KOMUNIKAT ZE SPOTKANIA MARSZAŁKA SENATU I KOMISJI EMIGRACJI I POLAKÓW ZA GRANICĄ Z UCZESTNIKAMI XI ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH - 8 września 2003 r.

W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Senatu, prof. Longin Pastusiak, Pani Marszałek Jolanta Danielak, Przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą Tadeusz Rzemykowski oraz kilku senatorów z tej komisji.

Marszałek Senatu RP prof. Longin Pastusiak witając uczestników XI Światowego Forum Mediów Polonijnych, podkreślił konieczność organizowania jak najczęstszych spotkań senatorów z Polonią i wsłuchiwania się w głosy jej przedstawicieli. Marszałek przypomniał, że dla zintensyfikowania kontaktów z Polonią powołana została nowa struktura - Polonijna Rada Konsultacyjna przy Marszałku Senatu - której najbliższe spotkanie planowane jest już na 15 listopada br. Ponadto konwencjonalne metody wspierania środowisk polonijnych zostaną uzupełnione o nowe narzędzie kontaktów z Polonią i Polakami za granicą. W tym celu uruchomiony został internetowy adres pocztowy dla Polonii: polonia@nw.gov.pl

Przewodniczący senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granicą Tadeusz Rzemykowski zachęcił uczestników Forum do dyskusji i wymiany poglądów.

Następnie głos zabrali uczestnicy Forum, dziennikarze polonijni. Poniżej kilka informacji na temat ich wypowiedzi.

Godnym odnotowania są działania Polonii kanadyjskiej, która stara się stymulować zmiany poglądów i wizerunku Polski w Kanadzie. Podkreślono utrzymywanie kontaktów z politykami Rzeczypospolitej Polskiej w celu przekazywania naszego sposobu myślenia Kanadyjczykom i wymiany poglądów na tematy gospodarcze i polityczne. Środowisko Polonii kanadyjskiej wyszło z propozycją zbiorczego wydawania w Polsce najciekawszych felietonów z prasy polonijnej. Dzięki temu polityczne kręgi w Polsce miałyby możliwość zapoznania się z opinią kanadyjskiej inteligencji polonijnej na temat spraw rozgrywających się aktualnie na polskiej scenie politycznej. Polonusi z Kanady zwrócili się z prośbą do Marszałka Senatu, w ślad za swoimi kolegami ze Stanów Zjednoczonych, o nie ustawanie w mediacjach o godne traktowanie Polaków przekraczających granice tak USA jak i Kanady. Przedstawiciele Polonii amerykańskiej podnosili bowiem wielokrotnie problem polityki wizowej, wydłużanie czasu oczekiwania na wydawanie paszportów oraz problemy osób mających podwójne obywatelstwo.

Przedstawiciele Polonii australijskiej zachęcali studentów z Polski do odpłatnego studiowania w Australii, podkreślając jednocześnie, że stwarza to szansę podjęcia później pracy w Australii przez najzdolniejszych z nich.

Problem promowania Polski w świecie, wielokrotnie poruszany w czasie spotkania z Marszałkiem Senatu, znalazł również wyraz w wystąpieniu przedstawiciela Polonii szwedzkiej. Ta ostatnia upatruje wielkiej szansy dla budowania wizerunku Polski za granicą poprzez motywowanie piszących po polsku obcokrajowców w prasie zagranicznej. Ten sposób promocji określono jako najbardziej efektywny i wiarygodny.

Grecka Polonia zgłosiła chęć wykorzystania przez władze polskie jej potencjału i doświadczenia w dostosowywaniu się Polski do mechanizmów działających w Unii Europejskiej.

Polonia francuska - licząca obecnie ok. 1 mln osób - podjęła starania zakończenia sukcesem procesu zjednoczenia Polonii na tym terenie.

Swoje problemy przedstawili również Polacy, którzy znaleźli się na Łotwie po 1940 roku i muszą obecnie przechodzić skomplikowany proces naturalizacji (obecnie pozbawieni są obywatelstwa jakiegokolwiek kraju). Dla wielu z nich nadanie obywatelstwa polskiego jest jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji.

Przedstawiciele Polonii na Ukrainie opowiedzieli się za stworzeniem jednej organizacji polonijnej na całej Ukrainie, albowiem poprzez rozbicie organizacji polonijnych brak jest ich przedstawicieli w parlamencie ukraińskim, podczas gdy mniejszość grecka ma w parlamencie greckim trzech swoich posłów. Ponadto zwrócili uwagę na słabą słyszalność na Ukrainie polskich stacji radiowych oraz na brak, pomimo 15 - letnich starań, Domu Polskiego we Lwowie. Zaapelowali też do Senatu o lobbing wśród polskich przedsiębiorców działających na Ukrainie celem wsparcia finansowego działających tam organizacji polonijnych.

 

Opracowali: Katarzyna Bachańska

Piotr Bożym