Warszawa, dnia 20 grudnia 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy zmieniającej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej
Ustawa uchwalona przez Sejm w dniu 16 grudnia 2005 r. (druk senacki nr 46) wprowadza zmiany do tzw. ustawy kompetencyjnej z dnia 29 lipca 2005 r., zgodnie z którą z dniem 1 stycznia 2006 r. ma nastąpić przekazanie marszałkowi województwa niektórych zadań i kompetencji przypisanych dotychczas wojewodzie. Nowelizacja przewiduje, że niektóre kompetencje wojewody zostaną przekazane marszałkowi województwa z dniem 1 stycznia 2007 r., bądź też na stałe pozostaną w gestii wojewody.
Przedłużenie okresu vacatio legis art. 17 pkt 2 i art. 22 ustawy kompetencyjnej oznacza, że do dnia 31 grudnia 2006 r. wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego pozostaną organami administracji niezespolonej.
Zmiana dotycząca terminu wejścia w życie art. 24 ustawy kompetencyjnej powoduje, iż kompetencje wojewody z zakresu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, m. in. ustalanie lokalizacji drogi krajowej, nabywanie nieruchomości pod drogi krajowe, wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie takiej drogi, staną się zadaniami marszałka województwa dopiero z dniem 1 stycznia 2007 r. Z tym dniem wejdzie też w życie zawarta w ustawie kompetencyjnej nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, co oznacza, że marszałek województwa rok później niż zakłada ustawa kompetencyjna stanie się, w miejsce wojewody, organem właściwym m. in. do wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie domów pomocy społecznej i innych placówek zapewniających całodobową opiekę, prowadzenia rejestru domów pomocy społecznej i podobnych placówek, koordynacji działań w zakresie integracji osób posiadających status uchodźcy.
Nowelizacja pozostawia na stałe w ręku wojewody zadania w zakresie kontroli legalności zatrudnienia, czyli tzw. policji pracy, odkładając do dnia 1 stycznia 2007 r. wejście w życie innych zmian przewidzianych w ustawie kompetencyjnej, czyli przesunięcia do zakresu działania marszałka województwa wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców oraz ustalania kryteriów ich wydawania.
Uwagi do ustawy:
Ustawa wprowadza kolejny termin wejścia w życie zmian zawartych w ustawie kompetencyjnej nie przewidując przepisów przejściowych analogicznych do istniejących w ustawie nowelizowanej w odniesieniu do pracowników i mienia niezbędnych do wykonywania zadań podlegających przekazaniu ustawą z dniem 1 stycznia 2006 r. i z dniem 1 stycznia 2008 r. Konieczne jest przyjęcie kompleksowych zmian regulujących te kwestie.
Propozycja poprawki:
- w art. 1 dodaje się pkt 1a - 1f w brzmieniu:
"1a) w art. 33 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Z dniem 1 stycznia 2006 r. pracownicy urzędów wojewódzkich, wykonujący do dnia wejścia w życie ustawy zadania i kompetencje podlegające przekazaniu jednostkom samorządu terytorialnego, stają się odpowiednio pracownikami urzędu marszałkowskiego lub starostwa powiatowego, z zastrzeżeniem art. 33a i 34.";
1b) po art. 33 dodaje się art. 33a w brzmieniu:
"Art. 33a. 1. Z dniem 1 stycznia 2007 r. pracownicy urzędów wojewódzkich, wykonujący do dnia 31 grudnia 2006 r. zadania i kompetencje podlegające przekazaniu jednostkom samorządu terytorialnego, określone w ustawach, o których mowa w art. 24, 29 i 31, stają się pracownikami urzędu marszałkowskiego.
2. Pracodawca jest obowiązany do dnia 1 września 2006 r. zawiadomić na piśmie pracowników wykonujących zadania i kompetencje podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunku pracy. Przepis art. 231 § 4 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
3. Stosunek pracy z pracownikami, o których mowa w ust. 1, wygasa z dniem 30 czerwca 2007 r., jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia do dnia 15 czerwca 2007 r. nowych warunków pracy lub płacy.
4. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem może nastąpić za wypowiedzeniem. Przepis art. 411 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
5. Pracownicy, o których mowa w ust. 1, zachowują uprawnienia pracownicze wynikające z aktów, na podstawie których powstał ich stosunek pracy przed dniem 1 stycznia 2007 r., do dnia:
1) 15 czerwca 2007 r., jeżeli przyjęli proponowane warunki pracy lub płacy na dalszy okres, albo
2) wygaśnięcia stosunku pracy, o którym mowa w ust. 3, albo
3) wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 4.";
1c) po art. 35 dodaje się art. 35a w brzmieniu:
"Art. 35a. Pracodawca w terminie do dnia 15 listopada 2006 r. przygotuje imienne wykazy osób wykonujących zadania i kompetencje podlegające przekazaniu z dniem 1 stycznia 2007 r. i przekaże je odpowiednio organowi przejmującemu te zadania i kompetencje na podstawie ustawy.";
1d) w art. 38:
a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
"1a. Z dniem 1 stycznia 2007 r. mienie Skarbu Państwa, niezbędne do wykonywania zadań podlegających przekazaniu ustawą z tym dniem, staje się z mocy prawa mieniem właściwej jednostki samorządu terytorialnego.",
b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
"3a. Do dnia 15 listopada 2006 r. wojewodowie sporządzą wykazy mienia Skarbu Państwa, o którym mowa w ust. 1a.";
1e) w art. 39 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Nabycie mienia, o którym mowa w art. 38 ust. 1, 1a i 2, stwierdza wojewoda w drodze decyzji. Przepisu art. 49 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa nie stosuje się.".".
Opracowała Aleksandra Skorupka