Druk nr 11
27 pa¼dziernika 2005 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
VI KADENCJA
Pan
Bogdan Borusewicz
MARSZA£EK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ
POLSKIEJ
Na podstawie art. 101 oraz 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my ni¿ej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwa³y Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.
Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwa³y upowa¿niamy senatora Romana Ludwiczuka.
W za³±czeniu przekazujemy projekt uchwa³y.
(-) Mieczys³aw Augustyn (-) Dariusz Bachalski (-) Przemys³aw Berent (-) Urszula Gacek (-) El¿bieta Gelert (-) Roman Ludwiczuk (-) Andrzej £uczycki (-) W³odzimierz £yczywek (-) Tomasz Misiak (-) Stefan Niesio³owski (-) Micha³ Ok³a |
(-) Andrzej Owczarek (-) Maria Pañczyk-Pozdziej (-) Andrzej Person (-) Les³aw Podkañski (-) Marek Rocki (-) W³adys³aw Sidorowicz (-) Zbigniew Szaleniec (-) Piotr Zientarski (-) Marek Zió³kowski (-) Micha³ Wojtczak |
projekt
UCHWA£A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia
w sprawie zmiany Regulaminu Senatu
Art. 1.
W uchwale Senatu z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (Monitor Polski z 2002 r. Nr 54, poz. 741 oraz z 2004 r. Nr 15, poz. 232 i Nr 18, poz. 302) wprowadza siê nastêpuj±ce zmiany:
"2a) Kultury Fizycznej i Sportu,",
"4) Nauki i Edukacji,";
"2a) Komisji Kultury Fizycznej i Sportu - kultura fizyczna i sport, inicjowanie i koordynacja wspó³pracy ¶rodowisk sportowych, wspó³praca z miêdzynarodowymi instytucjami dzia³aj±cymi w obszarze sportu, rozwój infrastruktury sportowej, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, kszta³cenie i doskonalenie zawodowe, nauka i badania naukowe w sporcie;",
"4) Komisji Nauki i Edukacji - organizacja i rozwój badañ naukowych, system kszta³cenia i wychowania, system doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry naukowej, opieka nad dzieæmi i m³odzie¿±, organizacja instytucji naukowych i o¶wiatowych, wspó³praca naukowa z zagranic±;".
Art. 2.
Uchwa³a wchodzi w ¿ycie z dniem podjêcia.
UZASADNIENIE
Propozycja utworzenia Komisji Kultury Fizycznej i Sportu podyktowana jest zmianami, jakie nast±pi³y w tym roku w funkcjonowaniu administracji rz±dowej. Na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, powo³ano Ministra Sportu, którego zadaniem jest kontrola dzia³alno¶ci sportowej w Polsce.
Dzia³alno¶æ Komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Senacie RP przyczyni siê do jeszcze wiêkszej popularyzacji tej dziedziny w¶ród spo³eczeñstwa, m.in. do upowszechnienia czynnego wypoczynku, do rozwoju sportu w¶ród dzieci i m³odzie¿y oraz do rozbudowy bazy sportowej. Z badañ ¦wiatowej Organizacji Zdrowia wynika, ¿e ponad 60% Polaków nie uprawia ¿adnych sportów. To oznacza, ¿e sytuujemy siê na jednym z ostatnich miejsc w Europie.
Na razie najlepsz± wizytówk± naszego kraju za granic± s± sukcesy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach ¶wiata i Europy. Same osi±gniêcia sportowców jednak nie wystarczaj±. Potrzebne s± jeszcze dzia³ania ze strony polskiego parlamentu, które w przysz³o¶ci wp³yn± na rozwój sportu, budowê obiektów sportowych oraz modernizacjê infrastruktury w regionach naszego kraju. Sport powoli staje siê wa¿nym elementem sektora gospodarki. To równie¿ instrument, który skutecznie integruje spo³eczeñstwo.
Warto te¿ zwróciæ uwagê na fakt, ¿e sport odgrywa coraz wiêksz± rolê w polityce Unii Europejskiej. W 1977 roku w ramach Rady Europy powo³ano Komitet Rozwoju Sportu (CDDS - Committee for the Development of Sport). Rada Europy przyjê³a równie¿ Europejsk± Kartê Sportu, upowszechniaj±c± koncepcjê sportu dla wszystkich, bez wzglêdu na status spo³eczny czy p³eæ. Planowane dzia³ania Komisji Europejskiej w obszarze sportu zawarto w Raporcie Helsiñskim, a nastêpnie w roku 2000 zaaprobowano w Deklaracji Nicejskiej Rady Unii Europejskiej. W koñcu zapisy dotycz±ce sportu zamieszczono w Konstytucji Europejskiej w artykule III-282, sekcji 5 ("Edukacja, M³odzie¿, Sport i Kszta³cenie Zawodowe"), rozdziale V ("Dziedziny, w których Unia mo¿e podejmowaæ dzia³ania wspieraj±ce, koordynuj±ce lub uzupe³niaj±ce"), tytule III i czê¶ci III.
Powo³anie nowej Komisji obejmuj±cej zakresem swego dzia³ania ca³y sport kwalifikowany, przyczyni siê do prze³amania kryzysu oraz doprowadzi do jego rozwoju. Polski sport mo¿e odzyskaæ nale¿ne mu miejsce w Europie oraz na w ¶wiecie.