Druk nr 22

7 grudnia 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

VI KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI PRAW CZŁOWIEKA I PRAWORZĄDNOŚCI

w sprawie wyboru senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa

 

Komisja Praw Człowieka i Praworządności na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2005 r., na podstawie art. 94 ust. 4 Regulaminu Senatu, opiniowała wnioski skierowane przez Marszałka Senatu, na podstawie art. 94 ust. 3 Regulaminu Senatu, w sprawie wyboru do składu Krajowej Rady Sądownictwa senatorów Jarosława Chmielewskiego, Włodzimierza Łyczywka oraz Stanisława Piotrowicza.

Komisja rozpatrzyła wnioski w sprawie senatorów Jarosława Chmielewskiego, Włodzimierza Łyczywka oraz Stanisława Piotrowicza i stwierdza, że wnioski zostały złożone w prawidłowym trybie.

Komisja, po przesłuchaniu kandydatów, jednogłośnie postanowiła kandydatury senatorów Jarosława Chmielewskiego, Włodzimierza Łyczywka oraz Stanisława Piotrowicza - zaopiniować pozytywnie.

Przewodniczący Komisji

Praw Człowieka i Praworządności

(-) Zbigniew Romaszewski


Dane o kandydatach

 

JAROSŁAW CHMIELEWSKI

WŁODZIMIERZ ŁYCZYWEK

Senator adw. Włodzimierz Łyczywek jest absolwentem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - wydz. Prawa z rocznika 1968.

Po ukończeniu studiów oprócz pracy zawodowej, równolegle aplikował w sądzie i ukończył tę aplikację w 1970 roku.

W okresie od 1970 do 1974 roku aplikował w Izbie Szczecińskiej i uzyskał tytuł zawodowy adwokata.

Od 1974 roku nieprzerwanie prowadzi kancelarię adwokacką, wykształcił w swojej kancelarii trzynastu adwokatów.

Od 1978 roku - członek Samorządu Adwokackiego, w latach 1991-1998 dziekan Izby Szczecińskiej, w latach 1991-2004 członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Senator Włodzimierz Łyczywek od dwudziestu lat jest wykładowcą i egzaminatorem z zakresu prawa karnego, procedury karnej, a także ustroju organów wymiaru sprawiedliwości, zarówno w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej, jak i okazjonalnie na Uniwersytecie Szczecińskim, z tego zakresu posiada też publikacje.

W latach 80-tych jako adwokat - obrońca występował w szeregu procesów o charakterze politycznym.

Oprócz pracy zawodowej i samorządowej, działacz samorządu lokalnego w latach 1994-1998 wiceprzewodniczący Rady Miasta Szczecina, działacz sportowy (prezes szeregu związków sportowych).

Członek Platformy Obywatelskiej, poprzednio przez całe życie bezpartyjny.

Odznaczony szeregiem odznaczeń państwowych oraz samorządowych.

STANISŁAW PIOTROWICZ

Stanisław Piotrowicz urodził się w 1952 r. w Bochni. W 1976 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wtedy to rozpoczął aplikację prokuratorską, którą ukończył z najlepszym wynikiem spośród wszystkich aplikantów.

Początkowo pracował w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, a następnie na swoją prośbę, umotywowaną względami mieszkaniowymi, w maju 1980 r. przeniesiony został do Krosna. Skierowano go do pracy śledczej w ówczesnej Prokuraturze Wojewódzkiej.

W grudniu 1981 r., gdy po wprowadzeniu stanu wojennego odmówił prowadzenia śledztw o charakterze politycznym, z dnia na dzień został przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

W 1990 r. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny powierzył mu funkcję szefa Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Funkcję tę pełnił do uzyskania mandatu Senatora RP.

Po zlikwidowaniu Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie utworzono Międzyrejonowy Dział Śledztw, którego zadaniem było prowadzenie najpoważniejszych śledztw z terenu całego województwa. Dział ten bezpośrednio mu podlegał. W tym też czasie awansował na Prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Rzeszowie, pełniąc jednocześnie funkcję szefa Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Przez okres dwóch kadencji od 1994 r. do 2002 r. był członkiem Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Za zaangażowanie w tej pracy został w 2002 r. uhonorowany przez Prokuratora Generalnego listem gratulacyjnym.

Jest rekordzistą jeżeli chodzi o ilość odbytych szkoleń zawodowych i konferencji naukowych. Na zaproszenie organizatorów uczestniczył w konferencji prokuratorów ukraińskich i polskich. Dwukrotnie był kierowany przez przełożonych na Słowację jako członek trzyosobowej delegacji do nawiązania kontaktów z prokuratorami i sędziami słowackimi. Nadto w ubiegłym roku odbył tygodniowy staż w Republice Słowackiej.

Został też przez Ministerstwo Sprawiedliwości zaliczony do 20 osobowej grupy prokuratorów polskich tzw. "sieci" do współpracy z organami ścigania krajów członków Unii Europejskiej, przechodząc trzyletnie szkolenie zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Europejskim Instytutem Administracji Publicznej w Luksemburgu i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Luksemburga.

Na zaproszenie Pana Profesora Andrzeja Zolla od kwietnia 2004 roku dwa razy w miesiącu uczestniczy w posiedzeniach Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jako szefowi Prokuratury Rejonowej w Krośnie udało mu się wprowadzić dobrą atmosferę w pracy, opartą na życzliwości i szacunku w relacjach pracowniczych, w kontaktach z policją i innymi organami, w tym samorządowymi, a przede wszystkim z interesantami. Ta dobra atmosfera zaowocowała też efektami pracy. Kierowana przeze niego Prokuratura Rejonowa w Krośnie uważana jest pod względem osiąganych wyników za najlepszą w okręgu.

W 1992 r. założył w Krośnie Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta i od chwili jego powstania do dnia dzisiejszego jest jego prezesem, prowadząc schronisko i kuchnię dla bezdomnych. Aktualnie pełni również funkcję Prezesa Oddziału Podkarpackiego tegoż Towarzystwa, zrzeszającego 12 kół na Podkarpaciu. Jest również już drugą kadencję członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Przez wiele lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie.

Praca społeczna niewątpliwie przyczyniła się do wykreowania nowego wizerunku prokuratora szanowanego w środowisku.