Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 stycznia br. marszałek Bogdan Borusewicz wystąpił w TVP Polonia. Z okazji Nowego 2006 Roku marszałek Senatu złożył rodakom w kraju i za granicą najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, zadowolenia z pracy i dumy ze swojej Ojczyzny.

* * *

2 stycznia br. marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Posiedzenie dotyczyło spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zarekomendowała prezydentowi RP pilne podjęcie prac na ustawą o infrastrukturze kryzysowej oraz zakończenie prac nad ustawą o zarządzaniu kryzysowym i bezpieczeństwie obywateli. Rada wskazała również na konieczność bezzwłocznego podjęcia decyzji o budowie gazoportu oraz bezzwłocznego rozpoczęcia działań dotyczących dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Rada zarekomendowała także pilne zwiększenie wydobycia gazu z zasobów krajowych.

Podczas posiedzenia prezydent L. Kaczyński wręczył nominacje nowo mianowanym, 28 grudnia 2005 r., członkom RBN.

* * *

5 stycznia br. w warszawskim hotelu Victoria prezes PiS Jarosław Kaczyński został uhonorowany przez tygodnik "Wprost" tytułem Człowieka Roku 2005. Tytuł przyznawany jest osobie, która - zdaniem członków kolegium redakcyjnego gazety - wywarła największy wpływ na bieg wydarzeń w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką i matką, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Kazimierz Marcinkiewicz, ministrowie obrony narodowej Radosław Sikorski i rolnictwa Krzysztof Jurgiel, koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann, posłowie i senatorowie, a także byli premierzy, w tym Leszek Miller, Jan Krzysztof Bielecki i Józef Oleksy.

 

* * *

12 stycznia br., w przeddzień 15. rocznicy krwawych wydarzeń w Wilnie w 1991 r., które stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy i zapoczątkowały rozpad ZSRR, marszałek Bogdan Borusewicz otrzymał medal upamiętniający członkostwo Litwy w UE i NATO. Medal wręczył mu w Warszawie minister spraw zagranicznych Litwy Antonas Valionis.

* * *

14 stycznia br. w Senacie odbyło się spotkanie marszałka Bogdana Borusewicza z przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji pozarządowych.

Jak stwierdził marszałek Senatu, poza działalnością legislacyjną i opieką nad Polonią Senat chce sprawować mecenat nad organizacjami obywatelskimi. Marszałek dodał, że organizacje te, których jest ponad 40 tysięcy, stanowią solidny fundament dla procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego, a spotkanie to nie wyraz kurtuazji, lecz otwartości na potrzeby i problemy środowiska. Senat ma być miejscem, gdzie organizacje pozarządowe będą przedstawiać swoje uwagi, które zostałyby uwzględnione przy stanowieniu prawa. Marszałek B. Borusewicz zwrócił się do wszystkich organizacji obywatelskich z propozycją systematycznej współpracy z Senatem. "Zamieńmy okazjonalne kontakty w stałą współpracę" - powiedział. Zdaniem marszałka, wszelkiego rodzaju stowarzyszenia, fundacje są niezbędne dla Polski i polskiej demokracji, aby normalnie mogło funkcjonować społeczeństwo obywatelskie. W opinii marszałka B. Borusewicza, administracja państwowa i władze samorządowe z oporem wycofują się z obszarów, które są domeną organizacji pozarządowych. "Chcę w dialogu z przedstawicielami tych organizacji zmieniać sytuację na lepszą. Jest to szansa dla organizacji obywatelskich i dla Senatu" - podkreślił. Marszałek dodał, że zamierza zorganizować konferencję, której celem będzie postawienie diagnozy kondycji sektora organizacji obywatelskich w Polsce. Poinformował, że został uruchomiony specjalny adres mailowy ngo@nw.senat.pl, gdzie można przekazywać do Senatu swoje uwagi, m.in. w sprawie zmian legislacyjnych, które uwzględniałyby propozycje organizacji pozarządowych.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment