W 25. rocznicę powstania Solidarności Polsko-Czechosłowackiej

W dniach 28 - 29 września 2006 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w zorganizowanym w Pradze posiedzeniu Stowarzyszenia Senatów Europy. Gospodarzem spotkania był Senat Republiki Czeskiej, który obchodzi dziesiątą rocznicę swojego odrodzenia.

Podczas pobytu w Pradze marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z przewodniczącym czeskiego Senatu Premyslem Sobotką. W rozmowie zwrócono szczególną uwagę na potrzebę zacieśnienia współpracy parlamentarnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Uzgodniono, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie przewodniczących parlamentów państw GW w celu zajęcia wspólnego stanowiska wobec ryzyka opóźnienia procesu rozszerzenia strefy Schengen o kraje GW. Spotkanie to byłoby również okazją do omówienia bieżących spraw dotyczących Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas pobytu w Pradze, w obecności ministra spraw zagranicznych Czech marszałek Borusewicz i przewodniczący Premysl Sobotka podpisali wspólne oświadczenie w 25. rocznicę powstania Solidarności Polsko-Czechosłowackiej W oświadczeniu czytamy:

"Mija 25 lat od podpisania przez przedstawicieli niezależnych środowisk Polski i Czechosłowacji konspiracyjnej umowy, która przewidywała wzajemną współpracę i wymianę informacji o demokratycznych inicjatywach w obu państwach. Przedstawiciele opozycji demokratycznej wobec totalitarnego systemu rządów zadeklarowali również wzajemne informowanie się i współdziałanie w obliczu represji stosowanych przez reżim komunistyczny wobec przedstawicieli inicjatyw niezależnych i niepodległościowych.

Solidarność Polsko-Czechosłowacka była unikalnym w Europie Środkowej przykładem poczucia wzajemnych więzi między Polakami, Czechami i Słowakami wywodzącymi się ze środowisk sprzeciwu wobec panującego wówczas systemu zniewolenia oraz wyrazem odpowiedzialności za przyszły kształt naszej części kontynentu. Dla wielu z nich poczucie konieczności obrony zasad demokracji i przestrzegania praw człowieka było impulsem do społecznego działania po odzyskaniu przez nasze państwa pełnej suwerenności i pozostaje nim nadal.

Pragnąc uczcić przypadającą właśnie rocznicę i chcąc dać wyraz naszemu uznaniu dla działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej za ich wkład w kreowanie demokratycznych przemian w tej części Europy i w budowanie przyjacielskich relacji między Polakami, Czechami i Słowakami podpisujemy to wspólne oświadczenie".

Oświadczenie podpisali: przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Premysl SOBOTKA i marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan BORUSEWICZ.