Polsko-Kuwejcka Grupa Parlamentarna objęła patronat nad Dniami Polskimi w Kuwejcie

W Kuwejcie w dniach 19 - 24 listopada odbędzie się cykl imprez promujących Polskę w tym kraju. Dniom polskim w Kuwejcie patronuje Polsko-Kuwejcka Grupa Parlamentarna, której przewodniczy senator Stanisław Kogut.

W ramach organizowanego cyklu imprez promujących Polskę w Kuwejcie odbędą się fora: ekonomiczne, inwestycyjne, turystyczne, kulturalne i naukowe.

Forum ekonomiczne poświęcone będzie współpracy ekonomicznej między Polską a Kuwejtem. Seminarium zostanie zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą przy współpracy Kuwejckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Forum to okazja do spotkania i bezpośrednich rozmów przedsiębiorców z obu krajów.

Celem Forum inwestycyjnego będzie przedstawienie możliwości inwestowania w Polsce. Seminarium nt. procesu prywatyzacji w Polsce i możliwości inwestycyjnych zorganizuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przy współpracy z Kuwait Investment Authority. Przedstawiciele obu agencji będą rozmawiać na temat podpisania porozumienia o współpracy.

Forum turystyczne skoncentruje się na ukazaniu atrakcji turystycznych Polski. Zaprezentowana zostanie oferta polskich uzdrowisk. To forum odbędzie się dzięki Polskiej Organizacji Turystycznej, Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych przy współpracy Ministerstwa Informacji Kuwejtu. Zostaną także przedstawione możliwości inwestowania w tym sektorze.

W ramach forum kulturalnego i naukowego promującego polską kulturę i naukę odbędą się koncerty, warsztaty, wystawy, Dni Filmu Polskiego oraz konkurs wiedzy o Polsce dla uczniów kuwejckich szkół.

W trakcie Polskich dni odbędzie się też promocja polskich towarów spożywczych, kosmetyków, sztuki użytkowej.

Planuje się także zorganizowanie Wieczoru Polonijnego tj. spotkania z Polonijną Radą Promocji oraz Polonią w Kuwejcie. W Kuwejcie przebywa ok. 400 polskich obywateli. Niektórzy z nich mieszkają tam od 20 lat.

Dni polskie w Kuwejcie mają być okazją do spotkań, wymiany informacji, kontaktów, co powinno przyczynić się do dynamizacji współpracy Polski i Kuwejtu, głównie w dziedzinie ekonomiczno-handlowej. Chodzi przede wszystkim o pozyskanie kuwejckich inwestycji, zainicjowanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych między instytucjami centralnymi i samorządowymi obu państw, w tym lokalnymi izbami handlowo-przemysłowymi oraz kreowanie korzystnego obrazu Polski w lokalnych środkach masowego przekazu, dającego impuls wzrostowi zainteresowania ze strony kuwejckich partnerów./