30 marca 2005 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w 65. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wnioskodawcą projektu była przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz.
Komisja, zgodnie z art. 80 ust. 1 i 2 oraz art. 84 ust. 4 Regulaminu Senatu, po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały. Na sprawozdawcę projektu podczas drugiego czytania wybrano senator T. Liszcz.
Projekt zawiera wezwanie do uznania przez władze rosyjskie zbrodni katyńskiej za ludobójstwo oraz do niezwłocznego przekazania IPN wszystkich akt umorzonego śledztwa w sprawie tej zbrodni, prowadzonego przez prokuraturę rosyjską.
"W 65. rocznicę mordu katyńskiego Senat RP składa hołd pomordowanym najlepszym synom Ojczyzny oraz tym którzy, mimo szykan i prześladowań, walczyli o ujawnienie prawdy o tej zbrodni, także Rosjanom, którzy walczyli o tę prawdę" - głosi tekst.
W projekcie uchwały podkreślono, że "władze Federacji Rosyjskiej usiłują pomniejszyć ciężar tej zbrodni, nie chcąc uznać jej za zbrodnię ludobójstwa i odmawiają udostępnienia Polsce akt prowadzonego w tej sprawie śledztwa, utrudniając tym samym ustalenie pełnej prawdy o mordzie i jego sprawcach".
W związku z tym wezwano władze rosyjskie, "aby zgodnie z prawem międzynarodowym uznały mord katyński za zbrodnię ludobójstwa i doprowadziły do wyjaśnienia wszystkich jego okoliczności oraz ustalenia sprawców (...)".
"Oczekujemy też od strony rosyjskiej niezwłocznego przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej wszystkich akt prowadzonego przez prokuraturę rosyjską umorzonego śledztwa w sprawie tej zbrodni" - głosi tekst projektu uchwały.
W opinii obecnego na posiedzeniu Komisji Ustawodawstwa i Praworządności sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, projekt uchwały "zawiera wszystko, co w takim tekście być powinno".
Szef pionu śledczego IPN Witold Kulesza powiedział, że projekt uchwały w kształcie zaproponowanym przez komisję zawiera "jakże ważne dla prokuratorów IPN wsparcie dla polskiego śledztwa i kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej jako zbrodni ludobójstwa".
W myśl projektu uchwały, Katyń "powinien stać się dla Europy i świata miejscem-symbolem zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w imię komunistycznej ideologii przez budowniczych sowieckiego imperium zła".
Zaapelowano też do państw Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej o "godne uczczenie pamięci niewinnych ofiar katyńskiej zbrodni ludobójstwa, w imię elementarnych zasad sprawiedliwości i ogólnoludzkiej solidarności, a także ku przestrodze - by nikt nigdy nie dopuścił się podobnej zbrodni".
Jak głosi tekst projektu uchwały, "ujawnienie pełnej prawdy o zbrodni katyńskiej jest koniecznym warunkiem prawdziwego pojednania i przyjaznych stosunków między RP a Federacją Rosyjską oraz między naszymi narodami".