Druk nr 10
27 października 2005 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
VI KADENCJA
Pan
Bogdan Borusewicz
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ
POLSKIEJ
Na podstawie art. 101 oraz 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały Senatu w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.
Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Roberta Smoktunowicza.
W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.
(-) Mieczysław Augustyn (-) Przemysław Berent (-) Krystyna Bochenek (-) Andrzej Łuczycki (-) Włodzimierz Łyczywek |
(-) Tomasz Misiak (-) Robert Smoktunowicz (-) Maria Pańczyk-Pozdziej (-) Piotr Zientarski (-) Marek Ziółkowski |
p r o j e k t
UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia
w sprawie zmiany Regulaminu Senatu
Art. 1.
W uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskie z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (tekst jednolity - Monitor Polski z 2002 r. Nr 54, poz. 741 i z 2004 r. Nr 15, poz. 232, Nr 18, poz. 302) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 15 ust. 1
"13) Praw Człowieka i Praworządności,"
"14) Ustawodawstwa i Wymiaru Sprawiedliwości."
2) w art. 79 ust. 1 wyrazy "Komisji Ustawodawstwa i Praworządności" zastępuje się wyrazami "Komisji Ustawodawstwa i Wymiaru Sprawiedliwości"
3) w załączniku do Regulaminu
"13) Komisji Praw Człowieka i Praworządności - prawa i wolności obywatelskie i ich instytucjonalne gwarancje, przestrzeganie praw człowieka oraz ocena przestrzegania prawa i funkcjonowania służb publicznych, sprawy związane z bezpieczeństwem publicznym;"
b) po pkt 13 dodaje się pkt 14 w brzmieniu:
"14) Komisji Ustawodawstwa i Wymiaru Sprawiedliwości - rozpatrywanie inicjatyw ustawodawczych Senatu, rozpatrywanie aktów prawnych w randze kodeksów oraz aktów prawnych dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości."
Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Platforma Obywatelska jest zainteresowana podziałem senackiej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności na dwie odrębne komisje: Komisję Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisję Ustawodawstwa i Wymiaru Sprawiedliwości.
Zakres kompetencji Komisji Praw Człowieka i Praworządności będzie następujący: prawa i wolności obywatelskie i ich instytucjonalne gwarancje, przestrzeganie praw człowieka oraz ocena przestrzegania prawa i funkcjonowania służb publicznych, sprawy związane z bezpieczeństwem publicznym.
Zakres kompetencji Komisji Ustawodawstwa i Wymiaru Sprawiedliwości będzie następujący: rozpatrywanie inicjatyw ustawodawczych Senatu, rozpatrywanie aktów prawnych w randze kodeksów oraz aktów prawnych dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Stworzenie dwóch odrębnych komisji byłoby powrotem do sytuacji z wcześniejszych kadencji Senatu RP. Eksperyment polegający na połączeniu tych komisji w ostatniej kadencji Senatu RP należy uznać za nieudany. Komisja Ustawodawstwa i Praworządności ma zbyt szeroki zakres działania, zajmuje się bardzo różnymi problemami. Z powodu ilości oraz różnorodności spraw, jakie trafiały do tej komisji, wiele prac było prowadzonych w pośpiechu. Tymczasem jest to komisja, do której zakresu działania należy dbałość o jakość uchwalanych ustaw. To zadanie nie może być poprawnie wykonywane w natłoku innych spraw.