W sobotę 2 września 2006 r. w Pałacu Kultury i Nauki, podczas 21. Targów Książki Edukacyjnej zainaugurowany został program "Dobra Książka na Wschód". Honorowy patronat nad programem objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
"Jako marszałek Senatu - opiekun Polonii i Polaków rozsianych po całym świecie - z przyjemnością przyjmuję honorowy patronat nad akcją przyczyniającą się do krzewienia polskiej kultury oraz języka polskiego wśród naszych rodaków za granicą" - powiedział Borusewicz.
Program "Dobra Książka na Wschód" to program pomocy Polonii. Polegać ma na dostarczaniu książek i pomocy dydaktycznych polskim szkołom na Wschodzie. Z taką inicjatywą wystąpiła Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Program będzie realizowany przy udziale Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ma to być spójny i wieloletni program. Książki i pomoce dydaktyczne przekazywane Polonii mają odpowiadać potrzebom edukacyjnym rodaków zza wschodniej granicy. Do tej pory wydawcy edukacyjni na własną rękę pomagali Polakom ze Wschodu. Obecnie działania pomocowe będą koordynowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Fundacja będzie monitorować potrzeby polskich uczniów na Wschodzie i informować o tym polskich wydawców.
Do stałego uczestnictwa w programie zgłosiły się największe wydawnictwa edukacyjne takie jak: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Nowa Era, Wydawnictwo Szkolne PWN, Stentor, Pearson Education Polska i Oxford University Press Polska.
W sobotę inicjatorzy programu podpisali list intencyjny o współpracy. W liście czytamy, że "W roku 2006, ogłoszonym przez Senat RP Rokiem Języka Polskiego, udzielając wsparcia działaniom oświatowym naszych rodaków na Wschodzie i uznając książkę za podstawowy nośnik języka, kultury i tradycji narodowej, Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki i Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" przystępują do realizacji długofalowego programu "Dobra Książka na Wschód". W liście Fundacja zobowiązała się do analizy potrzeb środowisk polskich na Wschodzie w zakresie książkowych pomocy dydaktycznych, natomiast wydawnictwa do przekazywania, w miarę swoich możliwości i zgłoszonego zapotrzebowania, literatury i książkowych pomocy dydaktycznych dla naszych rodaków za wschodnia granicą.
W trakcie Targów trwających od 1 do 3 września br. została wśród wydawców uczestniczących w tej imprezie przeprowadzona pierwsza zbiórka książek.