Oświadczenie złożone
przez senatora Ryszarda Góreckiego
Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry
W styczniu 2005 r. weszła w życie ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego. W art. 1 tej ustawy określa się warunki i tryb nabywania oraz utraty prawa wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego, a także zasady wykonywania tego zawodu. Art. 33 ustawy odnosi się do osób, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy. Ust. 1 przewidywał sześciomiesięczny termin na założenie wniosku o wpisanie na listę tłumaczy, to jest do 27 lipca 2005 r.
W związku z tym zapisem zwróciła się do mnie pani Joanna Arentewicz z miejscowości Słupy w województwie warmińsko-mazurskim, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego. Pani Arentewicz znajduje się w grupie około dwóch i pół tysiąca tłumaczy przysięgłych, którzy nie zastosowali się do wymogów art. 33 i na mocy ustawy tracą dotychczasowe uprawnienia. Większość tych osób nie złożyła wymaganych dokumentów ze względu na nieświadomość zmian w prawie. Z uzyskanych informacji wynika, że tylko część sądów okręgowych poinformowała tłumaczy o dokonanych zmianach ustawowych.
Wielu tłumaczy stanęło przed groźbą utraty uprawnień, z których przez lata korzystali. Pragnę podkreślić, że jest to związane nie z brakiem kompetencji, a jedynie z zaniedbaniem formalnym. Dla osób, które nie złożyły dokumentów w wymaganym terminie, jedynym rozwiązaniem przewidzianym w obecnie obowiązujących przepisach prawa jest przystąpienie do egzaminu na tłumaczy przysięgłych. Wiąże się to jednak z koniecznością wydania około 800 zł z tytułu opłaty za egzamin i poniesieniem dalszych kosztów związanych z podróżą i pobytem w Warszawie, gdzie odbywają się egzaminy.
Uprzejmie proszę więc Pana Ministra o rozważenie możliwości wystąpienia z nowelizacją przepisów ustawy, w których określony zostałby nowy termin złożenia wniosków przez tłumaczy przysięgłych. Sądzę bowiem, że nie ma konieczności, aby osoby posiadające niezbędną wiedzę i praktykę w zawodzie musiały ponosić dodatkowe koszty i inne obciążenia ze względu na nieświadome zaniedbania ze swojej strony.
Z poważaniem
Ryszard Górecki
senator RP