Marszałek Senatu wręczył nagrody Fidelis Poloniae

W Senacie na zakończenie XV Jubileuszowego Światowego Forum Mediów Polonijnych we wtorek 11 września 2007 r. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wręczył nagrody Fidelis Poloniae. Uroczystość organizowała i prowadziła senator Krystyna Bochenek przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu. W spotkaniu uczestniczyła senator Urszula Gacek oraz senator Andrzej Person.

Zwracając się do dziennikarzy marszałek wyraził nadzieję, że polityka bieżąca nie przesłoni poczucia wspólnoty losów, chęci niesienia pomocy rodakom na całym świecie i narodowej tradycji.

"Zainteresowanie Polską współczesną, a także chęć powrotu do źródeł, szukania korzeni, ugruntowania duchowych fundamentów sprawia, że z całego świata dziennikarze polonijni przybywają do Polski na to Forum" - mówił marszałek Senatu. Podkreślił, że niebawem uczestnicy Forum wrócą do swoich redakcji żeby opowiadać o Polsce, a to jest, według marszałka, jedno z najważniejszych zadań dziennikarzy polonijnych. "Na takich spotkaniach z Ojczyzną budujecie własne poczucie tożsamości narodowej, a także waszych czytelników, widzów i słuchaczy" - powiedział Borusewicz. Dodał, że jest o czym mówić i pisać, bo żyjemy w ciekawych czasach. Zaznaczył, że dla tego grona istotne jest, iż mimo dużych zawirowań w polityce jednogłośnie została przyjęta przez parlament Karta Polaka. Według marszałka ważne jest, by bieżąca polityka nie przesłoniła poczucia wspólnoty losów, chęci niesienia pomocy rodakom, wierności narodowej tradycji.

Nagrody Fidelis Poloniae przyznawane są (w dwóch kategoriach: osoba, organizacja), za wybitne zasługi w umacnianiu więzi między Polonią a krajem i promocję Polski w świecie. W tym roku nagrodę w kategorii osoba otrzymała działaczka polonijna z Ukrainy Emilia Chmielowa. W kategorii organizacja uhonorowano Zjednoczenie Polskie z Wielkiej Brytanii.

Sylwetki nagrodzonych nakreślił prezes Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią Bogdan Lis. Poinformował, że Emilia Chmielowa jest prezesem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Laureatka jest aktywnym członkiem ruchu polskiego na Ukrainie, inicjatorką reaktywowania polskich tradycji sportowych i życia sportowego Polaków Lwowa i Ziemi Lwowskiej. M.in. dzięki staraniom Emilii Chmielowej powołane zostało Zjednoczenie Nauczycielstwa Polskiego na Ukrainie, co ma ogromne znaczenie dla odradzającego się szkolnictwa polskiego. Obszarem jej działalności jest również promocja kultury polskiej - jest organizatorką Festiwali Kultury Polskiej na Ukrainie oraz licznych konferencji międzynarodowych m.in.: "Polska droga do Kazachstanu", Kultura polska w życiu Ukrainy". Dzięki niej powstały Domy Polskie w Żytomierzu i Kijowie. Emilia Chmielowa odgrywa ogromną rolę w integracji środowisk polskich na Ukrainie. Zainicjowane przez nią liczne programy : "Współpraca z Macierzą", "Odrodzenie i rozwój Żytomierszczyzny", "Młoda inteligencja w Europie przemian" realizowane są w kooperacji z licznymi organizacjami w Kraju oraz na Ukrainie. Jest znana i ceniona wśród Polonii europejskiej i światowej: w Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pełni funkcję sekretarza, w tym roku dobiega końca jej kadencja na stanowisku wiceprzewodniczącej Rady Polonii Świata. Od 2006 r. jest członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Urzędzie Marszałka Senatu RP.

Zjednoczenie Polskie powstało w 1946 roku, gdy Rząd Brytyjski wycofał uznanie dla Rządu Polskiego na Emigracji. Od tej pory Zjednoczenie reprezentowało interesy polskiej emigracji niepodległościowej wobec brytyjskich władz. Wpływ na powstanie Zjednoczenia miała emigracja niepodległościowa, żołnierska z okresu II wojny światowej. Obecnie Zjednoczenie jest uznawane przez rządy polski i brytyjski, jak również inne polonijne organizacje na świecie, za organizację reprezentującą polską grupę etniczną zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Zadaniem Zjednoczenia jest promowanie i obrona interesów mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii, jak również interesów Polski i Polaków. W ostatnich dwóch latach pomaga migrantom zarobkowym z naszego kraju, Obecnie prezesem Zjednoczenia jest dr Jan Mokrzycki.

Oprac. w Dziale Prasowym