Druk nr 23

8 grudnia 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

VI KADENCJA

Pan
Bogdan BORUSEWICZ
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 101 oraz art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Aleksandra Bentkowskiego.

W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.

(-) Aleksander Bentkowski

(-) Krzysztof Piesiewicz

(-) Jarosław Chmielewski

(-) Stanisław Piotrowicz

(-) Andrzej Kawecki

(-) Zbigniew Romaszewski

(-) Janusz Kubiak

(-) Piotr Zientarski

(-) Anna Kurska

(-) Kosma Złotowski


P r o j e k t

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie zmiany Regulaminu Senatu

Art. 1.

W uchwale Senatu z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (M.P. z 2002 r. Nr 54, poz. 741, z 2004 r. Nr 15, poz. 232 i Nr 18, poz. 302 oraz z 2005 r. Nr 65, poz. 894 i Nr 71, poz. 975) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 69 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Po wysłuchaniu wniosku Senat rozstrzyga o przystąpieniu do drugiego czytania projektu ustawy, z wyłączeniem stosowania art. 79 oraz art. 80 ust. 1, 1a, 2 i 4. Drugie czytanie projektu ustawy przeprowadza się na tym samym posiedzeniu, jako odrębny punkt porządku obrad.";

2) art. 78 otrzymuje brzmienie:

"Art. 78. 1. Rozpatrywanie projektów ustaw odbywa się w dwóch czytaniach.

 2. Wnioskodawca, do czasu zakończenia pierwszego czytania, może wycofać wniesiony przez siebie projekt. Wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej złożony przez co najmniej 10 senatorów uważa się za wycofany również wówczas, gdy liczba senatorów popierających wniosek jest mniejsza niż 10.";

3) w art. 80:

a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Pierwsze czytanie projektu ustawy obejmuje:

1) przedstawienie projektu ustawy przez przedstawiciela wnioskodawcy,

2) przeprowadzenie dyskusji oraz zgłaszanie wniosków.",

b) w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) wprowadzenie poprawek do projektu,",

c) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W sprawozdaniu komisji zamieszcza się wnioski mniejszości komisji oraz odrzucone przez komisje wnioski senatorów.";

4) art. 81 otrzymuje brzmienie:

"Art. 81. 1. Drugie czytanie projektu ustawy obejmuje:

1) przedstawienie Senatowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy przez sprawozdawcę komisji oraz wniosków mniejszości komisji przez sprawozdawców mniejszości komisji,

2) przeprowadzenie dyskusji oraz głosowanie.

2. Przed przystąpieniem do dyskusji senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż 1 minutę zapytania do sprawozdawcy komisji, sprawozdawców mniejszości komisji, senatorów, których wnioski zostały przez komisje odrzucone podczas pierwszego czytania, oraz przedstawiciela wnioskodawcy.

3. Do wniosków mniejszości komisji oraz odrzuconych przez komisje wniosków senatorów art. 52 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

4. Do czasu przystąpienia przez Senat do głosowania Marszałek Senatu może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, skierować sprawozdanie komisji o projekcie ustawy do ponownego rozpatrzenia przez komisje, które przygotowały sprawozdanie, w celu przygotowania poprawionego sprawozdania. Przepisy ust. 1-3 i art. 80 ust. 1a-5 stosuje się odpowiednio.

5. Do głosowania nad uchwałą Senatu w sprawie wniesienia inicjatywy ustawodawczej przepisy działu V rozdziału 3 stosuje się odpowiednio.";

5) uchyla się art. 82;

6) w art. 84:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Rozpatrywanie projektów uchwał odbywa się w dwóch czytaniach.",

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Do postępowania z projektami uchwał przepisy art. 77 ust. 1, art. 78 ust. 2 zdanie pierwsze, art. 79, art. 80 ust. 1-2a, 4 i 5 oraz art. 81 stosuje się odpowiednio.".

Art. 2.

Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


UZASADNIENIE

Celem przedstawionego projektu zmian w Regulaminie Senatu jest skrócenie postępowania w sprawie inicjatyw ustawodawczych Senatu i innych uchwał.

W aktualnym stanie prawnym pierwsze czytanie projektu ustawy (uchwały) odbywa się na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i komisji właściwej ze względu na przedmiot projektowanej regulacji. Komisje po rozpatrzeniu projektu ustawy (uchwały) przygotowują, w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące, wspólne sprawozdanie, w którym przedstawiają wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek, przyjęcie projektu z poprawkami w formie tekstu jednolitego projektu albo odrzucenie projektu. Z kolei podczas drugiego czytania następuje przedstawienie Senatowi sprawozdania komisji o projekcie, przeprowadzenie dyskusji oraz zgłaszanie wniosków.

Przedstawiony projekt zmian w Regulaminie Senatu zmierza do uproszczenia przedstawionego wyżej postępowania poprzez rezygnację z unormowania, przewidującego możliwość zgłaszania wniosków o charakterze legislacyjnym podczas drugiego czytania, tj. na posiedzeniu Senatu. Konsekwencją tego byłoby ustanowienie zasady, w myśl której podstawą prac zarówno komisji, jak i Senatu odpowiednio podczas pierwszego i drugiego czytania jest projekt zgłoszony przez wnioskodawców. Tak więc, w myśl projektu, pierwsze czytanie projektu ustawy (uchwały) obejmowałoby z jednej strony przedstawienie projektu ustawy (uchwały) przez przedstawiciela wnioskodawcy, z drugiej zaś - przeprowadzenie dyskusji oraz zgłaszanie wniosków zarówno przez senatorów, będących członkami komisji, jak również - zgodnie z art. 60 ust. 1 Regulaminu Senatu - przez pozostałych zainteresowanych senatorów, biorących udział w posiedzeniu komisji. Rezultatem prac komisji byłoby przedstawienie Senatowi wniosku o przyjęcie projektu bez poprawek, wprowadzenie poprawek do projektu albo odrzucenie projektu. W sprawozdaniu komisji zamieszczone byłyby nie tylko wnioski komisji, ale również wnioski mniejszości komisji oraz odrzucone przez komisje wnioski senatorów. W tym stanie rzeczy drugie czytanie projektu na posiedzeniu Senatu obejmowałoby jedynie przedstawienie Senatowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy (uchwały) przez sprawozdawcę komisji i wniosków mniejszości komisji przez sprawozdawców mniejszości komisji, przeprowadzenie dyskusji oraz głosowanie.