Informacje Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

 

20.07.2005

Stanowisko Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w sprawie propozycji zmian dotyczących akcyzy na energię elektryczną

Stanowisko

Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w sprawie propozycji zmian dotyczących akcyzy na energię elektryczną

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ustawie o podatku akcyzowym na energię elektryczną wpłyną na wzrost cen dla wszystkich jej użytkowników.

Przeniesienie obowiązku odprowadzania akcyzy z wytwórców na sprzedających energię elektryczną odbiorcom końcowym oraz jej powiększenie o 11% skutkować będzie wzrostem kosztów u dostawców energii. Jednocześnie nie istnieją żadne mechanizmy prawne ani ekonomiczne, które wymusiłyby na wytwórcach porównywalne obniżenie cen w obrocie hurtowym. Ewentualne ponowne taryfowanie wytwórców byłoby zaprzeczeniem funkcjonowania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej.

Proponowany projekt posiada ponadto szereg wad koniecznych do usunięcia w procesie legislacyjnym. Dotyczy to m.in. doprecyzowania definicji odbiorcy końcowego, zapisów dotyczących zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej z energii odnawialnej, czy też wprowadzenia regulacji prawnych związanych z ewentualną procedurą zwrotu podatku akcyzowego.

Przy braku spójnej polityki energetycznej państwa w perspektywie wieloletniej podatek akcyzowy stał się wyłącznie łatwym źródłem łatania dziury budżetowej. Wprowadzenie w życie projektu ustawy będzie miało negatywne skutki dla energetyki i całej gospodarki a przede wszystkim dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej.

Biorąc powyższe pod uwagę oczekujemy wycofania się Ministerstwa Finansów z proponowanych rozwiązań.

 

1.07.2005

Wystąpienie Ministra Rolnictwa do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

Szanowny Panie Senatorze

W związku z Pana oświadczeniem wygłoszonym dnia 16 czerwca 2005 r. podczas obrad Senatu RP, identyfikując się ze staraniami Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki o przyspieszenie tempa modernizacji wiejskich sieci elektroenergetycznych, wystąpiłem do Prezesa Rady Ministrów Pana Marka Belki z pismem naświetlającym problem z punktu widzenia kierowanego przeze mnie resortu.

Zgadzam się z opinią Pana Senatora, że obecny moment prac nad Narodowym Planem Rozwoju na lata 2007 - 2013 oraz programami operacyjnymi wykorzystującymi środki strukturalne na najbliższe sześć lat, są momentem decydującym o szansach na uporządkowanie stanu sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich. Dlatego też poprosiłem Pana Premiera o spowodowanie przeanalizowania stosownych zapisów w NPR i innych dokumentach, zgodnie z postulatami Pana Senatora.

Przekazuję w załączeniu kopię mego wystąpienia do Pana Premiera Marka Belki.

 

1.07.2005

Wystąpienie Ministra Rolnictwa do Premiera Marka Belki

Szanowny Panie Premierze

Pan Senator Jerzy Suchański, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki przesłał mi kopię skierowanego do Pana Premiera oświadczenia z dnia 16 czerwca 2005 r., dotyczącego elektryfikacji wsi. Poruszone w tym oświadczeniu problemy dotyczą żywotnych interesów rolnictwa i obszarów wiejskich, dlatego też pozwalam sobie naświetlić sprawę z punktu widzenia interesów mojego resortu.

Sieci elektroenergetyczne średnich i niskich napięć na terenach wiejskich są obecnie własnością zakładów energetycznych - przedsiębiorstw o charakterze spółek akcyjnych, głównie Skarbu Państwa, o różnym stopniu przekształceń własnościowych.

Około dwadzieścia lat temu zdecydowano o konieczności gruntownej modernizacji wiejskich sieci elektroenergetycznych, zbudowanych niegdyś głównie dla celów oświetleniowych. Zadanie to zostało zrealizowane jedynie w niewielkiej części, głównie za sprawą niedoboru środków finansowych. Należy zaznaczyć, że na obszarach niezurbanizowanych wielkość sprzedaży energii elektrycznej przypadającej na jednostkę długości sieci jest kilkakrotnie niższa niż w miastach. Sieci te są więc deficytowe i zakłady energetyczne niechętnie w nie inwestują, ograniczając się do działań niezbędnych.

Również gminy, odpowiedzialne za stworzenie warunków zapewniających mieszkańcom zaopatrzenie w energię elektryczną, nie są w stanie udźwignąć ciężaru zwiększonych inwestycji, dlatego też nie można liczyć na przejęcie przez nie sprawy kompleksowego uporządkowania gospodarki energią elektryczną na swoim terenie.

Obecnie stan wiejskich sieci elektroenergetycznych jest bardzo różny. Na terenie każdego zakładu energetycznego występują jednak liczne obszary charakteryzujące się zbyt małymi przekrojami sieci, zbyt długimi ciągami linii średnich napięć oraz zbyt długimi obwodami linii niskich napięć. W efekcie na tych obszarach występują zaniżone napięcia i zwiększona awaryjność, nie jest możliwe korzystanie z prądu trójfazowego, ani podłączenie nowych odbiorców. Tereny te bez szybkich działań naprawczych nie będą w stanie rozwijać się, pozyskać inwestorów.

Wprowadzenie do rządowego dokumentu Polityka energetyczna Polski do 2025 roku działań w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich, w tym zadania reelektryfikacji jako pilotażu dla tzw. "ściany wschodniej" oraz zwiększenie możliwości inwestycyjnych związane z korzystaniem przez Polskę ze środków strukturalnych, stanowiło nadzieję na przyspieszenie działań naprawczych i przywrócenie szans rozwojowych terenom, które bez możliwości swobodnego korzystania z energii elektrycznej nie znajdą chętnych do inwestowania. Odpowiednie zapisy w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007 - 2013 oraz skuteczne programy operacyjne zwiększają szansę na wypełnienie zadań sformułowanych w Polityce energetycznej.

Dlatego też pozwalam sobie zwrócić się do pana Premiera o spowodowanie powtórnego przeanalizowania zapisów w NPR i innych dokumentach, zgodnie z postulatami Pana Senatora Jerzego Suchańskiego. Szansa na uporządkowanie stanu wiejskich sieci elektroenergetycznych powinna zostać w pełni wykorzystana.

 

29.06.2005

Podziękowania Ministra Gospodarki i Pracy Jacka Piechoty dla Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

Na ręce Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senatora Jerzego Suchańskiego wpłynął następującej treści list od Pana Ministra Gospodarki i Pracy Jacka Piechoty:

Podsumowując zakres i rezultaty pracy wykonanej przez Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki w dobiegającej końca kadencji Parlamentu pragnę wyrazić zadowolenie z rezultatów wykonanej przez Zespół pracy oraz podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w nią osób. Włożony w jej wykonanie trud przełożył się na cenny wkład w dyskusje nad zagadnieniami o fundamentalnym znaczeniu dla sektora oraz na kształt podstawowych dokumentów i przepisów opracowanych w okresie bieżącej kadencji Parlamentu.

Jednocześnie wyrażam przekonanie, że potrzebna jest ciągłość debaty politycznej i dalszej pracy nad kolejnymi etapami przemian. Wyrażam nadzieję, że przyszły Parlament będzie kontynuował prace kończącego działalność Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki.

Chciałbym pogratulować uczestnikom zespołu i na ręce Pana Senatora złożyć im serdeczne podziękowania.

 

16.06.2005

Oświadczenie Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki Senator Jerzy Suchański podczas 83 posiedzenia Senatu RP w dniu 16 czerwca 2005 r. wygłosił oświadczenie - protest dotyczące mieszkańców obszarów wiejskich.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Swoje oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów, pana Marka Belki.

W imieniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki stanowczo protestuję przeciwko rezygnacji z realizacji odrębnego Programu operacyjnego "Sieci energetyczne" oraz przeciwko niezamieszczeniu Programu operacyjnego "Rozwój elektryfikacji wsi" w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013.

Decyzję o rezygnacji z realizacji odrębnego Programu operacyjnego "Sieci energetyczne" i przesunięciu jego realizacji do Programu operacyjnego "Środowisko", Programu operacyjnego "Innowacje", Programu operacyjnego "Inwestycje", Programu operacyjnego "Otwarta gospodarka" oraz szesnastu regionalnych programów operacyjnych podjęto na posiedzeniu prezydium Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, które odbyło się pod przewodnictwem pana profesora Jerzego Hausnera w dniu 2 czerwca 2005 r.

Przy takim rozdrobnieniu niemożliwa jest realizacja zadania energetyka - sieci energetyczne. Nie ujęto w tabeli 1 "Nowy układ programów operacyjnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013" Programu operacyjnego "Rozwój elektryfikacji wsi (reelektryfikacji)", wykonanego przez Lubelskie Zakłady Energetyczne "Lubzel" SA w imieniu tak zwanej Grupy L6 + Łódź i przekazanego razem z wnioskiem do ministra gospodarki i pracy.

Wniosek ten przygotowano na podstawie: po pierwsze, zgłoszenia i wpisu programu "Rozwój elektryfikacji wsi podstawą rozwoju i aktywizacji wsi" do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, dokonanego przez Fundację Elektryfikacji Rolnictwa; po drugie, zapisania reeleketryfikacji wsi jako pilotażu dla ściany wschodniej w dokumencie rządowym "Polityka energetyczna Polski do 2025 r."; po trzecie, strategii rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa na lata 2007-2013; po czwarte, uznania programu "Rozwój elektryfikacji wsi" przez Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Energetycznej w dniu 30 marca 2005 r. za niezbędny element stanowiący o rozwoju i aktywizacji wsi, wymagający dofinansowania ze środków Unii Europejskiego w ramach Narodowego Planu Rozwoju - zespół dokonał oceny, opierając się na przedstawionych materiałach i wykonanych już pracach nad programem "Rozwój elektryfikacji wsi podstawą aktywizacji i rozwoju wsi", będącym wynikiem współpracy Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa, Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki, urzędu marszałkowskiego w Lublinie, współpracującego z marszałkami województw Grupy L6 i Związkiem Gmin Lubelszczyzny oraz Lubzelem jako koordynatorem Grupy Energetycznej L6; po piąte, decyzji o zapisaniu w Narodowym Planie Rozwoju, w ramach kierunku 6, programu "Rozwój elektryfikacji wsi (reelektryfikacji)" w tabeli 2 "Indykatywny podział środków finansowych w ramach Narodowego Planu Rozwoju na programy operacyjne" z chwilą opracowania tego programu operacyjnego, podjętej w dniu 15 kwietnia 2005 r. na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, w którym wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Ministerstwa Skarbu Państwa, PTPiREE, Zakładów Energetycznych, Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki i Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa.

Ze względu na wyjątkowo złą sytuację ekonomiczną ściany wschodniej nie wolno zaprzepaścić szansy, jaką dla aktywizacji i rozwoju wsi stwarza Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007-2013 poprzez wykonanie reelektryfikacji.

Zwracam się więc do pana premiera o podjęcie interwencji i przywrócenie pozycji reelektryfikacji w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013. Takie działanie świadczyć będzie o należytym potraktowaniu niezwykle ważnego dla mieszkańców obszarów wiejskich programu gospodarczego i społecznego.

Z poważaniem, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański.

 

13.01.2005

Posiedzenie Prezydium Zespołu w Sieradzu

Z inicjatywy senatora Jerzego Pieniążka w dniu 13 stycznia 2005 roku odbyło się w Sieradzu wyjazdowe posiedzenie Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki połączone z seminarium nt. "Energetyczne bariery rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich". Gospodarzem seminarium, które prowadził przewodniczący Zespołu sen. Jerzy Suchański był Starosta Sieradzki Kazimierz Kościelny. W seminarium uczestniczyli wójtowie z powiatu sieradzkiego, członkowie prezydium Zespołu, grupa ekspertów Zespołu oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Sieradzcy samorządowcy zadeklarowali włączenie się w działania Zespołu i Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa w zakresie pozyskiwania środków na reelektryfikację wsi. Parlamentarzyści i eksperci mieli też okazję odbyć wizyty studialne w trzech zakładach przemysłowych.

 

9.12.2004

Seminarium w Elblągu

Z inicjatywy członka Zespołu senatora Władysława Mańkuta odbyło się w dniach 8 i 9 grudnia w Elblągu seminarium Rola efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w polityce energetycznej Europy. W trakcie obrad unijni doradcy z Niemiec i z Danii przedstawili problematykę związaną z przepisami prawnymi UE, promowaniem określonych rozwiązań, polityką, strategiami i skutkami ekonomicznymi w zakresie EE i OZE. W seminarium, w którym wziął także udział przewodniczący Zespołu sen. Jerzy Suchański wraz z grupą ekspertów Zespołu, uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych, Ministerstwa Gospodarki, firm oraz organizacji działających na rzecz rozwoju EE i OZE.

 

1.12.2004

Konferencja w Tallinie

W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2004 r. odbyła się w Tallinie Międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce bezpieczeństwa energetycznego regionu Morza Bałtyckiego.

W konferencji wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele rządów, biznesu, instytucji regionalnych, w tym Komisji Europejskiej oraz instytucji finansowych, w tym EBOR.

Z ramienia Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w Konferencji wziął udział poseł Andrzej Czerwiński, który został poproszony o prowadzenie sesji wprowadzającej, a także był jednym z czterech panelistów podsumowujących całą konferencję.

 

8.11.2004

Nowy członek KRRiT

Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Ryszard Sławiński, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP, został wybrany przez Senat RP nowym członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Gratulujemy Panie Ministrze i liczymy na dalszą współpracę z Zespołem.

 

7.10.2004

EUROPOWER 2004

W dniach 6 i 7 października 2004 roku odbyła się w Warszawie VII Międzynarodowa Konferencja Energetyczna EUROPOWER 2004 poświęcona problematyce polskiej energetyki w Unii Europejskiej. W pierwszym dniu konferencji na wstępie swoje wystąpienia zaprezentowali Minister Skarbu Państwa Jacek Socha i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański. Drugi dzień Konferencji rozpoczął się od prezentacji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Krzysztofa Krystowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Dariusza Marca i dyrektora Wojciecha Jaworskiego z Ministerstwa Środowiska. W Konferencji uczestniczyło około 350 osób, głównie reprezentujących kadrę zarządzającą polską energetyką oraz kilku członków i kilkunastu ekspertów Zespołu.

 

21.07.2004

Wizyta w PGNiG - Przesył Sp. z o.o.

Członek Prezydium Zespołu poseł Jan Tomaka i przewodniczący Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki złożyli 21 lipca br. wizytę w Spółce PGNiG - Przesył, która pełni funkcję Operatora Systemu Przesyłowego. W czasie spotkania z Prezesem Spółki profesorem Andrzejem Osiadaczem omówiono najważniejsze problemy związane z funkcjonowaniem Operatora Systemu Przesyłowego i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarze gazownictwa. Stwierdzono potrzebę lepszego zaznajomienia się członków Zespołu z poruszaną problematyką.

 

14.07.2004

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

Po raz pierwszy Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki poświęcił całe swoje posiedzenie w dniu 14 lipca 2004 r. problematyce gazownictwa. Na wstępie wiceprezes PGNiG Marek Foltynowicz przedstawił prezentację "Wpływ prywatyzacji PGNiG na bezpieczeństwo energetyczne kraju".

W trakcie ożywionej dyskusji, w której udział wzięli członkowie i eksperci Zespołu oraz zaproszeni goście poruszono wiele istotnych problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Do przedstawionych problemów ustosunkował się prezes PGNiG Marek Kossowski, który także udzielił odpowiedzi na postawione pytania. W swoim podsumowaniu przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański zobowiązał się w imieniu Prezydium do powołania specjalnego Zespołu roboczego, który opracuje wnioski z posiedzenia.

W końcowej części posiedzenia poszerzono Prezydium Zespołu, w skład którego, weszli: posłowie Włodzimierz Czechowski i Andrzej Czerwiński oraz senatorowie Władysław Mańkut i Józef Sztorc.

Wnioski

z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

w dniu 14 lipca 2004 roku

Wiodącym tematem posiedzenia był Wpływ prywatyzacji PGNiG na bezpieczeństwo energetyczne kraju przedstawiony na wstępie w prezentacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. W trakcie ożywionej dyskusji poruszono znacznie więcej problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym kraju w obszarze zaopatrzenia w gaz, jednakże z racji braku odpowiedniej wiedzy w tym zakresie nie stały się one przedmiotem jakichkolwiek konkluzji Zespołu (na przykład problem kontraktu z Rosją). Przeprowadzona debata pozwoliła na sformułowanie następujących wniosków:

  1. Kluczowym elementem poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju jest zwiźkszenie wydobycia krajowego z obecnych 4,1 mld m³ do poziomu 6 mld m³ rocznie.
  2. Istnieje potrzeba prowadzenia właściwej systemowo gospodarki i rozbudowy pojemności podziemnych zbiorników gazu.
  3. Poprawa dywersyfikacji dostaw gazu do Polski wymaga budowy na wybrzeżu instalacji do odbioru sprężonego gazu ziemnego (CNG) i/lub skroplonego gazu ziemnego (LNG).
  4. Celowym jest zwiększenie połączeń z systemem gazociągów europejskich i stworzenie możliwości przepływu gazu w obu kierunkach.
  5. Nie należy wydzielać ze struktur PGNiG działalności wydobywczej i pozostawić ją w pionowo zintegrowanej polskiej firmie gazowniczej.
  6. Środki na proponowane inwestycje powinny być pozyskiwane poprzez emisję i sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych.
  7. W przewidywalnej przyszłości Skarb Państwa powinien utrzymać pełną kontrolę nad polską firmą gazowniczą dysponując większościowym pakietem akcji.

 

21.06.2004

Sympozjum Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryka, senator Jerzy Suchański uczestniczył w sympozjum zorganizowanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich w Centrum Multimedialnym Foksal w Warszawie. W swoim wystąpieniu senator poruszył aktualne problemy zaistniałe w polskiej energetyce po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

 

16.06.2004

Rocznicowe spotkanie "Wokół Energetyki"

16 czerwca 2004 roku na tarasach Nowego Domu Poselskiego zorganizowane zostało spotkanie z okazji trzeciej rocznicy istnienia dwumiesięcznika Wokół Energetyki, nieformalnego organu Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki.

W spotkaniu, które prowadził przewodniczący Grupy Ekspertów Zespołu, a jednocześnie redaktor naczelny czasopisma, Andrzej Nehrebecki wzięła udział liczna grupa członków i ekspertów Zespołu.

Na wstępie przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański uzasadnił potrzebę funkcjonowania podobnego zespołu w kolejnych kadencjach parlamentu.

Kluczowym elementem uroczystości było wręczenie Złotego pióra Wokół Energetyki 2004. Tegorocznym laureatem został Yoshiho Umeda, który to wyróżnienie otrzymał z rąk laureata z 2002 roku, a zarazem przewodniczącego Kapituły senatora Ryszarda Sławińskiego. Wśród gości reprezentowani także byli licznie parlamentarzyści, nie będący członkami Zespołu, a ponadto między innymi Ambasador Japonii Jego Ekscelencja Masaaki Ono i podsekretarz stanu w MSP Tadeusz Soroka.

 

3.06.2004

Spotkanie z europejskimi dziennikarzami

3 czerwca 2004 r. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, Senator Jerzy Suchański przyjął delegację czołowych europejskich dziennikarzy zajmujących się problemami energetyki. Podczas spotkania Senator scharakteryzował działalność Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki podkreślając, że mimo różnic politycznych Parlamentarzyści mówią jednym głosem w sprawie energetyki. Przedstawiciele mediów interesowali się kwestiami konsolidacji sektora dystrybucji oraz planami w zakresie sektora wytwarzania. Goście zwiedzili również budynki Senatu oraz Sejmu RP.

 

3.06.2004

Spotkanie z delegacją Senatu Argentyny

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu z delegacją Senatu Argentyny zorganizowanym w Senacie RP. Poruszone kwestie obejmowały m.in. aktualną problematykę gospodarczą oraz bieżącą sytuację w sektorze elektro-energetycznym obu państw.

 

13.04.2004

Spotkanie z przedstawicielami APT VERBUND

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami austriackiego koncernu energetycznego APT VERBUND, które poświęcone było m.in. liberalizacji polskiego rynku elektro-energetycznego w obliczu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

30.03.2004

Spotkanie z przedstawicielami Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN

Senator Jerzy Suchański spotkał się na Politechnice Świętokrzyskiej z przedstawicielami Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN. Spotkanie poświęcone było aktualnym problemom energetyki polskiej w przededniu wejścia do Unii Europejskiej.

 

25.03.2004

Targi ENEX

W dniach 23 - 25 marca 2004 r. odbyły się w Kielcach VII Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia. W ramach Targów zorganizowana została Konferencja "Odnawialne źródła energii - szanse i bariery zielonej energii w Polsce". W sesji plenarnej pod przewodnictwem senatora Jerzego Suchańskiego udział wzięło 16 członków Zespołu oraz ponad dwudziestu ekspertów. Na zakończenie konferencji zorganizowano dyskusję okrągłego stołu.

 

18.03.2004

Spotkanie z Towarzystwem Rozwoju Infrastruktury ProLinea

W dniu 18.03.2004 r. odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Zespołu z reprezentantami władz Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury ProLinea dotyczące potrzebnych unormowań prawnych w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Uzgodniono, ze ProLinea dostarczy parlamentarzystom szczegółowe propozycje w tym zakresie do końca maja br. Ze strony Zespołu w spotkaniu udział wzięli posłowie Andrzej Czerwiński i Jerzy Polaczek oraz senatorowie Marian Lewicki i Jerzy Suchański oraz przewodniczący grupy ekspertów Andrzej Nehrebecki.

Władze towarzystwa reprezentowali przewodniczący Prezydium Rady Józef Sieniuć, członkowie Zarządu Kazimierz Nowak i Tadeusz Ruszczykowski oraz Andrzej Tyszecki i Marcin Laskowski.

 

17.03.2004

Spotkanie w Ministerstwie Skarbu Państwa

W dniach 17 i 3 marca 2004 r. Senator Jerzy Suchański wziął udział w spotkaniach w Ministerstwie Skarbu Państwa z Podsekretarzem Stanu w MSP Tadeuszem Soroką, które poświęcone były aktualnej sytuacji polskiej energetyki.

 

16.03.2004

Wystąpienie na zebraniu Klubu Parlamentarnego SLD

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w zebraniu Klubu Parlamentarnego SLD. Poruszane kwestie obejmowały m.in. informację Ministra Skarbu Państwa w sprawie realizacji programu prywatyzacji w Polsce, a także sprawozdania sejmowej Komisji Skarbu Państwa w sprawie uchwały dotyczącej wstrzymania prywatyzacji zakładów energetycznych Grupy G-8. W swoim wystąpieniu senator po raz kolejny zdecydowanie negatywnie wypowiedział nt. sprzedaży ww. przedsiębiorstw.

 

15.03.2004

Stanowisko Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w sprawie prywatyzacji G8

STANOWISKO

Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

w sprawie prywatyzacji G8

Sprzedaż grupy zakładów energetycznych G8 uznajemy za sabotaż gospodarczy. Zapewnienie wpływu środków do budżetu kosztem sprzedaży rynku energii elektrycznej na obszarze 1/4 powierzchni Polski nie służy narodowemu interesowi gospodarczemu i zmniejsza poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednocześnie od lat brak jest spójnej polityki energetycznej kraju, co przyznają nawet otwarcie członkowie Rządu RP (np. sprzeczne wystąpienia Ministra Gospodarki i Ministra Skarbu Panstwa na konferencji Power Bridge w Warszawie w dniach 8 i 9.10.2002). Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki, w którym działa ponad 60 parlamentarzystów, ze wszystkich opcji politycznych, wspieranych przez grupę 40 ekspertów, osób posiadających znaczący autorytet w środowisku energetycznym, od chwili swego powstania przeciwstawiał się zdecydowanie sprzedaży elektroenergetycznych spółek dystrybucyjnych. Przypominamy tylko niektóre z podejmowanych przez nas w tej sprawie działań:

- 21.03.2002 list Prezydium Zespołu do Prezesa Rady Ministrów

- 16 i 24.04.2002 prezentacja stanowiska Zespołu na posiedzeniach sejmowych Komisji Gospodarki i Skarbu Państwa

- 22.05.2002 posiedzenie Zespołu z udziałem Ministra Skarbu Państwa

- 6.06.2002 stanowisko Zespołu w sprawie prywatyzacji G8 i STOEN

- 30.10.2003 list Prezydium Zespołu do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Skarbu Państwa.

Działania Zespołu w tym zakresie znajdują szerokie wsparcie środowisk opiniotwórczych, w tym naukowych (np. Stanowisko Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN z dnia 28.04.2003), zawodowych (np. Stanowisko Stowarzyszenia Elektryków Polskich z dnia 27.03.2003) i związkowych. W tej sytuacji zdziwienie budzi upór z jakim Rząd RP wbrew powszechnemu stanowisku chce sprzedać akcje grupy zakładów energetycznych G8.

Minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski jest także posłem i członkiem Parlamentarnego Zespołu ds.Restrukturyzacji Energetyki. Przed podjęciem tej odpowiedzialnej funkcji rządowej nigdy nie prezentował zdania odmiennego od pozostałych członków Zespołu. W tej sytuacji można domniemywać , że zaistniały inne, pozmaerytoryczne czynniki, które doprowadziły do podjęcia przez niego decyzji sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji zakładów energetycznych grupy G8 i jednoczesnego przekazania uprawnień do zarządzania nimi w ręce prywatnego inwestora. W zaistniałej sytuacji Prezydium i członkowie Pralamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki podejmą działania zarówno na forum Sejmu, jak i Senatu RP prowadzące do szczegółowego zbadania całego procesu prywatyzacji grupy G8 i w konsekwencji zmiany podjętej decyzji. Nie wykluczamy, w wyniku inicjatywy naszych członków , wnioskowania o odwołanie Ministra Skarbu Państwa przez kluby parlamentarne.

 

9.03.2004

Spotkania z Ministrem Skarbu Państwa

W dniach 5 i 9 marca 2004 r. Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniach z Ministrem Skarbu Państwa Zbigniewem Kaniewskim. Poruszane problemy dotyczyły bieżących kwestii związanych z restrukturyzacją polskiej energetyki.

 

27.02.2004

Spotkanie w sprawie PAK S.A.

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w Senacie w spotkaniu z przewodniczącym Rady Nadzorczej Zespołu Elektrowni PAK S.A., które poświęcone było problemom budowy bloku energetycznego w elektrowni Pątnów.

 

12.02.2004

Spotkania dot. problemów ciepłownictwa

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu w Ministerstwie Skarbu Państwa z Podsekretarzem w MSP Kazimierzem Jaszczykiem, które poświęcone było prywatyzacji Elektrociepłowni "Poznań" S.A.
W tym samym dniu w Senacie, wziął udział w spotkaniu z Zarządem Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze S.A. w Częstochowie, które poświęcone było problemom finansowym spółki.

 

11.02.2004

Spotkanie w Bełchatowie

Senator Jerzy Suchański wziął udział w spotkaniu w Bełchatowie z Prezesem Zarządu Elektrowni "Bełchatów" S.A., które poświęcone było bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa.

 

10.02.2004

Spotkania w Szczecinie

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu z zarządem oraz kadrą kierowniczą Elektrowni "Dolna Odra" S.A. w Szczecinie, które poświęcone było problematyce restrukturyzacji sektora energetycznego w Polsce. Następnie podczas spotkania z Zarządami Związków Zawodowych działających w spółce oraz władzami województwa, poruszane kwestie obejmowały przekazanie przez Ministerstwo Skarbu Państwa 40% akcji elektrowni na potrzeby Kompani Węglowej S.A.

 

28.01.2004

Poseł Zbigniew Kaniewski powołany na Ministra Skarbu Państwa

Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki poseł Zbigniew Kaniewski otrzymał z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego powołanie na stanowisko Ministra Skarbu Państwa. Gratulujemy i życzymy Panu Ministrowi satysfakcji oraz skuteczności w działaniu.

 

14.01.2004

Profesor Marian Noga wybrany do RPP

Senat RP na swoim posiedzeniu w dniu 14.01.2004 wybrał członka Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, senatora Mariana Nogę na członka Rady Polityki Pieniężnej. W związku z wyborem wygasł mandat senatora i jednocześnie profesor Marian Noga przestał być automatycznie członkiem Zespołu.

Dziękujemy tą drogą Panu Profesorowi za współpracę i życzymy satysfakcji na nowym polu działalności.

 

16.12.2003

Forum Energetyczne Gmin

W Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu 16 grudnia br. odbyła się konferencja "Forum Energetyczne Gmin". Przewodniczący Zespołu sen.Jerzy Suchański wygłosił jedno z wystąpień programowych nt. "Partnerstwo publiczno-prywatne w powiązaniu z tematyką sektora elektroenergetycznego". Organizatorem konferencji był Zakład Energetyczny Wrocław S.A.

15.12.2003

Laur Białego Tygrysa

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen.Jerzy Suchański otrzymał Laur Białego Tygrysa przyznawany corocznie przez miesięcznik "Energia" za " wybitne osiagnięcia w energetyce".

10.12.2003

Sympozjum w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej

Izba Energetyki Przemysłowej była gospodarzem sympozjum "Zwiększenie szans i możliwości Odbiorcy na rynku energii po likwidacji kontraktów długoterminowych", które odbyło się 10 grudnia br. w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. W sympozjum wziął udział minister Jacek Piechota. Jedno z programowych wystąpień na temat miejsca i roli samorządu w funkcjonowaniu sektora energetycznego wygłosił członek Zespołu, poseł Andrzej Czerwiński. W sympozjum, które prowadził ekspert Zespołu, prezez Zarządu Izby Energetyki Przemysłowej Jacek Szyke wzięło udział około 150 osób, a wśród nich grupa ekspertów Zespołu.

4.12.2003

List Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN dot. restrukturyzacji elektroenergetyki polskiej

 

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynął list Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN dot. restrukturyzacji elektroenergetyki polskiej o następującej treści:

2 grudnia 2003 r.

Komitet Problemów Energetyki

przy Prezydium

Polskiej Akademii Nauk

 

Pan

Dr inż. Jerzy Suchański

Senator RP

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu

ds. Restrukturyzacji Energetyki

Warszawa

Szanowny Panie Senatorze,

Nawiązując do naszego pisma z dn. 28 kwietnia 2003 r. w sprawie restrukturyzacji elektroenergetyki polskiej oraz dyskusji przeprowadzonej z udziałem Pana Senatora na posiedzeniu prezydium Komitetu Problemów Energetyki PAN z dn. 26 listopada 2003 r., pragniemy potwierdzić nasze uwagi i zastrzeżenia do programu restrukturyzacji wyrażone w poprzednim piśmie.

 

Pozytywnie oceniamy te wypowiedzi przedstawicieli Władz RP na temat przewidywanych kierunków zmian, w których dopuszcza się konsolidację podsektora wytwarzania energii i możliwości powiązań kapitałowych pomiędzy istniejącymi koncernami energetycznymi i grupami spółek dystrybucyjnych. Jesteśmy natomiast zaniepokojeni planami wyrywkowej sprzedaży kolejnej grupy zakładów energetycznych, co mogłoby doprowadzić do utraty kontroli przez Państwo nad sieciami dystrybucyjnymi.

 

Uważamy, że w pierwszej kolejności należy dążyć do opracowania aktualnej, nowoczesnej strategii rozwoju elektroenergetyki polskiej oraz aktualizacji założeń długofalowej polityki energetycznej Polski co najmniej do roku 2020, a dopiero później podejmować decyzje odnośnie do restrukturyzacji i prywatyzacji poszczególnych podmiotów gospodarczych w sektorze energetyki. Polska elektroenergetyka wymaga bowiem restrukturyzacji, ale według modeli sprawdzonych już w Unii Europejskiej.

Komitet Problemów Energetyki PAN podtrzymuje więc swoją gotowość do współdziałania przy opracowywaniu strategii rozwoju elektroenergetyki w Polsce przez niezależny zespół ekspertów z udziałem specjalistów, którzy uczestniczyli już w prywatyzacji energetyki w różnych krajach świata.

 

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący

Komitetu Problemów Energetyki

przy Prezydium PAN

Prof. dr hab. inż. Jacek Marecki

Członek korespondent PAN

 

2.12.2003

Posiedzenie Zespołu nt. ciepłownictwa

W dniu 2 grudnia br. zorganizowane zostało przy współudziale Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki poświęcone sytuacji polskiego ciepłownictwa w obecnych realiach prawa i gospodarki. Posiedzeniu przewodniczył senator Jerzy Suchański, a wprowadzenia do dyskusji dokonał Prezes IGCP, ekspert Zespołu Jacek Szymczak. W trakcie ożywionej dyskusji, w której wzięli udział członkowie Zespołu, eksperci i licznie reprezentowani pezdstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych głos zabrali także Wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Stanisław Mańkowski oraz dyrektor Zbigniew Kamieński z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

26.11.2003

Spotkanie z Prezydium Komitetu Problemów Energetyki PAN

Prezydium Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem prof. Jacka Mareckiego zaprosiło na swoje posiedzenie w dniu 26 listopada br. przewodniczącego Zespołu sen. Jerzego Suchańskiego i przewodniczącego Grupy Ekspertów Andrzeja Nehrebeckiego. W trakcie spotkania stwierdzono pełną zgodność poglądów Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki i środowiska naukowego energetyki w zakresie braku spójnej polityki energetycznej państwa, potrzeby stworzenia silnych, polskich grup przedsiębiorstw energetycznych z powiązaniami kapitałowymi podsektorów wytwarzania i dystrybucji oraz potrzeby wykorzystania w zdecydowanie większym stopniu możliwości polskich środowisk naukowych i całego zaplecza energetyki. Wyrażono jednoznaczny sprzeciw rozważanej obecnie sprzedaży zakładów energetycznych grupy G8. Uzgodniono także plany dalszej współpracy na I półrocze 2004 roku. W spotkaniu uczestniczyli także dwaj członkowie Grupy Ekspertów, którzy są jednocześnie członkami Prezydium Komitetu Problemów Energetyki PAN prof. Roman Ney i prof. Maciej Pawlik.

26.11.2003

Spotkanie ze związkowcami ZEC Poznańskich

Na prośbę Związków Zawodowych działających w Zespole Elektrociepłowni Poznańskich S.A. sen. Jerzy Suchański spotkał się z ich przedstawicielami w dniu 26 listopada br. w Senacie RP. Związkowcy poinformowali przewodniczącego Zespołu o przebiegu procesu prywatyzacji Spółki, oraz o swoich zastrzeżeniach i podejmowanych działaniach z tym związanych. Uzgodniono, że związkowcy będą na bieżąco informować Zespół Parlamentarny o przebiegu procesu prywatyzacji. W spotkaniu wzięli także udział eksperci Zespołu Andrzej Nehrebecki i Jacek Szymczak.

21.11.2003

Seminarium GE ENEA S.A.

W dniach 20 i 21 listopada, w Baranowie k. Poznania odbyło się seminarium "Energetyka dziś. Doświadczenia z konsolidacji i restrukturyzacji".
Gospodarzem spotkania była Grupa Energetyczna ENEA S.A. i jej prezes Jerzy Gruszka. Udział wzięli posłowie: Czesław Cieślak, Bronisław Dankowski, Zdzisław Jankowski, Zofia Krasicka-Domka, Ireneusz Niewiarowski i Alicja Olechowska oraz senatorowie Jerzy Suchański i Józef Sztorc, a także grupa ekspertów Zespołu. Poruszano m.in. problematykę aktualnej sytuacji w polskiej energetyce, doświadczeń GE ENEA z procesu konsolidacji, budowy Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz doswiadczeń i propozycji w zakresie nowoczesnej obsługi klienta. W seminarium uczestniczyli także przedstawiciele innych przedsiębiorstw energetycznych, a w tym prezesi: Wojciech Adamczyk (ZE PAK), Roman Kuczkowski (ZE Toruń), Dariusz Lubera (ZE Tarnów), Dariusz Stolarczyk (ZE Jelenia Góra) i Marian Szymański (ZEC Poznańskich).

30.10.2003 r.

List w sprawie G8

Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki wystąpiło z listem do Wicepremiera Jerzego Hausnera oraz Ministra Skarbu Państwa Piotra Czyżewskiego w sprawie zaniechania sprzedaży grupy zakładów energetycznych tzw. G8.

Parlamentarzyści wyrazili zdziwienie, iż mimo zapowiedzi głębokiej restrukturyzacji elektroenergetyki przed jej dalszą prywatyzacją wciąż rozważana jest sprzedaż akcji zakładów dystrybucyjnych z grupy G8. Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście negatywna opinia doradcy prywatyzacyjnego, który rekomendował odstąpienie od prywatyzacji. Ewentualna sprzedaż G8 oznaczać będzie - zdaniem Zespołu - kłopoty z prywatyzacją elektrowni oraz z reelektryfikacją obszarów wiejskich. To również utrata kontroli nad dystrybucyjnymi sieciami elektroenergetycznymi.

Prezydium Zespołu zwróciło również uwagę na fakt, iż w obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej, w obliczu nasilających się protestów społecznych niewskazane jest tworzenie zarzewia kolejnego poważnego konfliktu, który może być wykorzystany w walce politycznej. Tym bardziej, że doświadczenia związane z prywatyzacją STOEN wskazują na możliwość realizacji takiego scenariusza. Jest to o tyle niepokojące, że grupa G8 działa na obszarze ź kraju - protesty mogłyby więc przybrać jeszcze ostrzejszą formę.

Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansów publicznych. Jednak zdaniem Parlamentarzystów przy prywatyzacji energetyki nie można kierować się jedynie chwilową potrzebą zapewnienia dochodów budżetowych, ale długookresowym interesem gospodarczym kraju.

20.10.2003

Spotkanie Zespołu z Ministrem Tadeuszem Soroką

W Senacie RP odbyło się 20 października br. spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Tadeuszem Soroką. Spotkanie poświęcone było problematyce związanej z planami Rządu RP w zakresie restrukturyzacji energetyki oraz na tym tle zadbaniu o najsłabszych odbiorców energii elektrycznej na obszarach wiejskich. Po wystąpieniu ministra Tadeusza Soroki i wystąpieniu dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego MGPiPS Wojciecha Tabisia problematykę reelektryfikacji wsi przedstawił ekspert Zespołu Jerzy Baranowski. Po dyskusji minister ustosunkował się do poruszonych w niej problemów. W spotkaniu, które prowadził przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański uczestniczyli członkowie i eksperci Zespołu oraz wielu zaproszonych gości, a w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk i starosta leżajski Zbigniew Rynasiewicz.

14.10.2003

Parlamentarny Zespół Samorządu Terytorialnego o energetyce

W dniu 14 października br. odbyło się w Sejmie RP spotkanie Parlamentarnego Zespołu Samorządu Terytorialnego poświęcone szeroko pojętej problematyce energetyki. Po wstępnym przedstawieniu zagadnienia przez Przewodniczącego Zespołu posła Andrzeja Czerwińskiego tematykę energetyczną rozwinęli członkowie Grupy Ekspertów Zespołu: Andrzej Nehrebecki, Waldemar Szulc i Jacek Szymczak. Po prezentacjach eksperci odpowiadali na pytania parlamentarzystów.

8-9.10.2003

Konferencja EUROPOWER 2003

W dniach 8 - 9 października br. odbyła się w Warszawie VI Międzynarodowa Konferencja Energetyczna EUROPOWER 2003 pod hasłem "Energetyka Polska w Unii Europejskiej". W trakcie obrad dyskutowano na temat kierunków rozwoju sektora energetycznego, roli polskiej energetyki w zjednoczonej Europie, polityce właścicielskiej oraz o szansach i zagrożeniach, a także oczekiwaniach polskiej energetyki po wejściu do UE. W pierwszym dniu konferencji wystąpienia swoje przedstawili m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Jacek Piechota i senator Jerzy Suchański, a w drugim dniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Tadeusz Soroka. Organizatorem konferencji była firma EconTrade Polska sp. z o.o., której prezes Maciej Bodnar jest członkiem Grupy Ekspertów Zespołu. Powierzył on jej prowadzenie dwóm innym członkom Grupy Ekspertów profesorowi Jackowi Malko i Andrzejowi Nehrebeckiemu. Obradom przysłuchiwali się także inni członkowie Zespołu i przedstawiciele Grupy Ekspertów.

17.09.2003

Wizyta w PSE S.A.

Prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Stanisław Dobrzański wystosował na ręce przewodniczącego Zespołu senatora Jerzego Suchańskiego zaproszenie dla wszystkich członków Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki na spotkanie dotyczące bezpieczeństwa Krajowego Systemu Przesyłowego. Z zaproszenia w dniu 17 września skorzystało 16 parlamentarzystów. W trakcie spotkania mieli oni możliwość zapoznania się z informacją o wydarzeniach jakie miały miejsce w USA i czy Krajowemu Systemowi Energetycznemu zagraża podobna sytuacja. Na koniec członkowie Zespołu zwiedzili Krajową Dyspozycję Mocy.

15 - 17.09.2003

VII Forum Ciepłowników w Międzyzdrojach

Podczas VII Forum Ciepłowników w Międzyzdrojach senator Jerzy Suchański przedstawił stanowisko Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki odnośnie polityki energetycznej kraju. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie pod przewodnictwem Prezesa Jacka Szymczaka przyjęła deklarację skierowaną do przedstawicieli rządu w której określono problemy stojące przed ciepłownictwem w Polsce.

5.09.2003

Forum Ekonomiczne Krynica 2003

W dniach 4 - 6 września br. odbyło się w Krynicy XIII Forum Ekonomiczne. W ramach Forum zorganizowano panel dyskusyjny prowadzony przez Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i Ministra Gospodarki, pt. "Liberalizacja rynku energii jako etap integracji europejskiej". Rząd reprezentowany był przez sekretarza stanu w MGPiPS Jacka Piechotę.
Z ramienia Zespołu w dyskusji udział wzięli poseł Andrzej Czerwiński oraz eksperci Andrzej Nehrebecki i Jacek Szymczak.

5.09.2003

Okrągły stół w Rosji

Na zaproszenie Rektora Politechniki w Samarze (Rosja) przebywał na konferencji "Międzynarodowy okrągły stół obiektów hydroenergetycznych" senator Jerzy Suchański, który wygłosił referat dotyczący polityki energetycznej Polski w zakresie energetyki odnawialnej. Uczestnicy konferencji zapoznali się m.in. z problemami największych w Europie elektrowni wodnych w Wołgogradzie i Żigulinie.

4.09.2003

"Energetyka - 2003" Bełchatów

W dniach 2 - 4 września w Bełchatowie odbyło się V Sympozjum

Naukowo-Techniczne "Energetyka 2003". W trakcie Sympozjum zorganizowano m.in. Forum Energetyczne "Koncepcje i perspektywy rozwoju polskiej energetyki" oraz panel dyskusyjny "Odbiorcy na rynku energii elektrycznej, operatorstwo w elektroenergetyce".
W sympozjum aktywny udział wzięli członkowie Zespołu poseł Andrzej Czerwiński, poseł Zbigniew Kaniewski oraz senator Jerzy Suchański. Reprezentowani byli także licznie członkowie Grupy Ekspertów: Maciej Bodnar, prof. Waldemar Kamrat, prof. Jacek Malko, Andrzej Nehrebecki, prof. Maciej Pawlik, Waldemar Szulc, Jacek Szyke, Jacek Szymczak i Antoni Tyczka.
Rząd reprezentował podsekretarz stanu w MSP Tadeusz Soroka.
Obok sympozjum, w którym wzięło udział ok. 450 uczestników zorganizowano wystawę, na której zaprezentowało się około 80 firm.

28.08.2003

Spotkanie na Ukrainie

Podczas wizyty na Ukrainie senator Jerzy Suchański zapoznał się z problemami energetyki, rynkiem energii oraz działaniami systemów ciepłowniczych. Przedstawiciele strony ukraińskiej zostali również poinformowani o polityce energetycznej w Polsce.

26.08.2003

Ciepło dla Świebodzic

Senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu z kierownictwem Elektrociepłowni w Świebodzicach, podczas którego zaprezentowano nowoczesne rozwiązania stosowane w ciepłownictwie.

21.07.2003

Spotkanie w sali Kolumnowej Sejmu RP

Parlamentarny Zespół Samorządu Terytorialnego pod przewodnictwem posła Andrzeja Czerwińskiego zorganizował spotkanie z przedstawicielami korporacji samorządowych oraz delegatami Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.
W spotkaniu wziął udział Marszałek Sejmu RP Marek Borowski oraz wyżsi przedstawiciele kilku ministerstw i urzędów centralnych.. W końcowej fazie spotkania przewodniczący Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki Andrzej Nehrebecki przedstawił Zespół i pismo Wokół Energetyki oraz omówił działania podejmowane na rzecz lokalnych środowisk samorządowych.

17.07.2003

Spotkanie w Bełchatowie

Z inicjatywy starosty powiatu Bełchatów Jacka Zatorskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu Bełchatowskiego i samorządów gminnych z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" i Elektrowni "Bełchatów" poświęcone planowanym przez rząd przekształceniom firm w sektorze energetycznym.
W spotkaniu wzięli udział: poseł Elżbieta Radziszewska, senator Zdzisława Janowska, senator Jerzy Suchański oraz ekspert Zespołu Waldemar Szulc. Zebrani zwrócili się z apelem do Ministerstwa Skarbu Państwa o pilne opracowanie spójnej polityki energetycznej kraju uwzględniającej interes Bełchatowa.

2.07.2003

Konferencja "Odnawialne źródła energii - bariery rozwoju w Polsce"

Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała w dniu 2 lipca br. konferencję "Odnawialne żródła energii - bariery rozwoju w Polsce". W trakcie konferencji dwóch członków Zespołu miało wystąpienia programowe. Senator Jerzy Suchański na temat "Odnawialne źródła energii na tle restrukturyzacji energetyki w Polsce" oraz senator Adam Graczyński, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, na temat "Odnawialne źródła energii w bilansie energetycznym kraju, obecnie i do 2020r.". W konferencji wzięli także udział członkini Zespołu poseł Zofia Krasicka-Domka, poseł Jan Rzymełka oraz grupa ekspertów Zespołu: prof. Roman Janiczek, prof. Waldemar Kamrat, Sławomir Krystek i Andrzej Nehrebecki.

2.07.2003

Spotkanie z inwestorami zagranicznymi w sprawie KDT

Na prośbę Stowarzyszenia Inwestorów Energetycznych senator Jerzy Suchański spotkał się z przedstawicielami inwestorów zagranicznych. Przedmiotem spotkania była problematyka KDT. Inwestorzy wyrazili swoje krytyczne uwagi co do sposobu rozwiązywania kontraktów długoterminowych w elektroenergetyce. Dotyczyły one przede wszystkim zgodności z prawem międzynarodowym, sposobu kalkulacji kompensat i zbytniej ich unifikacji oraz brakiem wystarczającej komunikacji z zainteresowanymi inwestorami. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: EdF, Vattenfall, Electrabel, Exponent Inc. i Żarnowieckiej Elektrowni Gazowej. Senatorowi Jerzemu Suchańskiemu towarzyszył przewodniczący Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki.

24.06.2003

Konferencja w gminie Wieniawia nt. biomasy

Z inicjatywy senatora Jerzego Suchańskiego odbyła się 24 czerwca 2003r. w Gminie Wieniawa k. Radomia konferencja "Aktywizacja Gminy poprzez energetyczne wykorzystanie produkowanych lokalnie paliw". W trakcie konferencji poruszono szereg zagadnień związanych z modernizacją istniejących kotłowni na biomasę, wywołaniem zapotrzebowania społecznego na biomasę, możliwościami finansowania inwestycji, zagospodarowywaniem istniejących i nowych zasobów.
W trakcie spotkania zapoznano się z istniejącą na terenie szkoły kotłownią spalającą słomę. To właśnie dzięki zaoszczędzonym środkom na ogrzewanie udało się sfinansować budowę szkolnej hali sportowej. Rolę gospodarza pełnił Wójt Wieniawy Witold Studziński, a uczestniczyła w nim m.in. grupa burmistrzów i wójtów z województwa świętokrzyskiego. W dyskusji wzięli także udział senator Alicja Stradomska i przewodnicząy Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki.

2 - 4.06.2003

Geotermia w Zakopanem

W czasie seminarium "O zaletach i wadach geotermii" odbywającego się w Kościelisku wystąpił senator Jerzy Suchański zabierając głos w dyskusji nt. roli i znaczenia energetyki odnawialnej w Polsce. W obradach brała udział poseł Zofia Krasicka-Domka oraz eksperci Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki: prof. Ryszard Kozłowski, prof. Julian Sokołowski i prof. Jacek Zimny.

21.05.2003

Walne Zgromadzenie Izby Gospodarczej "Ciepłownictwo Polskie"

W dniach 19 - 21 maja 2003 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Izby Gospodarczej "Ciepłownictwo Polskie". Dyskutowano między innymi na temat niejasnych zasad polityki regulacyjnej i taryfowej, rentowności branży, wywiązywania się gmin z obowiązku tworzenia planów zaopatrzenia w ciepło, problematyki własności infrastruktury liniowej i prywatyzacji przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Gościem obrad był sen. Jerzy Suchański, który w swoim wystąpieniu podziękował członkom Izby za dotychczasowy wkład w pracę Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki podkreślając indywidualne zasługi członków Grupy Ekspertów Zespołu Waldemara Szulca i Jacka Szymczaka.

15.05.2003

Wizyta w Brukseli

W dniach 14 i 15 maja Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzy Suchański oraz Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Samorządu Terytorialnego pos. Andrzej Czerwiński złożyli roboczą wizytę w Brukseli. W trakcie zorganizowanych seminariów poruszono m.in. tematy dotyczące wspólnej polityki energetycznej i nowych zobowiązań Polski po poszerzeniu Unii Europejskiej oraz zapoznano się z przebiegiem procesów decyzyjnych w organach UE tj. Parlamencie, Komisji i Radzie. Złożono wizytę w Parlamenie Europejskim oraz odbyto kilka spotkań, a w tym Komisji Europejskiej w Generalnym Dyrektoriacie Energii i Transportu, w Polskiej Misji przy Unii Europejskiej oraz z Generalnym Sekretarzem Euroelectric.

28.04.2003

Stanowisko Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN dot. restrukturyzacji elektroenergetyki polskiej

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęło stanowisko Komtetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN dot. restrukturyzacji elektroenergetyki polskiej o następującej treści:

Stanowisko (plik w formacie pdf)

15.04.2003

Spotkanie z parlamentarzystami Ukrainy

W dniach 13 - 19 kwietnia przebywała w Polsce delegacja parlamentu oraz członków władz państwowych Ukrainy odpowiedzialnych za politykę energetyczną kraju. W dniu 15 kwietnia posłowie Vladimir Bronnykow i Vadim Lytwin oraz cała delegacja gościli w Senacie RP, gdzie spotkali się z przedstawicielami Zespołu. Gospodarzem spotkania był przewodniczący Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury senator Marian Noga, a w spotkaniu udział wzięli przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański i przewodniczący Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki. W trakcie spotkania zapoznano gości z pracami Parlamentu oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. W czasie dyskusji wymieniono poglądy na temat sytuacji gospodarczej Polski, oraz restrukturyzacji i prywatyzacji energetyki w Polsce i na Ukrainie. Strona ukraińska była szczególnie zainteresowana sposobem rozwiązywania zatorów płatniczych związanych z dostawami energii przedsiębiorstwom, których właścicielem jest Skarb Państwa.

15.04.2003

Spotkanie w "Energetyce Kolejowej"

W Zakładzie Świętokrzyskim w Kielcach oddział "PKP Energetyka" sp. z o.o. odbyło się spotkanie kierownictwa Zakładu i przedstawicieli związków zawodowych z sen. Jerzym Suchańskim. Podczas spotkania zaprezentowano osiągnięcia i możliwości funkcjonowania energetyki kolejowej. Zebrani zapoznali się z kierunkami zmian związanych z restrukturyzacją energetyki.

11.04.2003

Spotkanie w Koszalinie

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzy Suchański spotkał się z kierownictwem Zakładu Energetycznego w Koszalinie: prezesem Krzysztofem Łukasikiem oraz członkiem Zarządu Zenonem Lenkiewiczem. Rozmowy dotyczyły spaw związanych z restrukturyzacją sektora energetycznego oraz problemów Zakładu Energetycznego w Koszalinie jako odbiorcy energii odnawialnej i wiatrowej.

9-10.04.2003

Spotkanie ze związkowcami

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzy Suchański spotkał się w Ustroniu z przedstawicielami związków zawodowych branży energetycznej, podczas którego omawiano aktualne problemy dotyczące tej dziedziny gospodarki polskiej.

8.04.2003

Stanowisko przedstawicieli Związków Zawodowych NSZZ "Solidarność" Elektrowni "Kozienice" S.A., Zespołu Elektrowni Ostrołęka S.A., Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. (ZEDO S.A.)

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęło stanowisko następującej treści:

Stanowisko (plik w formacie pdf)

4.04.2003

Wystąpienie na Konferencji

Na X-tej Jubileuszowej Konferencji SAS Forum w programie Energetyka pod hasłem "Wyzwania stojące przed energetyką w drodze do Unii, zmiany strukturalne w polskiej energetyce, liberalizacja rynku energii" wystąpił z referatem Przewodniczący Zespołu sen. Jerzy Suchański oraz ekspert Zespołu Prezes Elektrowni Turów Jerzy Łaskawiec. W Konferencji, którą prowadził ekspert Zespołu Maciej Bodnar wziął udział również sen. Tadeusz Bartos.

3.04.2003

Stanowiska przedstawicieli branży energetycznej dotyczące dokumentu rządowego "AktualizacjaProgramu Wprowadzania Konkurencyjnego Rynku Energii w Polsce"

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęły stanowiska dotyczące dokumentu rządowego "Aktualizacja Programu Wprowadzania Konkurencyjnego Rynku Energii w Polsce" o następującej treści:

Stanowisko przedstawicieli organizacji związkowych (plik w formacie pdf)

Stanowisko Rady Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ "S" (plik w formacie pdf)

Stanowisko Rady Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ "S" (plik w formacie pdf)

Stanowisko Zrzeszenia ZZ Energetyków (plik w formacie pdf)

27.03.2003

Stanowisko Stowarzyszenia Polskich Energetyków w sprawie prywatyzacji sektora energetycznego w Polsce

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęło stanowisko Stowarzyszenia Polskich Energetyków w sprawie prywatyzacji sektora energetycznego w Polsce o następującej treści:

Stanowisko (plik w formacie pdf)

27.03.2003

Podziękowania od organizatorów konferencji "Strategie przedsiębiorstw energetycznych na zliberalizowanym rynku"

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęły podziękowania od Oracle Polska Sp. z o.o. współorganizatora konferencji "Strategie przedsiębiorstw energetycznych na zliberalizowanym rynku" , w których czytamy m.in.:

"...pozwalam sobie przekazać wyrazy podziękowania od współorganizatorów tego wydarzenia, którymi byli: Komitet Integracji Europejskiej, renomowany brytyjski tygodnik The Economist, Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł", patroni medialni: "Puls Biznesu", CIRE oraz partnerzy spotkania: Winuel S.A. i HP Polska.

Dzięki Pana wystąpieniu, konferencja ta stała się szczególnie interesująca, przynosząc wielką wartość dodaną dla jej uczestników. Spotkanie okazało się znaczącym wydarzeniem opiniotwórczym, wysoko ocenionym przez słuchaczy i szeroko komentowanym przez media. Na spotkanie przybyło ponad 300 osób - przedstawicieli urzędów państwowych oraz kadra zarządzająca najwyższego szczebla czołowych polskich firm i instytucji, przedsiębiorstw energetycznych, branży mediów, firm komputerowych i elektronicznych.".

 

25.03.2003

Targi ENEX w Kielcach.
Wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki.

W dniach 25 - 27 marca odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia.
Targi otworzył Marszałek województwa świętokrzyskiego Franciszek Wołodźko.
W czasie Targów pod patronatem Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego i Stowarzyszenia Elektryków Polskich zorganizowano dwudniową konferencję "Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w Polsce - stan aktualny i perspektywy rozwoju". Konferencja, w której wzięła udział liczna grupa członków i ekspertów Zespołu była jednocześnie wyjazdowym posiedzeniem Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. Głównymi problemami poruszanymi w trakcie obrad były m.in. rynek energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, stosowane technologie produkcji energii elektrycznej i ciepła z OZE (odnawialne źródła energii) oraz rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.
Na zakończenie konferencji zorganizowano "okrągły stół" pod hasłem "Odnawialne źródła energii - usuwanie barier rozwoju", który wywołał bardzo ożywioną, a czasem kontrowersyjną, dyskusję. Reprezentujący różne obszary energetyki odnawialnej mają często zupełnie odmienne poglądy na temat ich opłacalności i przydatności. Zdaniem Zespołu Parlamentarnego rozwój energetyki odnawialnej w Polsce wymaga zdecydowanego wsparcia ze strony władz państwowych i wypracowania przez wszystkie środowiska wspólnej koncepcji jej rozwoju.

13.03.2003

Europejskie Konferencje ORACLE Polska

W dniu 13 marca 2003 odbyła się w ramach Europejskich Konferencji ORACLE Polska konferencja "Strategie przedsiębiorstw energetycznych na zliberalizowanym rynku energii". Po wystąpieniach przedstawicieli strony rządowej podsekretarza stanu w UKIE Jarosława Pietrasa i sekretarza stanu w MSP Andrzeja Szarawarskiego swoje wystąpienie przedstawił przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.Restrukturyzacji Energetyki. Senator Jerzy Suchański oraz członek grupy ekspertów Zespołu, prezes Elektrowni Turów S.A., Jerzy Łaskawiec wzięli także udział w dyskusji panelowej pod hasłem: "Czy polskie przedsiębiorstwa energetyczne są przygotowane do wejścia do Unii Europejskiej ?". W konferencji uczestniczyli także inni parlamentarzyści oraz znacząca grupa ekspertów Zespołu.

6.03.03

Japonia zainteresowana zmniejszeniem emisji CO2

W dniu 6.03.03 senator Jerzy Suchański przyjął przedstawicieli firm japońskich Fuji Research Institute Corporation i MIZUHO, którzy poinformowali o swoich działaniach na terenie Polski. Japonia jest zainteresowana zmniejszeniem globalnej emisji CO2 i w związku z tym stworzyła możliwości finansowania określonych prac studyjnych i inwestycji poza swoimi granicami. Taki, pierwszy projekt jest przygotowywany w Polsce dla Elektrowni Ostrołęka S.A. Zespół z uwagą będzie śledził realizację tego projektu, który może stać się pozytywnym bodźcem do zwiększenia zainteresowania rządu i firm japońskich do inwestowania w polską energetykę. W spotkaniu wziął także udział przewodniczacy Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki.

03.03.2003

Nowy Przewodniczący Rady Programowej "Energii"

Nowym Przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika "Energia" został senator Jerzy Suchański. Obszerny wywiad z Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki został zamieszczony w grudniowym numerze "Energii".

28.02.2003

Podziękowanie z Elektrowni w Połańcu

Na ręce Przewodniczącego Zespołu wpłynął list następującej treści:
"W imieniu wszystkich Związków Zawodowych działających w Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki S.A. w Połańcu serdecznie dziękujemy Panu Senatorowi za okazaną pomoc i poparcie naszego stanowiska w sporze pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą i inwestorem strategicznym. Jednocześnie informujemy, iż dzięki Pana poparciu i staraniom spór został zakończony w formie i treści nas satysfakcjonującej".

 

24.02.2003

Forum Energetyki Wiatrowej

Towarzystwo Wspierania Elektrowni Wiatrowych Vis Venti zorganizowało forum dyskusyjne środowiska energetyki wiatrowej, w tym przedstawicieli inwestorów zagranicznych z Niemiec i Danii. Głównym gościem spotkania był przewodniczący Zespołu sen. Jerzy Suchański, który wziął także udział w dyskusji wraz z przewodniczącym grupy ekspertów Zespołu Andrzejem Nehrebeckim. Wymiana poglądów dotyczyła m.in. polityki energetycznej kraju w zakresie odnawialnych źródeł energii, szczególnie w kontekście nieodległego przystąpienia Polski do UE, propozycji zmian rozwiązań prawnych, współpracy środowisk energetyki odnawialnej z Parlamentarnym Zespołem ds. Restrukturyzacji Energetyki i przygotowaniom do Targów ENEX w Kielcach w dniach 25 -27 marca br.

20.02.2003

Stanowisko organizacji związkowych grupy W-5 dotyczące dokumentu rządowego "Program realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego"

Do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzego Suchańskiego wpłynęło stanowisko organizacji związkowych grupy W-5 dotyczące dokumentu rządowego "Program realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego" o następującej treści:

Stanowisko (plik w formacie pdf)

12.02.2003

Spotkanie ze związkami zawodowymi z Bełchatowa

W dniu 12 lutego 2003 r. odbyło się spotkanie Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki i członków Zespołu z województwa łódzkiego z przedstawicielami związków zawodowych działającymi w Elektrowni Bełchatów S.A. i Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów S.A. Obecni byli również członkowie władz samorządowych oraz rad nadzorczych kopalni i elektrowni. W czasie spotkania, które odbyło się z inicjatywy strony związkowej przedstawiono jednoznacznie krytyczną ocenę związków zawodowych dotyczącą utworzenia BOT. Związkowcy poinformowali także o swoich działaniach, a w tym o swoim spotkaniu z Ministrem Skarbu Państwa. Parlamentarzyści z województwa łódzkiego jednoznacznie poparli stanowisko związkowe. Zdaniem prezydium Zespołu decyzje związane z utworzeniem BOT, czy sposobem rozwiązania problemu kontraktów długoterminowych w energetyce muszą być elementem spójnej polityki energetycznej państwa i związane z wizją przyszłości polskiej energetyki w horyzoncie co najmniej 20 letnim.

6.02.2003

Oświadczenie dot. Konfliktu w Elektrowni w Połańcu wygłoszone przez Przewodniczącego Zespołu Senatora Jerzego Suchańskiego wygłoszone podczas obrad Senatu RP

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Oświadczenie kieruję do wszystkich senatorów i tych posłów, którzy są członkami Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki.

Od kilku miesięcy trwa spór pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem Elektrowni imienia Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Na dzień dzisiejszy, to jest 6 lutego, wyznaczony był strajk generalny. Centrale ogólnopolskie działające w sektorze energetycznym prezentują stanowisko, że w przypadku braku rozstrzygnięcia sporu zorganizują strajk w całej energetyce. Niestety, większościowy akcjonariusz, którym jest Ministerstwo Skarbu Państwa, nie reagował na poczynania mniejszościowego akcjonariusza belgijskiego. Po przeprowadzeniu rozmów mediacyjnych udało mi się oddalić groźbę strajku pod warunkiem, że wystąpię do Ministerstwa Skarbu Państwa, co uczyniłem. Oto treść tego wystąpienia.

Szanowny pan Sławomir Cytrycki, minister skarbu państwa, Warszawa.

Szanowny Panie, z upoważnienia wszystkich związków zawodowych działających w Elektrowni imienia Tadeusza Kościuszki SA w Połańcu zwracam się do pana ministra o wstrzymanie wszelkich działań dotyczących dalszej odsprzedaży akcji firmie belgijskiej będącej właścicielem części akcji tej elektrowni. Pragnę nadmienić, że jest to wynegocjowany, bezwzględny warunek odstąpienia załogi od strajku generalnego. Jestem głęboko przekonany, że dalej istnieje realna możliwość prowadzenia rzeczowych rozmów związków zawodowych z zarządem w celu polubownego rozstrzygnięcia sporu. 3 lutego bieżącego roku wraz z burmistrzem Połańca, panem Januszem Gilem, przeprowadziłem rozmowy, które spowodowały zajęcie takiego stanowiska.

Jako senator Rzeczypospolitej Polskiej zaniepokojony jestem niezrozumiałą, nie tylko dla mnie, polityką Ministerstwa Skarbu Państwa. Ministerstwo w żaden sposób nie reaguje na trwający od wielu miesięcy spór pomiędzy załogą a mniejszościowym właścicielem belgijskim.

Uprzejmie proszę pana ministra o pisemne wyjaśnienia dotyczące, po pierwsze, realizacji zapisów umowy w zakresie tak zwanego pakietu inwestycyjnego; po drugie, realizacji zapisów umowy w zakresie tak zwanego pakietu socjalnego, a szczególnie jednoznacznej interpretacji rozdziału 2 pktu 14 tego pakietu. Domagam się szczególnego wyjaśnienia w zakresie moim zdaniem sprzecznego z prawem przejmowania zarządzania spółką prawa handlowego przez mniejszościowego udziałowca czy akcjonariusza.

Na jednym z najbliższych spotkań Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki problematyka ta będzie przedmiotem obrad.

Z poważaniem, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki Jerzy Suchański.

Dziękuję, że Wysoka Izba była uprzejma wysłuchać warunku, na który związki zawodowe przystały, aby oddalić groźbę strajku generalnego w tej elektrowni. Służę również stanowiskiem największych central związkowych działających w energetyce o ewentualnym przyłączeniu się do strajku generalnego w Polsce, jeżeli taka sytuacja w zakresie - zdaniem związków - łamania prawa i nierespektowania umów prywatyzacyjnych będzie się powtarzać.

 

 

22.01.2003

Nowy ekspert

Prof. dr hab. inż. Roman Ney przyjął zaproszenie sen. J.Suchańskiego do udziału w pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w charakterze eksperta. Podczas spotkania dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prof. R. Ney przedstawił swoje stanowisko dotyczące problematyki restrukturyzacyjnej energetyki polskiej. W spotkaniu wziął udział członek Zespołu sen. M.Noga.

22.01.2003

Wizyta w MSP

Sen. Marian Noga oraz sen. J.Suchański spotkali się w Ministerstwie Skarbu Państwa z Ministrem Sławomirem Cytryckim. Podczas rozmów poruszono m.in. tematy związane z realizacją polityki energetycznej kraju.

7.01.2003

Spotkanie w Parlamencie

Członkowie Zespołu senatorowie J.Suchański oraz M. Noga spotkali się z prezesem Zarządu Elektrowni Kozienice Panem Janem Wroną. Tematem spotkania była sytuacja związana z przygotowaniami do procesu prywatyzacji sektora wytwarzania.

14.12.2002

Spotkanie z ciepłownikami

W dniach 13 i 14 grudnia na zaproszenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie przedstawiciele Zespołu wzięli udział w roboczym spotkaniu środowiska ciepłowniczego w Bełchatowie. Na spotkaniu omówiono podstawowe zagadnienia ciepłownictwa polskiego związane z uregulowaniami ustawy Prawo energetyczne w zakresie usług zaopatrywania w ciepło, jakością tego prawa i jego wpływem na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i gmin oraz faktycznym wpływem tychże uregulowań na rynek ciepła i skutkami dla jego odbiorców. W spotkaniu wzięło udział 9 członków Zespołu oraz znacząca liczba ekspertów. Wprowadzenie do dyskusji dokonali prof. Stanisław Mańkowski - Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Marek Rakowicz - Prezes MPEC Wrocław. Ze strony Zespołu swoje prezentacje przedstawili przewodniczący senator Jerzy Suchański oraz członek Grupy Ekspertów Marek Plebankiewicz. W dyskusji wzięła udział większość parlamentarzystów i ekspertów. Ze strony władz lokalnych w spotkaniu udział wzięli Prezydent Miasta Bełchatowa Marek Chrzanowski i Starosta powiatu bełchatowskiego Jacek Zatorski.

20.11.2002

Posiedzenie Zespołu

W dniu 20 listopada 2002 roku odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki poświęcone przyszłości elektroenergetyki w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Grupa zewnętrznych ekspertów pod kierunkiem prof. dr hab. Władysława Mielczarskiego przedstawiła sytuację całej energetyki i wszystkich jej podsektorów oraz zaplecza w chwili obecnej i po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Po ożywionej dyskusji Zespół przyjął stanowisko zaprezentowane poniżej.

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki
w sprawie przyszłości elektroenergetyki w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej

przyjęte na posiedzeniu Zespołu w dniu 20 listopada 2002 roku.

Elektroenergetyka jest sektorem strategicznym zarówno z punktu widzenia całej gospodarki, jak i bezpieczeństwa państwa. Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki zwraca uwagę na pilną potrzebę opracowania przez Rząd RP spójnej strategii rozwoju elektroenergetyki w Polsce na najbliższe lata wraz z prognozą na co najmniej 20 lat. Pierwszy okres po wejściu do Unii Europejskiej będzie szczególnie ważny dla przedsiębiorstw elektroenergetycznych w Polsce.

Majątek wytwórczy w elektrowniach ulega szybkiemu zużyciu. W najbliższych latach m.in. z przyczyn ekologicznych trzeba będzie część z nich zamknąć. Spowoduje to,
że Polska może stać się de facto importerem energii elektrycznej. Obecny stan sieci dystrybucyjnej nie pozwala na niezawodne dostarczanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Szczególnie dramatyczna sytuacja dotyczy terenów wiejskich. Istnieje w Polsce rozwinięty przemysł elektroenergetyczny, który jest producentem urządzeń spełniających najwyższe standardy ekologiczne. Zahamowanie rozwoju polskiej elektroenergetyki skazuje ten przemysł na likwidację, a w przyszłości na całkowite uzależnienie się od importu urządzeń energetycznych.

Sektor elektroenergetyki jest nazbyt rozdrobniony. Takie rozproszenie nie pozwala wykorzystać efektów skali i synergii. Eksperyment połączenia kilku elektrowni
i elektrociepłowni w Południowy Koncern Energetyczny pokazuje, że własnymi siłami jesteśmy w stanie tworzyć zintegrowane, efektywne ekonomicznie, polskie przedsiębiorstwa mające szansę działania na konkurencyjnym rynku europejskim. Za zasadne należy uznać stworzenie możliwości połączeń kapitałowych wytwórców z dystrybutorami.

Obecna praktyka koncentrująca się na prywatyzacji przedsiębiorstw dystrybucyjnych powinna zostać zmieniona. Nie należy sprzedawać rynku energii elektrycznej i oddawać całkowitej kontroli nad kluczowymi przedsiębiorstwami energetyki inwestorom strategicznym, w tym nie zawsze prywatnym. Nie ma na to akceptacji społecznej i jest to wątpliwe ekonomicznie. Restrukturyzację elektroenergetyki należy prowadzić pod warunkiem opracowania spójnej koncepcji polityki energetycznej państwa, której elementem składowym winna być strategia prywatyzacji sektora. Państwo musi pozostawić pod swoją kontrolą kluczowe elementy polskiej energetyki, zwłaszcza w obszarze przesyłu i dystrybucji. Warto wykorzystywać w większym stopniu ofertę publiczną, a w tym umożliwić funduszom emerytalnym inwestowanie środków w polską elektroenergetykę.

Obecnie mamy jeszcze zasoby i środki aby stworzyć silne, polskie przedsiębiorstwa energetyczne. Potrzebna jest jednak spójna strategia uwzględniająca zarówno aspekty ekonomiczne, jak i społeczne - obecne i dalekosiężne. Powinna ona powstać poprzez rzeczową dyskusję środowisk naukowo-technicznych, ekspertów i polityków, przedstawicieli pracodawców i pracowników. Tylko taki program, który spotka się z szeroką akceptacją społeczną ma szansę realizacji. Silna polska energetyka będzie wówczas zdolna do efektywnej konkurencji na wspólnym rynku europejskim i służyć będzie dobru całego państwa.

W trakcie posiedzenia wyłoniono w ramach grupy ekspertów zespół roboczy, zadaniem którego jest zbiorcze opracowanie nadsyłanych na adres Zespołu uwag dotyczących nowelizacji ustawy Prawo energetyczne i zaprezentowanie ich całemu Zespołowi. W skład zespołu roboczego pod przewodnictwem Jacka Szyke wchodzą: Jerzy Baranowski, Stanisław Bolkowski i Waldemar Szulc.

4.11.2002

Targi ENEX

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki objął honorowy patronat nad VI Międzynarodowymi Targami Energetyki ENEX, które odbędą się w Kielcach w dniach 25 - 27.03.2003 roku. Jednocześnie senator Jerzy Suchański wszedł w skład komitetu organizacyjnego, w którego pracach uczestniczą również członkowie grupy ekspertów Zespołu Sławomir Krystek (Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska) i Andrzej Pierzak (Agencja Rynku Energii S.A.) oraz, w imieniu prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Stanisława Dobrzańskiego, Andrzej Nehrebecki.

30.10.2002

Debata sejmowa

30 października br. odbyła się debata sejmowa poświęcona sprzedaży firmy STOEN oraz prywatyzacji Grupy G-8. W debacie udział wzięli członkowie Zespołu poseł Zdzisław Jankowski, który zabrał głos w imieniu klubu Samoobrona RP, poseł Jan Tomaka, który poinformował Wysoką Izbę o pracach Zespołu, oraz posłowie Włodzimierz Czechowski i Wojciech Mojzesowicz. Z wystąpieniami posłów można zapoznać się na stronach internetowych Sejmu RP.

24.10.2002 i 28.10.2002

Kolejne spotkania ze związkowcami z KWB Bełchatów

W dniu 24 października w Bełchatowie i w dniu 28 października w Warszawie odbyły się spotkania związkowców z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie z parlamentarzystami województwa łódzkiego poświęcone problematyce konsolidacji elektrowni i kopalni węgla brunatnego oraz powstaniu BOT. Związkowcy wyrażali swoje zaniepokojenie brakiem rzetelnych analiz ekonomicznych wykazujących opłacalność tych przedsięwzięć. W pierwszym spotkaniu uczestniczył wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, a w drugim podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Piotr Czyżewski. W obu spotkaniach wzięła udział członkini Zespołu posłanka Elżbieta Radziszewska.

14.10.2002

Spotkania w KWB Bełchatów

Na zaproszenie związków wszystkich zawodowych Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie senator Jerzy Suchański uczestniczył w spotkaniu poświęconym polityce energetycznej kraju, powstaniu BOT i planowanej integracji kopalń węgla brunatnego z elektrowniami oraz budowy elektrowni Bełchatów II. Następnie przewodniczący Zespołu odbył spotkanie z prezesem kopalni Czesławem Wojciechowskim.

11.10.2002

Wniosek o debatę w Sejmie

Członek Zespołu poseł Zdzisław Jankowski zgłosił na forum Sejmu RP formalny wniosek o umieszczenie w porządku dziennym posiedzenia Sejmu informacji Prezesa Rady Ministrów na temat okoliczności prowadzonych działań w celu podpisania sprzedaży przedsiębiorstwa energetycznego STOEN niemieckiej firmie RWE.

10.10.2002

Konferencja głównych energetyków zakładów województwa świętokrzyskiego

W Ameliówce k. Kielc odbyła się konferencja szkoleniowo-techniczna głównych energetyków zakładów województwa świętokrzyskiego. W trakcie jej trwania senator Jerzy Suchański wygłosił referat programowy na temat "Polityka energetyczna kraju".

 

8 - 9.10.2002

Konferencja POWER BRIDGE 2002

W dniach 8 - 9 października w hotelu Sheraton w Warszawie zorganizowana została V Międzynarodowa Konferencja Energetyczna Power Bridge 2002. W trakcie konferencji kluczowe wystąpienia zaprezentowali Minister Gospodarki Jacek Piechota, Minister Skarbu Państwa Wiesław Kaczmarek oraz przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański. Organizatorem Konferencji była firma Econ Trade z Wrocławia, której prezes Maciej Bodnar jest członkiem grupy ekspertów Zespołu, a do jej poprowadzenia zaprosił dwóch innych członków grupy ekspertów Zespołu Mariana Miłka i Andrzeja Nehrebeckiego.

8.10.2002

Spotkanie z inwestorem zagranicznym

Senator Jerzy Suchański spotkał się w Warszawie z prezesem Zarządu Electrabel Polska sp. z o.o. Grzegorzem Górskim i prezesem Zarządu Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu S.A. Jerzym Kakiem. Spotkanie poświęcone było problemom inwestorów zagranicznych w polskiej energetyce oraz planom inwestycyjnym

25.09.2002 r.

Warszawa, 25 września 2002 r.

