Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
9 stycznia br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Stefan Niesiołowski spotkał się z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych Bułgarii Ivailo Kalfinem. W spotkaniu wzięli udział senatorowie Ryszard Górecki i Andrzej Mazurkiewicz.
Wicepremier I. Kalfin poinformował, że celem bułgarskiej polityki zagranicznej jest członkostwo Bułgarii w UE. Przypomniał, że kontyngent bułgarski działał w strefie polskiej w Iraku. Podziękował za poparcie, jakiego rząd polski udziela staraniom Bułgarii o uzyskanie członkostwa w UE. Podkreślił, że ratyfikacja przez polski parlament traktatu akcesyjnego o przystąpieniu Bułgarii do UE będzie wyraźnym sygnałem poparcia dla tego kraju.
Senator S. Niesiołowski stwierdził, że stosunki polsko-bułgarskie są tradycyjnie dobre. Podkreślił, że Polska popiera proces rozszerzenia UE, w tym także o Bułgarię.
Senator A. Mazurkiewicz wyraził opinię, że wejście Bułgarii do UE spowoduje wzrost wymiany gospodarczej z tym krajem.
Senator R. Górecki zwrócił uwagę na potrzebę wymiany naukowej oraz studenckiej między Polską a Bułgarią.
* * *
W dniach 10-12 stycznia br. marszałek Bogdan Borusewicz złożył wizytę w Kazachstanie. Marszałkowi Senatu towarzyszyli: minister gospodarki Piotr Woźniak oraz przedstawiciele Kancelarii Senatu, Ministerstwa Gospodarki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele przedsiębiorstw: Grupy Lotos SA, PKN Orlen SA, PGNiG oraz Nafty Polskiej.
Ponadto na pokładzie samolotu specjalnego gośćmi marszałka Senatu byli m.in.: wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Czeskiej Vojtech Filip oraz minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Antanas Valionis.
Pierwszego dnia pobytu przeprowadzono rozmowy z ministrem energetyki i zasobów mineralnych W. Szkolnikiem oraz prezydentem firmy gazowej KAZMUNAJGAZ SA U. Karabalinem.
Kolejnym punktem pierwszego dnia pobytu delegacji w stolicy Kazachstanu Astanie było spotkanie z przewodniczącym Senatu Republiki Kazachstanu Nurtajem Abykajewem.
Ważnym punktem wizyty marszałka Senatu było spotkanie z prezydentem Republiki Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.
Ponadto delegacji polska odbyła spotkanie z ministrem gospodarki i planowania budżetowego K. Kelimbietowym.
11 stycznia br. marszałek B. Borusewicz z ministrem P. Woźniakiem byli obecni na inauguracji prezydentury N. Nazarbajewa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele innych państw, m.in.: wiceprezydent Bułgarii A. Marin, prezydent Chorwacji Stipe Mesić, wiceprzewodniczący Parlamentu Czech V. Filip, minister przemysłu Francji François Loos, prezydent Gruzji Nikolaj Saakaszwili, minister spraw zagranicznych Litwy A. Valionis, premier Łotwy Ajgars Kałvitis, prezydent Rosji Władimir Putin, były prezydent Rosji Borys Jelcyn, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz sekretarz rolnictwa USA M. Johanns.
Podczas uroczystości marszałek B. Borusewicz rozmawiał z przewodniczącym Senatu Republiki Białorusi Genadijem Nowickim. W rozmowie poruszył kwestię łamania praw Polaków mieszkających na Białorusi i przedstawił stanowisko Polski odnośnie do postępowania władz białoruskich.
W drugim dniu pobytu w Kazachstanie delegacja spotkała się z grupą Polaków
i osób polskiego pochodzenia w gimnazjum lingwistycznym w Astanie. Marszałek B. Borusewicz zapewnił zebranych o woli Senatu VI kadencji kontynuowania i rozszerzania opieki nad Polakami żyjącymi w Kazachstanie. Wsłuchując się w wypowiedzi z sali, opowiedział się za kontynuacją repatriacji rodaków z Kazachstanu, która jednakże powinna być uzupełnieniem, a nie głównym nurtem pomocy Polski dla kazachstańskich Polaków. Poruszono kwestię przeniesienia Ambasady RP z Ałmaty do stolicy kraju Astany. Ambasador RP przedstawił zebranym projekt przeniesienia placówki dyplomatycznej do Astany i pozostawienia w Ałmacie Konsulatu Generalnego oraz Wydziału Ekonomiczno Handlowego ambasady.
Podczas wizyty delegacji w Astanie doszło ponadto do wielu bezpośrednich spotkań między przedstawicielami firm polskich z zarządami firm kazachstańskich.
Ostatniego dnia pobytu delegacja udała się do Karagandy. W tym dniu program realizowany był wspólnie z delegacją litewską, na czele której stał minister spraw zagranicznych A. Valionis.
Obie delegacje złożyły wieńce na cmentarzu w Spasku pod pomnikiem kazachskich, polskich i litewskich ofiar represji stalinowskich.
W Muzeum Krajoznawczym w Karagandzie marszałek B. Borusewicz otworzył wystawę znaczków pocztowych "Wielkiemu Rodakowi - Polska Poczta" poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II oraz spotkał się z przedstawicielami miejscowej Polonii. Następnie delegacje polska i litewska spotkały się z władzami miasta i okręgu karagandyjskiego.
Odbyte podczas pobytu w Kazachstanie rozmowy dotyczyły współpracy między obu krajami, m.in. parlamentarnej, gospodarczej, w tym możliwości współpracy w dziedzinie energetyki. Rozmawiano także o warunkach rozwoju Polaków zamieszkałych w Kazachstanie.
* * *
11 stycznia br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Stefan Niesiołowski przyjął przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprechta Polenza.
W spotkaniu wzięli także udział: wicemarszałek Marek Ziółkowski oraz senatorowie Dariusz Bachalski, Andrzej Kawecki, Andrzej Mazurkiewicz i Marek Rocki.
Przewodniczący R. Polenz stwierdził, że jest to jego pierwsza wizyta zagraniczna od czasu powołania go na to stanowisko. Wyraził nadzieję, że po wyborach parlamentarnych, które odbyły się na jesieni 2005 r. w obydwu krajach, w historii stosunków niemiecko-polskich otworzył się nowy, pozytywny rozdział. Zaznaczył, że nadszedł czas na odnowienie formuły współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego w kontekście wsparcia dla demokratycznych przemian na Ukrainie i Białorusi. Poruszył sprawę sytuacji na Ukrainie w związku ze zbliżającymi się tam wyborami parlamentarnymi, jak również sprawę konfliktu gazowego z Rosją. Zaproponował, aby co najmniej raz w roku obywało się spotkanie komisji spraw zagranicznych parlamentu Niemiec i Polski, służące wymianie doświadczeń i informacji.
Senator S. Niesiołowski zauważył, że wizyta przewodniczącego R. Polenza ma charakter symboliczny, gdyż nowo wybrana kanclerz Niemiec Angela Merkel również zaczęła swoje zagraniczne podróże od Polski. Z zadowoleniem przyjął wyrażone przez A. Merkel poparcie dla "Deklaracji Gdańskiej w sprawie osób wysiedlonych, zmuszonych do ucieczki i wypędzonych w Europie", która zamyka kwestie rewizji historycznych między Polską a Niemcami. Senator stwierdził, że w interesie Polski jest członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Nawiązał do mających się odbyć w marcu br. wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Podkreślił, iż zarówno Polska, jak i społeczność międzynarodowa są żywotnie zainteresowane utrwaleniem zainicjowanych "pomarańczową rewolucją" demokratycznych przemian na Ukrainie. Stwierdził, że Polska odnosi się ze zrozumieniem do stanowiska Ukrainy w sprawie konfliktu gazowego z Rosją.
Wicemarszałek M. Ziółkowski podkreślił rolę oddolnej, zdecentralizowanej współpracy między Polską a Niemcami, czego przykładem jest Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i projekt Erasmus Mundus, rozwijający partnerstwo między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem w Hannoverze i Uniwersytetem w Saragossie. Zaproponował, aby włączyć Ukrainę do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Senator A. Mazurkiewicz poinformował, że powołano Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy, które będzie wspierało i propagowało zasady demokratyczne na Ukrainie.
Senator M. Rocki poruszył kwestie związane z Procesem Bolońskim, dotyczące restrukturyzacji i harmonizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach Unii Europejskiej w celu utworzenia do 2010 r. wspólnej Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. Senator wyraził obawę, że wprowadzenie czesnego w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec i pozostawienie tej kwestii w kompetencji rządów poszczególnych landów może zaowocować spadkiem liczby studentów polskich pobierających naukę na niemieckich uczelniach.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment