Wystawa fotograficzna poświęcona o. Marianowi Żelazkowi

20 czerwca 2007 r. w Senacie została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona o. Marianowi Żelazkowi ze Zgromadzenia Słowa Bożego. Wystawę otworzył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wiceminister spraw zagranicznych Rafał Wiśniewski i prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego o. Andrzej Danilewicz.

"Ta wystawa jest hołdem, który składamy o. Marianowi Żelazkowi. Wszyscy podziwialiśmy o. Mariana, za to, że niósł pociechę i nadzieję najsłabszym i potrzebującym pomocy" - powiedział Bogdan Borusewicz. Dodał, że o. Marian Żelazek był dobrym człowiekiem, niósł pomoc ludziom i służył Polsce, bo tak dobry człowiek jest i pozostanie najlepszym ambasadorem Polski.

Według o. Andrzeja Danilewicza o. Marian Żelazek to sztandarowa postać Zgromadzenia Słowa Bożego (Werbistów). Przypomniał dewizę życiową o. Mariana: "Nie jest trudno być dobrym, wystarczy chcieć". Ojciec Danilewicz wyraził wdzięczność Senatowi za zorganizowanie wystawy. Podkreślił, że dzięki temu osoba o. Mariana i jego dzieło może po raz kolejny zaistnieć w Senacie.

Na 28. posiedzeniu w lutym br. Senat RP jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie uznania o. Mariana Żelazka za wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu i uniwersalizmu.

Ojciec Marian Żelazek był katolickim misjonarzem, członkiem Zgromadzenia Słowa Bożego. Większość swojego życia - 56 lat - żył i pracował w Indiach. Zajmował się tam edukacją, pomagał trędowatym prowadził dialog między religiami. Doprowadził do wybudowania katolickiej świątyni w ośrodku religijnego kultu hinduistycznego, a także otwarcia centrum rekolekcyjnego dla chrześcijan i hinduistów.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy ambasady RP w New Delhi. Są na niej prezentowane fotogramy Jacka Woźniaka dokumentujące pracę i życie ojca Mariana Żelazka w Indiach.

Po wystawie oprowadzał brat ojca Mariana Żelazki - Wacław.


Opr. Dział Prasowy