Druk nr 11

27 października 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

VI KADENCJA

Pan

Bogdan Borusewicz

MARSZAŁEK SENATU

RZECZYPOSPOLITEJ

POLSKIEJ

 

 

Na podstawie art. 101 oraz 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Romana Ludwiczuka.

W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.

(-) Mieczysław Augustyn

(-) Dariusz Bachalski

(-) Przemysław Berent

(-) Urszula Gacek

(-) Elżbieta Gelert

(-) Roman Ludwiczuk

(-) Andrzej Łuczycki

(-) Włodzimierz Łyczywek

(-) Tomasz Misiak

(-) Stefan Niesiołowski

(-) Michał Okła

(-) Andrzej Owczarek

(-) Maria Pańczyk-Pozdziej

(-) Andrzej Person

(-) Lesław Podkański

(-) Marek Rocki

(-) Władysław Sidorowicz

(-) Zbigniew Szaleniec

(-) Piotr Zientarski

(-) Marek Ziółkowski

(-) Michał Wojtczak


projekt

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie zmiany Regulaminu Senatu

Art. 1.

W uchwale Senatu z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (Monitor Polski z 2002 r. Nr 54, poz. 741 oraz z 2004 r. Nr 15, poz. 232 i Nr 18, poz. 302) wprowadza się następujące zmiany:

  1. w art. 15 w ust. 1:

  1. dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
  2. "2a) Kultury Fizycznej i Sportu,",

  3. pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) Nauki i Edukacji,";

  1. w załączniku do uchwały:

  1. dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
  2. "2a) Komisji Kultury Fizycznej i Sportu - kultura fizyczna i sport, inicjowanie i koordynacja współpracy środowisk sportowych, współpraca z międzynarodowymi instytucjami działającymi w obszarze sportu, rozwój infrastruktury sportowej, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, kształcenie i doskonalenie zawodowe, nauka i badania naukowe w sporcie;",

  3. pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) Komisji Nauki i Edukacji - organizacja i rozwój badań naukowych, system kształcenia i wychowania, system doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry naukowej, opieka nad dziećmi i młodzieżą, organizacja instytucji naukowych i oświatowych, współpraca naukowa z zagranicą;".

Art. 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


UZASADNIENIE

Propozycja utworzenia Komisji Kultury Fizycznej i Sportu podyktowana jest zmianami, jakie nastąpiły w tym roku w funkcjonowaniu administracji rządowej. Na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, powołano Ministra Sportu, którego zadaniem jest kontrola działalności sportowej w Polsce.

Działalność Komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Senacie RP przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji tej dziedziny wśród społeczeństwa, m.in. do upowszechnienia czynnego wypoczynku, do rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży oraz do rozbudowy bazy sportowej. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 60% Polaków nie uprawia żadnych sportów. To oznacza, że sytuujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Na razie najlepszą wizytówką naszego kraju za granicą są sukcesy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Same osiągnięcia sportowców jednak nie wystarczają. Potrzebne są jeszcze działania ze strony polskiego parlamentu, które w przyszłości wpłyną na rozwój sportu, budowę obiektów sportowych oraz modernizację infrastruktury w regionach naszego kraju. Sport powoli staje się ważnym elementem sektora gospodarki. To również instrument, który skutecznie integruje społeczeństwo.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że sport odgrywa coraz większą rolę w polityce Unii Europejskiej. W 1977 roku w ramach Rady Europy powołano Komitet Rozwoju Sportu (CDDS - Committee for the Development of Sport). Rada Europy przyjęła również Europejską Kartę Sportu, upowszechniającą koncepcję sportu dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy płeć. Planowane działania Komisji Europejskiej w obszarze sportu zawarto w Raporcie Helsińskim, a następnie w roku 2000 zaaprobowano w Deklaracji Nicejskiej Rady Unii Europejskiej. W końcu zapisy dotyczące sportu zamieszczono w Konstytucji Europejskiej w artykule III-282, sekcji 5 ("Edukacja, Młodzież, Sport i Kształcenie Zawodowe"), rozdziale V ("Dziedziny, w których Unia może podejmować działania wspierające, koordynujące lub uzupełniające"), tytule III i części III.

Powołanie nowej Komisji obejmującej zakresem swego działania cały sport kwalifikowany, przyczyni się do przełamania kryzysu oraz doprowadzi do jego rozwoju. Polski sport może odzyskać należne mu miejsce w Europie oraz na w świecie.