Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
23 sierpnia 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz, w związku z katastrofą samolotu pasażerskiego w okolicach Doniecka, przesłał na ręce przewodniczącego Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Sergieja M. Mironowa depeszę kondolencyjną następującej treści:
"Poruszony wiadomością o katastrofie samolotu pasażerskiego w okolicach Doniecka z głębokim smutkiem przekazuję na Pana ręce, w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz własnym, wyrazy szczerego żalu i współczucia.
Wstrząśnięty nieszczęściem, które zabrało 170 istnień ludzkich, żywię nadzieję, że takie tragedie nie będą miały miejsca nigdy więcej.
Łączymy się w bólu i smutku z rodzinami i bliskimi ofiar, jak również z całym narodem rosyjskim.
Panie Przewodniczący, raz jeszcze proszę przyjąć wyrazy współczucia oraz mego wysokiego szacunku".
* * *
23 sierpnia 2006 r., w 65. rocznicę rozpoczęcia prac komisji rekrutujących ochotników do wstąpienia w szeregi Polskich Sił zbrojnych w ZSRR, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego, apel poświęcony pamięci żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa oraz złożenie wieńców. W imieniu Senatu wieniec złożyła minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.
* * *
31 sierpnia 2006r. w Gdańsku odbyły się uroczyste obchody 26. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w których wzięli udział m.in. prezydent Lech Kaczyński, marszałek Bogdan Borusewicz, szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.
"Wielkim sukcesem <<Solidarności>> i jej ludzi jest niepodległa Polska, która jest w NATO i UE" - powiedział podczas obchodów prezydent L. Kaczyński.
Prezydent L. Kaczyński w czasie uroczystości na dziedzińcu Stoczni Gdańskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe ponad 70 osobom zasłużonym dla powstania "Solidarności". Wśród nich znaleźli się m.in. sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Bogdan Lis, współorganizator strajku w gdańskiej stoczni 26 lat temu Jerzy Borowczak.
Odznaczenia otrzymali także m.in. prof. Jadwiga Staniszkis, Władysław Frasyniuk, Jan Rulewski, Andrzej Wielowieyski, Roman Bartoszcze, Jerzy Kropiwnicki, Seweryn Jaworski, Ewa Milewicz, Konrad Bieliński, Mirosław Chojecki i nieżyjący już dziennikarz Andrzej Jeleński. Prezydent uhonorował też bardów "Solidarności": Jacka Kaczmarskiego (pośmiertnie) oraz Przemysława Gintrowskiego, Zbigniewa Łapińskiego, Jana Krzysztofa Kelusa i Macieja Pietrzyka.
"Historia zna niewiele przypadków lub może nie zna ich poza <<S>> w ogóle, kiedy społeczeństwo prawie w całości zdołało się zorganizować przeciwko totalitarnej władzy" - mówił prezydent. "Jest w naszej ojczyźnie niejedna krzywda i wiele niezapłaconych rachunków. Wiem o tym, próbujemy to zmienić" - podkreślił.
Występując w imieniu wyróżnionych osób, Eugeniusz Szumiejko powiedział, że odznaczenia traktują oni jako symbol uznania okresu walki z komunizmem za bardzo ważny w historii Polski. Potem, zaznaczając, że łamie protokół, zwrócił się bezpośrednio, po imieniu, do prezydenta przypominając jego działalność w "S".
Prezydent L. Kaczyński - po uhonorowaniu orderami legendarnych działaczy "S" - na briefingu w legendarnej Sali BHP zapowiedział, że będzie kontynuowana działalność odznaczania osób zasłużonych dla Polski. "Konsekwentnie będzie przywracana pamięć o polskiej historii, o latach wielkich, bo mało, że była to piękna pokojowa walka, to jeszcze zakończyła się pełnym zwycięstwem" - podkreślił.
Wieczorem metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski odprawił mszę za ojczyznę w kościele św. Brygidy. W kazaniu arcybiskup stwierdził, że Polska to dziś "wielka budowla". Podkreślił, że postulat "prawdy i chleba", o który walczyli robotnicy 26 lat temu, jest do dziś aktualny. W nabożeństwie, oprócz prezydenta L. Kaczyńskiego, uczestniczyli także wicepremier, minister edukacji Roman Giertych, minister obrony narodowej Radosław Sikorski oraz marszałek B. Borusewicz.
Po mszy jej uczestnicy przeszli ulicami miasta pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańsk, gdzie złożono wieńce. Przemawiając w tym miejscu, prezydent L. Kaczyński powiedział, że Porozumienia Gdańskie to największy sukces powojennej Polski. "Zgoda na powstanie wolnych związków zawodowych była całkowicie sprzeczna z całą istotą komunistycznego systemu, którego zasadniczą cechą było ubezwłasnowolnienie społeczeństwa" - podkreślił.
Uroczystości w Gdańsku z okazji 26. rocznicy Sierpnia '80 zakończyła wieczorem modlitwa za Ojczyznę pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, poprowadzona przez abpa T. Gocłowskiego.
W lipcu 2005 roku Sejm ustanowił 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności i świętem państwowym.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment