18 lipca 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności kontynuowała rozpatrywanie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Komisja przerwała prace nad ustawą po stwierdzeniu zasadniczych luk w rozpatrywanej regulacji.
W dyskusji udział wzięli senatorowie: Andrzej Jaeschke, Gerard Czaja i Anna Kurska, a także przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz prokurator Grażyna Stanek z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prowadzący obrady senator A. Jaeschke zaproponował, aby za punkt wyjścia do formułowania poprawek przyjąć sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia przyjęte po przygotowaniu przez Ministerstwo Polityki Społecznej propozycji uzupełnień przepisów ustawy.
Zmiany zaproponowane przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia przejął senator G. Czaja.
W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator A. Kurska.
Kolejną rozpatrywaną regulacją była ustawa o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.
Celowość powołania centrum uzasadniła dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Beat
a Mik.W dyskusji wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy sejmowej bez poprawek zgłosiła senator Ewa Serocka. Senator Zbigniew Romaszewski zaproponował odrzucenie ustawy.
Pierwszy, zgodnie z regulaminem, przegłosowano wniosek o odrzucenie ustawy. Za było 3 senatorów, a 3 przeciw. Wobec takiego wyniku przegłosowano wniosek senator E. Serockiej o przyjęcie ustawy bez poprawek. W głosowaniu za wnioskiem opowiedziało się 3 senatorów, a 3 osoby były przeciwne.
W związku z odrzuceniem przez komisję obu wniosków przewodniczący obradom senator A. Jaeschke stwierdził, że komisja nie zajęła stanowiska w sprawie rozpatrywanej ustawy i uchwałę w tej sprawie podejmie na kolejnym posiedzeniu.
W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw.
Uzasadnienie potrzeby nowelizacji, która była projektem rządowym, przedstawiła dyrektor B. Mik. Zaproponowała także wprowadzenie poprawek do ustawy uchwalonej przez Sejm. Ponadto komisja zapoznała się także z uwagami senackiego biura legislacyjnego. Dysponowano również opiniami ekspertów oraz pełnomocnika Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.
W dyskusji senatorowie G. Czaja i A. Jaeschke zgłosili wnioski o wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej ustawy, zbieżnych w większości z sugestiami biura legislacyjnego i resortu sprawiedliwości.
W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 14 zmian do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora G. Czaję.
Następnie komisja przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Po zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie sejmowej nowelizacji bez poprawek. Za wnioskiem opowiedziało się 4 senatorów. Wobec wyników głosowania Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji będzie senator A. Kurska.
Ponadto komisja rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
W sprawie rozpatrywanej nowelizacji głos zabrał dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Skarbu Państwa Ryszard Tupin, który, omawiając wystąpienie ministra skarbu państwa zawierające propozycje zmian, uzasadnił potrzebę ich wprowadzenia. Ponadto senatorowie dysponowali opinią senackiego biura legislacyjnego, w której również zawarte były propozycje poprawek.
W dyskusji udział wzięli senatorowie A. Jaeschke i E. Serocka, a także dyrektor R. Tupin, przedstawicielka biura legislacyjnego, naczelnik Wydziału Prawa Cywilnego w Departamencie Legislacyjno-Prawnym w Ministerstwie Sprawiedliwości Danuta Kuć-Głowacka oraz sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Minist
rze Sprawiedliwości Robert Zegadło.Poprawki zaproponowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz propozycję drugiej poprawki, zamieszczoną w opinii biura legislacyjnego, przejął senator A. Jaeschke.
W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Sprawozdawcą stanowiska komisji w tej sprawie będzie senator E.
Serocka.Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Na prośbę wiceprzewodniczącego komisji senatora A. Jaeschkego o wypowiedź na temat ustawy sejmowej przedstawiciel biura legislacyjnego stwierdził, że zauważył jedynie drobne uchybienia legislacyjne, ale nie zgłasza propozycji poprawek.
Przyjęcie ustawy bez poprawek zaproponował przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości prokurator Marek Sadowski, ale nie zgodziła się z nim senator E. Serocka. Senator uznała za niezbędne wprowadzenie przynajmniej jednej poprawki, przywracającej zwolnienie z kosztów sądowych małych i średnich przedsiębiorców - dostawców wielkich korporacji h
andlowych. Wystąpienie w tej sprawie przesłało do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe - Biedronka.Ponieważ nie przygotowano tekstów poprawek, wiceprzewodniczący komisji zaproponował, aby uchwalić ustawę bez poprawek, a zgłaszanie wniosków legislacyjnych przenieść na posiedzenie plenarne. Senatorowie zaaprobowali takie rozwiązanie i pod głosowanie poddano wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Uzyskał on aprobatę senatorów. Na sprawozdawcę sta
nowiska komisji wyznaczono senator E. Serocką.