17 maja 2005 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie inicjatywy ustawodawczej Senatu z dnia 3 grudnia 2004 r.
W imieniu wnioskodawców projekt rekomendował senator Kazimierz Jaworski. W przedstawionym połączonym komisjom projekcie uchwały zaproponowano, by Senat - na podstawie art. 119 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - wycofał projekt ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci, wniesiony do Sejmu uchwałą z 3 grudnia 2004 r.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, po odejściu Jana Pawła II padło wiele słów o tym, że powinniśmy uczcić Jego pamięć nie nowymi pomnikami i nazwami ulic, ale konkretnymi czynami. Następnie przywołano słowa Ojca Świętego z wydanej na krótko przed śmiercią książki "Pamięć i tożsamość", w której papież napisał m.in., że "prawo stanowione przez człowieka, przez parlamenty i każdą instancję prawodawczą nie może pozostawać w sprzeczności z prawem natury, czyli ostatecznie z odwiecznym prawem Boga".
W opinii wnioskodawców projektu uchwały, złożony przez Senat w Sejmie projekt ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci próbuje upodobnić status prawny takich związków z małżeństwem. Jak stwierdzono w uzasadnieniu, homoseksualiści nie są ograniczani w swoich życiowych wyborach, nie są też w Polsce prześladowani ani napiętnowani przez opinię publiczną. W obowiązującym porządku prawnym są mechanizmy pozwalające na spełnienie ich postulatów odnoszących się np. do dziedziczenia (testament) czy wzajemnej opieki etc.
Przypomniano ponadto, że przedmiot projektu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci nie jest objęty prawem Unii Europejskiej, nie jest też projektem wykonującym prawo Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 119 ust. 4 konstytucji wnioskodawca może wycofać projekt ustawy w toku postępowania ustawodawczego w Sejmie do czasu zakończenia drugiego czytania projektu. Projekt ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci jest skierowany do pierwszego czytania.
Wnioskodawcy przypomnieli również, że Senat wycofywał już z Sejmu swoje inicjatywy. Uchwałą z 28 lutego 1991 r. w sprawie inicjatywy ustawodawczej Senatu z 3 sierpnia 1990 r. Senat wycofał z Sejmu projekt nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych.
Projekt ustawy o rejestrowanych związkach tej samej płci Senat uchwalił 3 grudnia 2004 r. Projekt trafił do Sejmu, gdzie czeka na pierwsze czytanie. Zgodnie z nim, zarejestrowanie związku w Urzędzie Stanu Cywilnego będzie się wiązało z nabyciem wielu uprawnień, głównie o charakterze ekonomicznym, m.in. prawa do dziedziczenia po zmarłym partnerze i prawa do ubiegania się na wniosek partnera pozostającego "w niedostatku" o alimenty już po wyrejestrowaniu związku. Projekt ustawy nie przewiduje możliwości wspólnego opodatkowania partnerów. Będą oni mieli natomiast prawo ustanowić wspólność majątkową.
Zaproponowana przez Senat ustawa nie dopuszcza adopcji ani przysposabiania dzieci przez takie związki, ale nie zakazuje wychowywania dzieci jednego z partnerów, który żyje w związku z inną osobą tej samej płci.
W dyskusji na temat projektu udział wzięli senatorowie: Krystyna Sienkiewicz, Janusz Bielawski, Krzysztof Jaworski, Andrzej Jaeschke, Ewa Serocka, Wojciech Pawłowski, Anna Kurska, Zdzisława Janowska, Zbigniew Romaszewski, Teresa Liszcz oraz Sławomir Izdebski.
Senator K. Sienkiewicz, która reprezentuje Senat w pracach Sejmu nad projektem ustawy o związkach partnerskich, ostro przeciwstawiła się wniesionej inicjatywie, uznała to za próbę unicestwienia projektu - podjętą przez senatorów, którzy głosowali przeciwko projektowi ustawy, a ponadto stwierdziła, że należy uznać realia i stanowione prawo powinno odpowiadać na rzeczywistość.
Stanowisko to poparła znaczna część senatorów, którzy - przedstawiając argumenty o potrzebie ustawowego uregulowania problemów osób homoseksualnych - wypowiedzieli się przeciwko rozpatrywanej inicjatywie. Podkreślano też, że senacki projekt ustawy był satysfakcją dla tej grupy społecznej i wyrazem tolerancji dla odmiennych zachowań seksualnych.
Senator T. Liszcz stwierdziła, że zło zaistniało nie poprzez przepisy projektu ustawy o związkach partnerskich, ale przez sam fakt przygotowania tego projektu, bo prawo kreuje rzeczywistość.
Senator K. Jaworski przypomniał, że nie było aprobaty Episkopatu ani Ojca Świętego Jana Pawła II dla prawnego uregulowania związków partnerskich, co mogło wynikać z wypowiedzi niektórych senatorów, i zwrócił się o to, aby to sprostowanie zamieścić w protokole.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek senator K. Sienkiewicz o odrzucenie rozpatrywanej inicjatywy. Uzyskał on akceptację 11 głosami, 3 osoby były przeciw. Wyniki głosowania oznaczają, że połączone komisje są przeciwne wycofaniu z Sejmu projektu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci.