Warszawa, dnia 19 grudnia 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
W dniu 16 grudnia 2005 r. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę z dnia 11 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 476). Projekt tej ustawy został wniesiony przez rząd.
Nowelizacja dotyczy zmiany przepisu art. 5. Uchwalony w 2001 r. przepis ma charakter przejściowy i stanowi, że zbiory meldunkowe i zbiory wydanych dowodów osobistych będą mogły być prowadzone w systemie kartotecznym nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2005 r.
Tymczasem harmonogram wymiany książeczkowych dowodów osobistych na dokumenty zgodne z nowymi wymogami uległ kolejnej zmianie 1 stycznia 2003 r. i zakończenie procesu ich wymiany przesunięto na dzień 31 grudnia 2007 r. (art. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz ustawy o działalności gospodarczej Dz. U. Nr 113, poz. 733 z późn. zm.).
Celem uchwalenia obecnej nowelizacji jest usunięcie zaistniałej pomiędzy powyższymi przepisami sprzeczności. Ustawa określa, że ewidencja wydanych i utraconych dowodów osobistych prowadzona w systemie kartotecznym w formie rejestrów numerowych będzie mogła być prowadzona w tym systemie do dnia 31 grudnia 2007 r.
Drugą spośród obecnie wprowadzanych zmian jest wydłużenie czasu prowadzenia zbiorów meldunkowych w systemie kartotecznym do dnia 31 grudnia 2010 r. Konieczność wprowadzenia tej zmiany wynikła z niezapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego środków potrzebnych na sfinansowanie wdrożenia systemów informatycznych do prowadzenie zbiorów w systemie informatycznym.
Ustawa nie budzi zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.
Oprac. B. Mandylis