LIST OTWARTY

Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki
w sprawie kompleksowej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne

   Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Rządu RP przed końcem 2002 roku należy spodziewać się rządowej inicjatywy ustawodawczej w zakresie kompleksowej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Na adres naszego Zespołu już od dłuższego czasu wpływają uwagi i propozycje dotyczące potrzebnych zmian w Prawie energetycznym. Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki chce efektywnie włączyć się w te prace zarówno na forum Sejmu RP, jak i Senatu RP. W tej sytuacji zwracamy się do wszystkich zainteresowanych osób, środowisk, firm i ekspertów o nadsyłanie propozycji zmian poszczególnych artykułów ustawy do Zespołu w terminie do końca listopada 2002 roku. Zaproponowane zmiany zostaną zaprezentowane całemu Zespołowi przez działającą przy Zespole Grupę Ekspertów. W konsekwencji członkowie Zespołu, posłowie i senatorowie podejmą działania w celu przedstawienia w parlamencie uzgodnionych propozycji do ustawy Prawo energetyczne.

   Dla ułatwienia organizacji prac prosimy o przesyłanie swoich propozycji wyłącznie drogą elektroniczną na adres Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich

   e mail:    ot.sep@sep.com.pl

w postaci dokumentu Microsoft Word zawierającego propozycję zmiany określonego artykułu z krótkim uzasadnieniem i podaniem telefonu kontaktowego. Pliki prosimy nazywać:

                      Prawo energetyczne Art. XX

   Prosimy o przysyłanie oddzielnego pliku dla każdej propozycji zmiany artykułu. W przypadku zmian wymagających jednoczesnej modyfikacji kilku artykułów prosimy o oznaczenie ich najniższym numerem artykułu.

5.09.2002

Targi Energetyczne "Energia 2002" - Wrocław

W dniu 5 września br. we Wrocławiu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone restrukturyzacji energetyki w Polsce towarzyszące Targom Energetycznym "Energia 2002". W ramach sympozjum, w którym uczestniczyli m.in. wojewoda dolnośląski Ryszard Nawrat, prezydent Wrocławia Stanisław Huskowski i dyrektor Wojciech Tabiś z Ministerstwa Gospodarki. Przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański wygłosił referat programowy. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był senator Marian Noga, który jednocześnie dokonał podsumowania obrad. W sympozjum wziął udział ekspert Zespołu Maciej Bodnar.

4.09.2002

"Energetyka 2002" - Bełachatów

W dniach 2-4 września br. w Bełachatowie odbyło się IV Sympozjum Naukowo-Techniczne "Energetyka 2002". W ostatnim dniu sympozjum w ramach Forum Energetycznego senator Jerzy Suchański przedstawił stanowisko i działanie Zespołu związane z restrukturyzacją polskiej energetyki. W sympozjum uczestniczyła także grupa ekspertów Zespołu: Jerzy Baranowski, Andrzej Nehrebecki, Andrzej Pietrzak, Waldemar Szulc (zaprezentował wystąpienie w trakcie Forum) i Antoni Tyczka.

3.09.2002

Konferencja "Konsolidacja i prywatyzacja elektroenergetyki przed wejściem do UE"

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska zorganizowała 3 września br. w Ministerstwie Gospodarki konferencję poświęconą przekształceniom polskiej elektroenergetyki przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. W konferencji, którą prowadził ekspert Zespołu, Dyrektor Generalny IGEiOŚ Sławomir Krystek uczestniczyli senatorowie Adam Graczyński i Jerzy Suchański, który zaprezentował stanowisko Zespołu związane z restrukturyzacją energetyki w Polsce.

29.08.2002

Konferencja prasowa w Sejmie RP

W dniu 29 sierpnia br. z inicjatywy Central Związkowych działających w energetyce i Klubu Parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin odbyła się w Sejmie RP konferencja prasowa poświęcona restrukturyzacji i prywatyzacji polskiej energetyki. Strona rządowa reprezentowana była przez podsekretarza stanu w MSP Ireneusza Sitarskiego i dyrektora Wojciecha Tabisia z MG. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański, oraz ekspert Zespołu Sławomir Krystek zostali poproszeni o krótkie wystąpienia w przedmiotowej sprawie. Wszystkie Centrale Związkowe przyjęły oświadczenie na temat braku spójnej koncepcji restrukturyzacji polskiej energetyki i krytycznie oceniły prowadzoną prywatyzację sektora. Jednocześnie wyraziły werbalnie swoje pełne poparcie dla działań Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. Z ramienia Zespołu w konferencji uczestniczyli także posłowie Zdzisław Jankowski (Samoobrona) i Ryszard Kędra (LPR) oraz przewodniczący Grupy Ekspertów Andrzej Nehrebecki.

28.08.2002

Spotkanie ze związkowcami

Przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański 28 sierpnia br. uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Central Związkowych działających w energetyce. W czasie spotkania w Sielpi (Województwo Świętokrzyskie) odniesiono się krytycznie do prowadzonej przez MSP polityki energetycznej kraju. Udział w spotkaniu wziął ekspert Zespołu Sławomir Krystek.

5.07.2002

Poprawki do ustawy "Prawo energetyczne"

Z inicjatywy Zespołu Senat RP wprowadził poprawki do uchwalonej przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne. Poprawki te dotyczyły m.in. skreślenia art. 45b i 45c, przyjęcie których w opinii Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie bardzo niekorzystnie wpłynęłoby na funkcjonowanie przedsiębiorstw ciepłowniczych. Niestety nie udało się wprowadzić poprawek związanych z zamówieniami publicznymi w obszarze energetyki. Zespół podejmie działania, aby te zmiany z inicjatywy Senatu RP wprowadzić do ustawy o zamówieniach publicznych.

4.07.2002

Poparcie połączonych senackich Komisji dla poprawki zgłoszonej przez członków Zespołu

W dniu 4 lipca na wspólnym posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej członkowie Zespołu senatorowie Jerzy Markowski, Marian Noga i Jerzy Suchański uzyskali poparcie dla swojej poprawki, która dotyczyła przejęcia przez Ministra Gospodarki od Ministra Skarbu Państwa reprezentacji w spółkach całego sektora paliwowo-energetycznego. Tym samym Minister Gospodarki przejąłby instrumenty do realizacji polityki energetycznej państwa.

3.07.2002

Spotkanie ze związkowcami z Połańca

W dniu 3 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego Zespołu senatora Jerzego Suchańskiego z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających w Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki S.A. w Połańcu. W spotkaniu wziął także udział przewodniczący senackiej Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury senator Marian Noga. Tematem spotkania było omówienie stanu realizacji pakietu socjalnego oraz zobowiązań inwestycyjnych zgodnie z umową prywatyzacyjną. Związki zawodowe zaniepokojone są wypowiedzią Ministra Skarbu Państwa dotyczącą ewentualnego aneksowania umowy prywatyzacyjnej w zakresie pakietu inwestycyjnego.

6 czerwca 2002 roku

STANOWISKO
Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w sprawie prywatyzacji zakładów energetycznych z grupy G-8 i STOEN S.A.

Restrukturyzacja energetyki, prowadzona obecnie, będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę kraju przez wiele następnych lat. Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki od chwili powstania działa na rzecz stworzenia spójnej polityki energetycznej państwa zawierającej m.in. tworzenie konkurencyjnego rynku energii w interesie odbiorców, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa, poprawę efektywności przedsiębiorstw energetycznych, w tym także poprzez ich prywatyzację, rozwój ekologicznych źródeł energii i zabezpieczenie interesów najsłabszych odbiorców energii, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W ciągu ponad półrocznej działalności Zespół wypracował jednoznacznie negatywną opinię co do kontynuowania procesów prywatyzacyjnych zakładów energetycznych z grupy G-8 i STOEN S.A., przed prywatyzacją podsektora wytwarzania. Sprzedaż prywatnym inwestorom dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych, przy braku spójnej polityki energetycznej państwa, praktycznie uniemożliwia prowadzenie dalszej, sensownej restrukturyzacji energetyki.

Wielokrotnie wyrażaliśmy oficjalnie swoje stanowisko w tej sprawie. 21 marca 2002 roku właśnie taki pogląd Zespół zaprezentował w liście do Pana Premiera. W pełni popieramy dezyderat dwóch sejmowych komisji: Gospodarki oraz Skarbu Państwa do Rady Ministrów w sprawie wdrażania rynku energii elektrycznej oraz prywatyzacji sektora z dnia 15 maja 2002 roku. W czasie ostatniego posiedzenia Zespołu w dniu 22 maja 2002 roku, które odbyło się z inicjatywy i z udziałem Ministra Skarbu Państwa, zdecydowanie przeciwstawiliśmy się prywatyzacji grupy G-8 i STOEN S.A. w obecnej sytuacji gospodarczej. Niestety nasze opinie nie znalazły zrozumienia ze strony Pana Ministra. Uważamy, że prywatyzacja energetyki musi być podporządkowana rozwojowi gospodarczemu kraju, a nie doraźnemu łataniu dziury budżetowej. W zaistniałej sytuacji, zdaniem Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, Rada Ministrów powinna wszechstronnie przeanalizować skutki, zwłaszcza negatywne, planowanej obecnie prywatyzacji grupy G-8 i STOEN S.A. Zbyt pochopne podjęcie tej decyzji może przynieść niepowetowane szkody dla całej gospodarki kraju, a chwilowe zyski mogą okazać się iluzoryczne.

22.05.2002

Posiedzenie Zespołu z udziałem Ministra Skarbu Państwa

W dniu 22 maja 2002 roku z inicjatywy Ministra Skarbu Państwa Wiesława Kaczmarka odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. W posiedzeniu wzięło udział 22 spośród 26 członków Zespołu i większość ekspertów. Na wstępie Minister Wiesław Kaczmarek przedstawił plany restrukturyzacji i prywatyzacji wszystkich sektorów energetyki (sektory elektroenergetyki, ciepłownictwa, gazownictwa i paliwowy). W dalszej części Minister odpowiadał na pytania parlamentarzystów wspierany przez dyrektora departamentu w Ministerstwie Skarbu Państwa Elżbietę Niebisz. W toku, miejscami emocjonującej, dyskusji powstała istotna różnica poglądów w dwóch sprawach. Po pierwsze Minister Wiesław Kaczmarek nie zgodził się z poglądem parlamentarzystów odnośnie istnienia zasadniczych różnic w podejściu do restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Skarbu Państwa. Po drugie Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki jest zdecydowanie przeciwny planom Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczącym prywatyzacji w tym roku, przed powstaniem spójnej polityki energetycznej państwa, spółek dystrybucyjnych grupy G-8 i STOEN S.A. Zespół w pełni podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w Liście Prezydium Zespołu do Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 marca 2002 roku, oraz wspiera w całości Dezyderat nr 4/5 Komisji Gospodarki i Komisji Skarbu Państwa do Rady Ministrów w sprawie wdrażania rynku energii elektrycznej oraz prywatyzacji sektora uchwalony na posiedzeniu w dniu 15 maja 2002 roku.

14.05.2002

Konferencja "Rynek Energii Elektrycznej"

W dniu 14.05.2002 na konferencji "Rynek Energii Elektrycznej" w Kazimierzu Dolnym przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański wziął udział w dyskusji panelowej wraz z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki - podsekretarzem stanu Markiem Kossowskim i dyrektorem Wojciechem Tabisiem. W dyskusji podjęto mi in. tematykę restrukturyzacji polskiej energetyki, kształtowania cen energii i warunków tworzenia rynku energii.

11.05.2002

Spotkanie z pracownikami elektrowni

Przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański spotkał się w Połańcu z grupą pracowników miejscowej elektrowni na ich prośbę. Rozmawiano o przyszłości polskiej energetyki, a w szczególności podsektora wytwarzania, oraz realizacji przez inwestora pakietu socjalnego.

29.04.2002

Energetyka odnawialna tematem kolejnego posiedzenia Zespołu

W dniu 29 kwietnia br. odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki na temat Perspektywy energetyki odnawialnej w Polsce. Przed oficjalnym otwarciem posiedzenia przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański wręczył akty powołania nowym członkom grupy ekspertów, a następnie poprosił o zabranie głosu i oficjalne otwarcie obrad Marszałka Senatu RP profesora Longina Pastusiaka. W pierwszej części w ramach wprowadzenia do dyskusji głos zabrali kolejno dyrektor Jerzy Łatkowski z Ministerstwa Gospodarki i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Krzysztof Szamałek. Po krótkiej dyskusji i odpowiedziach na pytania przedstawicieli Rządu RP kolejno wystąpili dyrektor Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski oraz dyrektor APT Polska sp. z o.o. Ryszard Radomski. Następnie do poruszanej problematyki ustosunkował się Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Wiesław Wójcik. Podczas dyskusji poruszono szeroki wachlarz problemów związanych m.in. z przyszłością energetyki odnawialnej w Polsce, barierami jej rozwoju, potrzebą nowelizacji ustawy Prawo energetyczne i rozporządzeń wykonawczych. Na zakończenie dyskusji głos zabrała Wicemarszałek Senatu RP Jolanta Danielak.

24.04.2002

III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego

W dniach 22 - 24 kwietnia odbył się w Bełchatowie III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Otwarcia Kongresu dokonał Wicepremier Rządu RP Marek Pol. W kongresie, odbywającym się pod hasłem "Węgiel brunatny paliwem energetyki XXI wieku" wzięło udział około 250 uczestników, w tym gospodarze terenu z Wojewodą Łódzkim Krzysztofem Makowskim i grupa parlamentarzystów. Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki był reprezentowany przez posłankę Elżbietę Radziszewską, która zabrała głos w imieniu Zespołu w sesji inauguracyjnej, senatora Jerzego Pieniążka i przewodniczącego grupy ekspertów Zespołu Andrzeja Nehrebeckiego.

24.04.2002

Wystąpienia przewodniczącego Zespołu na posiedzeniach Komisji Sejmowych

W dniu 16 kwietnia 2002 r. niezależnie na posiedzeniach Komisji Gospodarki i Komisji Skarbu Państwa Sejmu RP oraz na wspólnym posiedzeniu obu komisji w dniu 24 kwietnia senator Jerzy Suchański zaprezentował stanowisko Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. W stanowisku tym, przedstawionym wcześniej w liście do Premiera Rządu RP (21.03.2002r.), Zespół zawarł krytyczne uwagi co do kontynuacji prywatyzacji w podsektorze dystrybucji przed uzgodnieniem spójnej polityki energetycznej państwa. Sprzedaż znaczącej części sieci dystrybucyjnych inwestorom prywatnym zagraża dalszej restrukturyzacji energetyki. Obecny na posiedzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Ireneusz Sitarski odpowiadając na uwagi Zespołu stwierdził, że sprzedaż grupy G-8 i STOEN S.A. w tym roku jest konieczna z racji zapewnienia wpływów do budżetu państwa na pokrycie wydatków związanych z rekompensatami i ubezpieczeniami społecznymi.

22.04.2002

Konferencja Power in Poland 2002

W dniu 22.04.2002 r. przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański wygłosił referat na temat prac Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki nad zmianami sektora energetycznego na forum odbywającej się w Warszawie VI dorocznej międzynarodowej konferencji "Power in Poland 2002".

11.04.2002

Spotkanie członków Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki z Zarządem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Zarząd PTPiREE pod przewodnictwem prezesa Dariusza Lubery był gospodarzem spotkania w dniu 11.04.2002 z przedstawicielami Zespołu. W spotkaniu z ramienia Zespołu wzięli udział jego przewodniczący senator Jerzy Suchański oraz senatorowie: Władysław Mańkut, Jerzy Markowski, Marian Noga, Jerzy Pieniążek oraz Józef Sztorc. W czasie spotkania omówiono najistotniejsze aktualne problemy energetyki, a zwłaszcza podsektora dystrybucji. Ustalono zasady współpracy na najbliższy okres w głównie zakresie prac legislacyjnych Parlamentu, a zwłaszcza przygotowywanej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Na roboczo współpraca ta będzie koordynowana przez dyrektora PTPiREE Andrzeja Pazdę i przewodniczącego Grupy Ekspertów Zespołu Andrzeja Nehrebeckiego.

10.04.2002

Spotkania przewodniczącego Zespołu

Na początku kwietnia br. przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański spotkał się w miejscowości Rytwiany k. Połańca z prezesem Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu S.A. Markiem Wołochem i prezesem Elektrowni Kozienice S.A. Janem Wroną. W następnych dniach odbył spotkanie w Kielcach z przedstawicielami części związków zawodowych działających w Elektrowni Połaniec. Problematyka spotkań dotyczyła restrukturyzacji podsektora wytwarzania energii elektrycznej na tle ogólnej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.

Komunikat specjalny

21 marca 2002 roku

List Prezydium Zespołu do Prezesa Rady Ministrów


W dniu 21 marca br. Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki wystosowało list do Prezesa Rady Ministrów Leszka Millera, w którym wyraża zaniepokojenie związane z brakiem jednolitego stanowiska Ministerstw Gospodarki i Skarbu Państwa w sprawach restrukturyzacji polskiej energetyki. Prezydium Zespołu domaga się wstrzymania prowadzonych obecnie działań prywatyzacyjnych w podsektorze dystrybucji. Jednocześnie zadeklarowało gotowość współpracy Zespołu w opracowaniu nowej polityki energetycznej państwa.

19 marca 2002 roku

Spotkania przewodniczącego Zespołu z przedstawicielami energetyki

W dniach 12 - 15 marca br. przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański odbył szereg wizyt w przedsiębiorstwach energetycznych. Na terenie Bełchatowa w czasie spotkania z przedstawicielami Sekcji Krajowej Elektrowni i Elektrociepłowni NSZZ "Solidarność" pod przewodnictwem Eugeniusza Jaroszewskiego omawiano najważniejsze problemy restrukturyzacji polskiej energetyki. Następnie w Elektrowni Bełchatów S.A. z Zarządem z prezesem Edwardem Najgebauerem na czele dyskutowano aktualne problemy funkcjonowania oraz plany elektrowni. W Legnicy senator Jerzy Suchański rozmawiał z przedstawicielami Zarządów Zakładu Energetycznego Legnica S.A. i Zakładu Energetycznego Jelenia Góra S.A. pod przewodnictwem odpowiednio ich prezesów Edwarda Jaroszewicza i Dariusza Stolarczyka. W Turowie przewodniczący Zespołu odbył kolejno spotkania robocze z Zarządem Kopalni Turów S.A. z prezesem Stanisławem Żukiem na czele, a następnie z Zarządem Elektrowni Turów S.A. pod przewodnictwem prezesa Jerzego Łaskawca.

26.02.2002

Międzynarodowe Targi Energetyki - ENEX

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański otworzył w Centrum Targowym w Kielcach, V-te Międzynarodowe Targi Energetyki - ENEX - "Nowa Energia" oraz Targi Technologii Wytwarzania, Przesyłu i Dystrybucji Ciepła CIEPŁOWNICTWO SIECIOWE, które w tym roku odbywały się pod patronatem Zespołu.

Następnie po zwiedzeniu targów odbył się w ramach "II Konferencji ROZWÓJ ENERGETYKI WIATROWEJ W POLSCE - konieczność czy idealizm" Okrągły stół: Stymulacja rynku energetyki wiatrowej, mechanizmy rynkowe i polityczne. Na pytania odpowiedzi udzielali przewodniczący Zespołu i wicedyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Pan Jerzy Łatkowski.

19.02.2002

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

W dniu 19.02.2002 odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki z udziałem członków Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa i zaproszonych gości. Na wstępie przewodniczący Zespołu senator Jerzy Suchański wręczył akty powołania na członków grupy ekspertów, a następnie poprosił o zabranie głosu Wicemarszałka Senatu Ryszarda Jarzembowskiego. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Marek Kossowski zaprezentował aktualne problemy polityki energetycznej kraju w kontekście przygotowywanego dokumentu rządowego zawierającego krytyczną ocenę realizacji dotychczasowych założeń polityki energetycznej Polski. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Leszek Juchniewicz, przy współudziale dyrektora Departamentu Taryf URE Tomasza Kowalaka, omówił wybrane aspekty regulacji w energetyce, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przyłączania do sieci. Po ożywionej, a miejscami wywołującej kontrowersje, dyskusji, w której wzięli udział zarówno parlamentarzyści, jak i zaproszeni goście były przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Prywatyzacji Energetyki, a obecnie ekspert Zespołu Jerzy Baranowski przedstawił praktyczne problemy reelektryfikacji wsi. Na zakończenie wiceprezes Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa Waldemar Szyszko i prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia ProEuropa Agnieszka Krawczyk przekazali zebranym informację na temat możliwości współfinansowania reelektryfikacji wsi ze środków Unii Europejskiej.

W czasie posiedzenia deklarację przystąpienia do Zespołu złożył poseł Zdzisław Jankowski (Konin, Samoobrona RP).

6.02.2002

Spotkanie przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

W dniu 6 lutego 2002 r. odbyło się spotkanie Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senatora Jerzego Suchańskiego z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki dr Leszkiem Juchniewiczem, na którym omówiono problematykę współpracy oraz odniesiono się do najważniejszych tematów związanych z restrukturyzacją. W spotkaniu brał udział Przewodniczący Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury senator Marian Noga.

30.01.2002

Spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

W drugiej połowie stycznia br. miały miejsce następujące spotkania:

- przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzy Suchański spotkał się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Markiem Kossowskim,

- Prezydium Zespołu przyjęło zaproszenie i złożyło wizytę Prezesowi Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Stanisławowi Dobrzańskiemu.

30.01.2002

Wyjazdowe posiedzenie Zespołu w Katowicach

W dniu 29.01.2002 z inicjatywy członka Zespołu pos. Włodzimierza Czechowskiego odbyło się w Katowicach wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki pod hasłem "Śląsk - centrum energetyki kraju". W posiedzeniu poza parlamentarzystami, członkami Zespołu, uczestniczyli także przedstawiciele przedsiębiorstw elektroenergetycznych i ciepłowniczych, samorządów i odbiorców energii. Referaty wprowadzające (pos. Włodzimierza Czechowskiego oraz prezesów Jana Kurpa - PKE S.A., Ireneusza Gębskiego - ZECz S.A. i Marka Plebankiewicza - Energoekspert Sp. z o.o.) dotyczyły roli energetyki śląskiej, restrukturyzacji elektroenergetyki oraz rynku ciepła aglomeracji miast Śląska i Zagłębia. W dyskusji, w której wzięli udział wojewoda śląski Lechosław Jarzębski oraz wicemarszałek Lucjan Kępka, podejmowano m.in. złożoną problematykę energetyki śląskiej, polityki energetycznej kraju, restrukturyzacji i prywatyzacji energetyki, a także potrzeby wprowadzania określonych rozwiązań prawnych. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański dokonał podsumowania sesji oraz zapewnił, że wnioski z posiedzenia zostaną wykorzystane w bieżącej działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki.

15.01.2002

Spotkania przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki

W grudniu 2001 roku przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki sen. Jerzy Suchański rozpoczął cykl spotkań z przedstawicielami Rady Ministrów i przewodniczącymi Klubów Parlamentarnych. Celem tych spotkań jest poinformowanie rozmówców o powstaniu Zespołu, planach jego działania i wymiana poglądów na temat obecnej sytuacji w polskiej energetyce. Chronologicznie odbyły się spotkania z:

- Ministrem Skarbu Państwa Wiesławem Kaczmarkiem,

- Ministrem Gospodarki Jackiem Piechotą,

- Podsekretarzem stanu w MSP Piotrem Czyżewskim,

- Przewodniczącym Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej Maciejem Płażyńskim,

- Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Samoobrony RP Andrzejem Lepperem,

- Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Markiem Sawickim.

We wszystkich spotkaniach uczestniczył przewodniczący Grupy Ekspertów Zespołu dr inż. Andrzej Nehrebecki, a w spotkaniach z przewodniczącymi Klubów Parlamentarnych parlamentarzyści z tych klubów, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, odpowiednio pos. Jan Tomaka (PO), pos. Włodzimierz Czechowski (Samoobrona RP) i pos. Czesław Cieślak (PSL). W najbliższym czasie planowane są dalsze spotkania.

15.01.2002

Konflikt pomiędzy Hutą Łaziska S.A. i Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym S.A.

W dniu 8 stycznia 2002 roku odbyło się robocze posiedzenie Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki poświęcone konfliktowi pomiędzy Hutą Łaziska S.A. i Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym S.A. Celem spotkania było bliższe poznanie istoty problemu przez parlamentarzystów, aby w przyszłości uniknąć tego typu konfliktów, które mogą stanowić przeszkodę w realizacji restrukturyzacji polskiej energetyki. W posiedzeniu poza prezydium i członkami Zespołu wzięli udział także inni parlamentarzyści, w tym Wicemarszałek Senatu RP Jolanta Danielak. Po prezentacji stanowisk stron konfliktu parlamentarzyści zadawali pytania dotyczące jego szczegółów i możliwości wyjścia z tej kryzysowej sytuacji. Poproszono strony o przekazanie Zespołowi pisemnych informacji na temat potrzeby wprowadzenia zmian w ustawie Prawo energetyczne i rozporządzeniach wykonawczych. Mając świadomość określonych rozstrzygnięć sądowych, które i tak nie rozwiązują powstałego konfliktu, parlamentarzyści bardzo krytycznie odnieśli się do stanowiska Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A. nie wyrażającego zgody na przywrócenie dostaw energii dla Huty Łaziska S.A. Prezydium Zespołu postanowiło zwrócić się do odpowiednich ministerstw (MG, MSP, MF) oraz do URE o pilne rozwiązanie problemu wobec niedopuszczalnej praktyki odmowy sprzedaży przy dokonywaniu przedpłat.