Ryszard Jarzembowski |
|
Okręg wyborczy nr 5 (Toruń) |
|
Kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy |
|
Senator II, III i IV kadencji Senatu RP Wicemarszałek Senatu RP V kadencji |
Urodził się w 1945 roku w miejscowości Wedel koło Hamburga, w Niemczech, dokąd rodzice zostali deportowani przez hitlerowców do pracy niewolniczej.
Maturę zdał w technikum łączności w Warszawie, specjalizując się w teletransmisji. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra dziennikarstwa. Ukończył też długoterminowe seminarium w warszawskim Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej.
Pracę zawodową rozpoczynał jako monter łączności. Przez 8 lat był redaktorem naczelnym pisma "Alchemik" we Włocławku, 9 lat reporterem Polskiego Radia, a w latach 1984-1991 - rzecznikiem prasowym wojewody włocławskiego. W latach 1995-1997 zajmował stanowisko (w randze podsekretarza stanu) zastępcy kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Był inicjatorem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Urodzonych w Niewoli Niemieckiej. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz do Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem i współautorem kilku książek monograficznych, laureatem szeregu nagród za twórczość dziennikarską.
Od 1990 zasiada w Radzie Miejskiej Włocławka, w latach 1994-1995 pełnił funkcję jej przewodniczącego, a w latach 1998-2000 przewodniczył większościowemu Klubowi Radnych SLD.
W Senacie II kadencji był członkiem komisji: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W Senacie III kadencji należał do Komisji Inicjatywy i Prac Ustawodawczych oraz do Komisji Obrony Narodowej. W Senacie IV kadencji pracował w Komisji Obrony Narodowej, a także w Komisji Ustawodawczej.
Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1966 do jej rozwiązania. W latach 1976-1979 był społecznym sekretarzem Komitetu Zakładowego PZPR we włocławskich "Azotach". W 1981 działał w tzw. strukturach poziomych. Od 1990 należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1991-1997 był członkiem Prezydium tej partii. Pełnił funkcję przewodniczącego senatorów SLD i zastępcy przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD. Jest członkiem Zarządu Krajowego SLD.
Żonaty, ma dwóch synów.
Członek: Komisji Kultury i Środków Przekazu (
o komisji)Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (
o komisji)Przewodniczący Klubu Senackiego Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy "Lewica Razem"(
o klubie)