Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

11 listopada 2005 r. marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

W kościele św. Krzyża uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny celebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Tadeusz Płoski. W wygłoszonej homilii biskup podkreślił, że "wolność była i jest wpisana w dusze Polaków". We mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Jurek, premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz żona prezydenta Jolanta Kwaśniewska.

Z udziałem najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości prezydent Aleksander Kwaśniewski podziękował wszystkim, którzy zarówno przed rokiem 1918, jak i później poświęcili się, walcząc o wolność i suwerenność Polski. Podkreślał, że Rzeczpospolita jest czymś, co powinno łączyć, wspólnym dobrem - niezależnie od biografii, doświadczeń i poglądów. A. Kwaśniewski, który ostatni raz jako prezydent przemawiał podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości, życzył swemu następcy Lechowi Kaczyńskiemu, premierowi K. Marcinkiewiczowi i całej Radzie Ministrów, która 10 listopada br. uzyskała w Sejmie wotum zaufania, powodzenia w wypełnianiu ich misji.

Tego samego dnia w Pałacu Prezydenckim marszałek B. Borusewicz wziął udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. Najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego prezydent A. Kwaśniewski uhonorował prezesa NBP Leszka Balcerowicza oraz kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister spraw zagranicznych Stefan Meller, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, przedstawiciele ordynariatów polowych, kanclerze i członkowie kapituł: Orderu Orła Białego, Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderu Odrodzenia Polski.

* * *

12 listopada 2005 r. w Warszawie marszałek Bogdan Borusewicz był gościem honorowym Kongresu Obywatelskiego. Kongres, który zorganizował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, zgromadził około 600 przedstawicieli nauki, samorządu terytorialnego, gospodarki, kultury i organizacji pozarządowych. Podczas 11 sesji tematycznych uczestnicy kongresu dyskutowali m.in. o wizji rozwoju Polski, migracji i kształcie polskiej demokracji.

Przemawiając podczas kongresu, marszałek B. Borusewicz zapewnił, że jako marszałek Senatu pragnie wzmocnić społeczeństwo obywatelskie w Polsce.

Jak zaznaczył marszałek B. Borusewicz, Polsce potrzebne są "małe wspólnoty ludzkiej solidarności", podobne do tych z sierpnia 1980 roku. Istotą wydarzeń sprzed 25 lat było bowiem "wielkie poczucie wspólnoty - wspólnoty etycznej, wspólnoty sumień, wspólnoty przyjaźni" - dodał.

Mieliśmy wówczas głębokie przeświadczenie, że walczymy o słuszną sprawę, że mamy moralną rację. Czuliśmy więź etyczną, a nie polityczną, ponieważ tylko etyka dawała pewność, kto ma rację, tylko wartości etyczne sprawiały, że w tym okresie beznadziejności można było zorganizować się i zorganizować taki ruch ("Solidarność") - podkreślił marszałek Senatu.

Jak powiedział marszałek B. Borusewicz, w 2005 roku stajemy wobec pytania, w jaki sposób można odtworzyć wspólnoty sprzed 25 lat.

"Doświadczenia pokazują, że może to być łatwiejsze w pozapolitycznej przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego, którego głównym znakiem jest działanie w imię interesu szerszego" - zaznaczył marszałek.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz skierował list do uczestników kongresu. Stwierdził w nim m.in., że Polakom "należy się państwo, w którym każdy będzie czuł się jak u siebie". "Głos obywateli musi być wysłuchany z uwagą" - napisał premier K. Marcinkiewicz.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,