkowskeigo, lublinieckiego i kłobuckiego, uprzejmie informuję Pana Marszałka, że brak jest przesłanek do utworzenia wnioskowanego urzędu skarbowego.

Województwo śląskie jest jednym z trzech województw, na terenie którego funkcjonuje więcej niż jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy. Są to: Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu i Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku Białej, które wg stanu na koniec 2004 r. obsługiwały łącznie 4.781 podatników, z czego 3.064 przez urząd skarbowy w Sosnowcu, obejmujący swoim terytorialnym zasięgiem działania ponad czterystu podatników, dla których Senator Jarosław Lasecki wnioskuje utworzenie odrębnego urzędu skarbowego. Podatnicy ci stanowią niespełna 20% ogólnej liczby podatników obsługiwanych przez urząd skarbowy w Sosnowcu.

Dla porównania Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie, którego właściwość miejscowa swoim obszarem zacznie przewyższa zasięg terytorialny Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu i obejmuje ponadto dwa byłe miasta wojewódzkie, w 2004 r. obsługiwał 3.410 podatników.

Liczba wyspecjalizowanych urzędów skarbowych w województwie śląskim jest więc adekwatna do liczby podatników znajdujących się we właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

Trudno też zgodzić się ze stwierdzeniami Pana Senatora J. Laseckiego, iż lokalizacja urzędu skarbowego w Sosnowcu jest "poważnym utrudnieniem" dla podatników z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego, że zbyt duża odległość od siedziby firmy "jest poważną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu każdej jednostki gospodarczej" oraz generuje koszty funkcjonowania firm. Pragnę bowiem zauważyć, że obowiązujący w Polsce system podatkowy, zakładający oparcie wymiaru podatków na deklaracjach i zeznaniach podatników, z możliwością przesyłania ich drogą pocztową i dokonywanie wpłat za pośrednictwem urzędów pocztowych i banków, a także upowszechnienie obrotu bezgotówkowego ograniczają konieczność bezpośrednich kontaktów podatników z urzędem skarbowym. Zaś przygotowywane kolejne rozwiązania prawne i organizacyjne, umożliwiające w niedługim czasie składanie zeznań oraz udzielanie wyjaśnień i informacji również w formie elektronicznej, bez wątpienia przyczynią się do dalszego ułatwienia tego kontaktu.

Mając na uwadze powyższe, pragnę poinformować Pana Marszałka, iż nie widzę potrzeby do utworzenia w Częstochowie, wnioskowanego przez Senatora Jarosława W. Laseckiego, trzeciego w województwie śląskim wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. Odległość podatników od siedziby urzędu nie może być bowiem obecnie podstawowym kryterium tworzenia i lokalizacji organów administracji skarbowej, tym bardziej, że w 13 województwach funkcjonuje tylko po jednym wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym. Jedynie w województwie mazowieckim działają trzy wyspecjalizowane urzędy skarbowe, obsługują one jednak łącznie aż 13 443 podatników, a w województwach wielkopolskim i śląskim po dwa urzędy skarbowe.

Minister Finansów organizując pobór podatników, w tym także ustalając sieć organów podatkowych, musi się kierować możliwościami finansowymi i koniecznością optymalizacji wydatków niezbędnych na wykonywanie zadań administracji podatkowej. Te względy przemawiają przeciwko propozycji złożonej przez Pana Senatora Jarosława Laseckiego.

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Marian Banaś


Oświadczenie