13 kwietnia 2007 r. odbyło się 43. posiedzenie Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia prezydium przyjęło informację o powołaniu przez grupę senatorów Senackiego Zespołu Środków Unijnych. Przewodniczący zespołu senator Władysław Mańkut poinformował, że jego skład został powiększony o senatora Marka Waszkowiaka.

Prezydium rozpatrzyło wniosek Komisji Zdrowia o wyrażenie zgody na zorganizowanie 12 czerwca br. konferencji na temat "Sytuacja medycyny transplantacyjnej w Polsce". Prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie konferencji i zaakceptowało przedstawiony kosztorys. Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że konferencje w Senacie powinny mieć bardziej ogólny charakter. Senator Władysław Sidorowicz zaznaczył, że sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ mamy do czynienia w Polsce ze spadkiem liczby transplantacji. Chodzi zatem o wzmocnienie pozycji tej dziedziny.

Prezydium rozpatrzyło wniosek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą o wyrażenie zgody na zorganizowanie na terenie parlamentu 12 czerwca br. konferencji i wystawy poświęconej 85. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Prezydium zaakceptowało temat i koszty konferencji.

Prezydium rozpatrzyło wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą i przyznanie na ich wykonanie dotacji.

Marszałek B. Borusewicz poinformował członków prezydium, że spotkał się z prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzejem Stelmachowskim i przekazał uwagi profesora na temat tegorocznej współpracy stowarzyszenia z Senatem w zakresie realizowanych przez nie zadań na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Prezydium nie wyraziło zgody na uczestnictwo prof. A. Stelmachowskiego w posiedzeniach prezydium, na których rozpatrywane są wnioski "Wspólnoty Polskiej". Podobnie jak przedstawiciele innych organizacji pozarządowych ubiegających się o dotacje prezes stowarzyszenia może uczestniczyć w posiedzeniach Zespołu Finansów Polonijnych oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

I. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

Podczas posiedzenia Prezydium Senatu wyraziło zgodę na rozpoczęcie procedury rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji, które wpłynęły do Senatu po terminie. Spośród 19 takich wniosków Biuro Polonijne Kancelarii Senatu zarekomendowało poddanie tej procedurze 13 z nich. Z uwagi na nieuregulowane zobowiązania wobec Kancelarii Senatu oraz błędy w przesłanych materiałach takiej zgody nie otrzymało 6 wniosków złożonych przez Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza w Lublinie.

Prezydium przyjęło informację dyrektora Biura Polonijnego Artura Kozłowskiego o uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizowanych w Warszawie, w Łazienkach Królewskich.

Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu Joanna Urban poruszyła kwestię udziału przedstawicieli Senatu w "Marszu Żywych". Gotowość uczestniczenia zadeklarował wicemarszałek Maciej Płażyński oraz zastępca szefa Kancelarii Senatu Romuald Łanczkowski.

Marszałek B. Borusewicz poinformował, że w czasie jego nieobecności w kraju zastępuje go wicemarszałek M. Płażyński.