85. rocznica powrotu Górnego Śląska do Macierzy

Pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, z inicjatywy Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP oraz senatora Bronisława Korfantego, 12 czerwca 2007 r. odbyła się konferencja naukowa z okazji 85. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.

Wzięli w niej udział posłowie, senatorowie, naukowcy, a także gimnazjaliści z Opola.

Otwierając konferencję, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz przypomniał, że Górny Śląsk trzykrotnie, kolejnymi powstaniami, starał się wpływać na kształt polskich granic. To opowiedzenie się po stronie Polski, było oczywistym wsparciem odrodzenia państwa polskiego. W II RP, Górny Śląsk stanowił obszar pogranicza. Dominowały tam wpływy polskie, ale były też niemieckie.

Marszałek Borusewicz podkreślił, że był to region o dużej autonomii, zachowujący własną odrębność.

Zdaniem marszałka Borusewicza pamięć o wydarzeniach sprzed 85 lat powinna być nie tylko śląską, ale polską tradycją.

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn podkreślił, że odrodzona Polska bez Śląska byłaby państwem kadłubowym. Kapitał jaki wnieśli Ślązacy do polskiej tożsamości, przynosił profity przez następne dziesięciolecia. Dlatego obecna polityka historyczna powinna dążyć do tego, by wydarzenia , jak te z 1922 roku na Górnym Śląsku, zostały zakorzenione w pamięci Polaków.

Ludwik Dorn poinformował, że Sejm RP podjął uchwałę dla uczczenia 85 rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

Powrót Górnego Śląska do Polski w czasach II Rzeczpospolitej był ważnym wydarzeniem nie tylko dla samego Górnego Śląska, który po ponad 600 latach połączył się z Macierzą, ale miał także ogromne znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego.

Senacka konferencja, zgodnie z intencją organizatorów, była hołdem złożonym twórcom i bohaterom tamtych wydarzeń historycznych.

Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski przedstawił Śląsk dzisiejszy - zmieniający własną tożsamość. Rodzina śląska przestaje być typową rodziną górniczą. W woj. śląskim jest 2 razy więcej studentów niż górników, rozwija się prywatna przedsiębiorczość, największą część dochodu przynosi sfera usług, nie tradycyjny przemysł. Wojewoda przewiduje, że za 15 lat, gdy obchodzić będziemy setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Macierzy, województwo śląskie będzie regionem o nowym obliczu, bez kompleksów.

Zabierający głos naukowcy, podkreślali patriotyzm powstańców i znaczenie ich walki dla wyzwolenia narodu. Profesor Franciszek Marek z Uniwersytetu Opolskiego przypomniał, że powstańców - od nazwiska przywódcy Wojciecha Korfantego - nazywano korfanciokami. Do dziś znaczy ono tyle co patriota, dobry Polak, uczciwy człowiek.

W przerwie konferencji otwarto wystawę "Po wiekach rozłąki" zorganizowaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach, w ekspozycji znajdą się plansze ilustrujące złożoną historię powrotu w 1922 roku części Górnego Śląska do Macierzy. Są tam mapy, spis praw autonomicznej części polskiego śląska, zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia np. wizytę marszałka Piłsudskiego, strony ówczesnych gazet, plakaty plebiscytowe.

W czasie dyskusji apelowano, by wzorem Wojciecha Korfantego podkreślać, iż Śląsk jest taką samą dzielnicą Polski jak Mazowsze, czy Wielkopolska i że to lud śląski upomniał się o powrót ich ziem do Macierzy.