Druk nr 49

21 grudnia 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

VI KADENCJA

Pan
Bogdan Borusewicz
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 7 ust.1 Regulaminu Senatu my niżej podpisani senatorowie zgłaszamy kandydaturę senatora Marka Ziółkowskiego na wicemarszałka Senatu.

(-) Dariusz Bachalski

(-) Tadeusz Maćkała

(-) Przemysław Berent

(-) Tomasz Misiak

(-) Urszula Gacek

(-) Stefan Niesiołowski

(-) Jarosław Gowin

(-) Piotr Wach

(-) Roman Ludwiczuk

(-) Mariusz Witczak


Marek Ziółkowski

Urodził się 6 marca 1949 roku w Poznaniu. Żonaty: żona Ewa, trzy córki i dwoje wnucząt.

Z wykształcenia socjolog i filozof. Profesor zwyczajny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Promotor ponad stu magistrów oraz 16 doktorów. W latach 1981-1984 był wicedyrektorem, a w 1984-1993 przez trzy kadencje dyrektorem Instytutu Socjologii UAM. Wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Wykładowca na wielu zagranicznych uczelniach wyższych.

Autor bądź współautor 15 książek, opublikował też kilkadziesiąt artykułów po angielsku i francusku, sto kilkadziesiąt po polsku.

Członek: Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, redakcji kilku socjologicznych czasopism, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej oraz Rady Wydawniczej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Przez dwie kadencje (1997-2001) był z wyboru przewodniczącym Rady Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Od 1992 roku jest przewodniczącym Komisji Nauk Społecznych Polskiego Komitetu d/s UNESCO, wielokrotnie reprezentując Polskę w UNESCO. Od 2003 do września 2005 był wiceprzewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego. Do listopada 2005 był wiceprzewodniczącym Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim. Od 1996 roku jest Konsulem Honorowym Republiki Francuskiej w Poznaniu.

Od września 1980 do dzisiaj członek NSZZ "Solidarność". W latach 1984-1987 przewodniczący podziemnej Rady Nauki "Solidarności". Od stycznia 2004 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej RP. W wyborach do Senatu w 2005 roku uzyskał ponad 120 tysięcy głosów w okręgu poznańskim.