Posiedzenie Zespołu zostało zorganizowane wspólnie z Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olszynie.
Porządek posiedzenia:
1. Seminarium naukowe:
2. Możliwości i szanse rozwoju gospodarstwa rybackiego "Piękna Góra" w Giżycku
3. Wizyta studialna w zakładzie rybactwa jeziorowego z doświadczalnym ośrodkiem zarybieniowym "Dgał" Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Giżycku.
Ad. 1
W trakcie seminarium wysłuchano wystąpienia
prof. Bogusława Zdanowskiego, poświęconego problemom ochrony jezior województwa warmińsko-mazurskiego. Gospodarkę rybacką w województwie prowadzi się głownie na jeziorach, na ich łącznej powierzchni około 113,7 tys. ha, a więc praktycznie na wszystkich przepływowych, większych zbiornikach. Do produkcji ryb wykorzystuje się głównie 6200 ha powierzchni zbiorników nieprzepływowych, w tym stawów hodowlanych - 3400 ha.Gospodarkę rybacką reprezentują różne formy własności - spółki i gospodarstwa prywatne oraz Polski Związek Wędkarski. Wiodąca rolę odgrywa 20 dużych podmiotów powstałych wskutek transformacji gospodarczej.
Dostępność czystych wód dla gospodarki rybackiej na jeziorach jest z natury ograniczona. Większość jezior to zbiorniki o zaawansowanym stopniu eutrofizacji. Na obszarze województwa nie występują jeziora oligotroficzne, natomiast w znaczącej liczbie jeziora eutroficzne (56%) i politroficzne (18%). Są to jeziora znacznie już wypłycone, o małej przezroczystości wody, odtlenione w strefach przydennych. Wieloletnie zaniedbania w ochronie jezior, umożliwiające ich bezpośrednie zanieczyszczenie oraz niepodejmowane w porę działania ograniczające nadmierny spływ biogenów ze zlewni, przyczyniły się do bezpowrotnej utraty przez wiele jezior naturalnych walorów przyrodniczych i użytkowych, w tym również rybackich. Stan czystości tych zbiorników poprawić może jedynie ich rekultywacja - zabieg kosztowny, długotrwały, kłopotliwy i niepewny.
Podczas posiedzenia o stanie i perspektywach bazy wylegarniczo-podchowowej ryb mówił doc. Zdzisław Zakęś, którego zdaniem istnieją realne szanse wykorzystania funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Narzędziem Wspólnej Polityki Rybackiej kształtowania rybactwa jest Finansowy Instrument Wspierania Rybactwa, w ramach którego można uzyskać środki dla rybactwa zgodnie z zasadami wykorzystania funduszy strukturalnych.
W ramach tych funduszy przewiduje się możliwość uzyskania dofinansowania m.in. na: modernizację istniejących obiektów hodowlanych, instalowanie zamkniętych obiegów wody i innego sprzętu, podnoszenie standardów higieny do wymagań Unii Europejskiej, a więc działań inwestycyjnych, w których doskonale plasuje się wylęgarnictwo.
Efektywność wykorzystania funduszy Unijnych zależeć będzie od zaangażowania gospodarstw rybackich ale również od działalności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wystąpienie doc. Arkadiusza Wołosa poświęcone było funkcji zarybienia jezior w ekorozwoju województwa warmińsko-mazurskiego. Gospodarka zarybieniowa prowadzona przez gospodarstwa rybackie województwa jest zgodna z podstawowymi kryteriami ekorozwoju, spełnia wszystkie cele zabiegu zarybiania, a przy tym stanowi znaczący udział w ogólnopolskiej jeziorowej gospodarce zarybieniowej.
Ze względu na stymulację rozwoju wędkarstwa i turystyki wędkarskiej oraz pozytywny wpływ na ekosystemy jeziorowe spełnia bardzo ważną funkcję ekorozwoju województwa i dlatego winna być traktowana jako strategiczna i najważniejsza gałąź śródlądowej gospodarki rybackiej.
O odłowach ryb z jezior i o transformacji gospodarki rybackiej w województwie mówił mgr Tomasz Czerwiński, który swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem, iż prowadzenie efektywnej gospodarki rybackiej wymaga bardzo szybkiego reagowania na zmiany zachodzące w ekosystemach jezior.
Wystąpienie doc. Tadeusza Krzywosza dotyczyło kormorana czarnego i jego wpływu na gospodarkę rybacką. Zdecydowana większość kolonii kormorana zlokalizowana jest nad jeziorami, które żerujące spotykane są od połowy kwietnia do początków listopada.
W warunkach krajowych przyjęto, iż dzienna porcja ryb zjadana przez dorosłego kormorana wynosi około 350 g, a jedna para kormoranów wprowadza średnio 2 sztuki potomstwa. Łączny roczny pobyt pary kormoranów, gniazdujących i wprowadzających dwoje młodych, skutkuje zjedzeniem 243 kg ryb. W 2001 r. na obszarze 19500 ha występowało 6418 kormoranów które łącznie zjadły 397 ton ryb. Część ofiar kormoranów umyka im, a potem ginie w następstwie odniesionych ran.
Rosnącej populacji kormorana towarzyszy spadek połowów ryb w rzekach i zbiornikach śródlądowych oraz pogarszanie się struktury gatunkowej ryb. Połowy płoci i okonia, dominantów w diecie kormorana, systematycznie spadają. Zwalniającą się po nich nisze zajmują bardziej uciążliwe dla środowiska leszcze i krąpie, które pomimo masowego występowania nie odgrywają w diecie kormorana większej roli. W tej sytuacji siłą rzeczy rośnie presja kormorana na inne często cenne gatunki zwłaszcza ryb drapieżnych i koregonidów, które w dużej mierze rekrutują się z zarybień.
Prócz obserwacji bezpośrednich potwierdzeniem tej sytuacji jest spadek efektywności zarybień. Utrzymanie się obserwowanego trendu doprowadzi do zaniechania kosztownych a nieefektywnych zarybień będących w coraz większym stopniu formą dokarmiania kormoranów. Konsekwencją tego będzie degradacja tych wód. Inny rodzaj szkód powodowany przez kormorany to wybieranie i kaleczenie ryb tkwiących w sieciach, uszkadzanie sieci, poddawanie ryb nadmiernemu stresowi wywołanemu nasiloną penetracją kormoranów, co powoduje zakłócenia w żerowaniu, ucieczkę bentofagów z litoralu do strefy pelagicznej. Niewątpliwe szkody przynosi również stwierdzone u kormorana nosicielstwo pasożytów ryb: kolcogłowów, tasiemców, nicieni i przywr.
Kolonie kormoranów powodują również straty w zasiedlanych przez nie drzewostanach, które giną w wyniku oddziaływania odchodów na roślinność i glebę. Ofiarą kormoranów pada coraz częściej materiał zarybieniowy cennych gatunków ryb hodowany wpuszczany do wód w celu utrzymania ich populacji w warunkach pogarszającego się środowiska. Zagraża to ustąpieniem tak cennych gatunków rzecznych jak łososie, trocie, pstrągi, lipienie i brzany. W jeziorach zagrożone są sieje i sielawy, których populacje utrzymywane są w zdecydowanej większości jezior tylko dzięki prowadzonym od blisko stu lat zarybieniem, oraz ryby drapieżne mogące kontrolować nadmierny rozwój pogłębiającego eutrofizację wód "chwastu rybiego" i poprawiać stan zdrowotny ichtiofauny poprzez eliminowanie chorych osobników.
Kormoran nie jest w stanie w pełni zastąpić ryb drapieżnych w roli regulatora populacji ryb w zbiorniku. Eliminując ryby drapieżne powoduje on, że nie spełnią one pożądanej i oczekiwanej roli w środowisku. Przy spadającej efektywności zarybień realne staje się ich zaniechanie z przyczyn ekonomicznych, co zaowocuje spadkiem różnorodności biologicznej naszych wód.
W toku dyskusji uczestnicy seminarium sformułowali następujące wnioski:
Ad. pkt 2
Gospodarstwo posiada łącznie wód o powierzchni 11 tys. ha. Zbiorniki te są naturalnymi tarliskami i matecznikami niektórych gatunków ryb. Ryby pozyskiwane w gospodarstwie to głównie szczupak, sandacz, węgorz, leszcz oraz płoć.
Przedsiębiorstwo prowadzi wstępne przetwórstwo, posiada wylęgarnię oraz wędzarnię z zastosowaniem tradycyjnych i nowych metod wędzenia ryby. Gospodarstwo posiada własne punkty sprzedaży swoich produktów.
Kierownictwo gospodarstwa przedstawiło możliwości i kierunki rozwoju gospodarstwa, w ściślej współpracy z władzami samorządowymi i Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnej w Olsztynie.
Ad. pkt 3
Zakład posiada: laboratoria, kompleks 4 stawów ziemnych o łącznej powierzchni ok. 1 ha, kompleks 9 stawów betonowych o powierzchni 200 m
2 każdy i 19 stawów betonowych o powierzchni 100 m2 każdy, hale podchowowe z kilkunastoma obiegami recyrkulacyjnymi wyposażonymi w baseny, wylęgarnie z aparatami inkubacyjnymi, a także filtry biologiczne, osadniki i kolumny natleniające. Obiegi są zasilane wodą ze studni głębinowych. Stawy napełniane są wodą jeziorową przy pomocy pomp. Własne zaplecze pozwala na prowadzenie prac naukowo-badawczych, doświadczeń, prac hodowlanych.Zakład prowadzi prace polegające na poszukiwaniu i upowszechnianiu metod doskonalenia produkcji rybackiej w jeziorach, jak również stosowania metod gospodarki rybackiej do zachowania bioróżnorodności i ochrony cennych gatunków ryb. Pracownia zajmuje się biotechnologią rozrodu i hodowli suma europejskiego, sandacza, szczupaka, okonia oraz raków.
Prowadzi intensywny chów gatunków w obiegach recyrkulacyjnych oraz prace nad wdrażaniem sztucznego rozrodu, ink
ubacji i podchowu cennych gatunków ryb jeziorowych i raków.