15 marca 2005 r.
Komisja Ustawodawstwa i Praworządności
oraz Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego na wspólnym posiedzeniu przeprowadziły pierwsze czytanie projektu uchwały w sześćdziesiątą rocznicę walk o Wał Pomorski.W posiedzeniu komisji wziął udział płk dr Krzysztof Komorowski, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Komisje po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziły do niego poprawki i postanowiły wnieść o przyjęcie przez Senat jednolitego, następującego projektu uchwały:
<<W bieżącym roku mija 60 rocznica krwawych zmagań Wojska Polskiego walczącego wraz z Armią Radziecką o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. To jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej jaka została stoczona na Pomorzu Zachodnim. Zadecydowała ona w znacznej mierze o otwarciu drogi do operacji berlińskiej, a w konsekwencji skróceniu II wojny światowej w Europie.
O zaciętości zmagań świadczą liczne żołnierskie cmentarze na trasie tych heroicznych walk w Wałczu, Szczecinku, Czaplinku i Kołobrzegu. W bojach o przełamanie Wału Pomorskiego zginęło 3130 żołnierzy polskich, 2767 było rannych a 3715 zaginionych.
Walki na Wale Pomorskim, na którego umocnieniach zorganizowany był wyjątkowo silny opór wojsk niemieckich, to jedna z najtrudniejszych batalii jakie przyszło stoczyć żołnierzom I Armii Wojska Polskiego i zarazem jedna ze znaczących kampanii zbrojnych na drodze do obalania hitlerowskiego totalitaryzmu.
Bohaterom tych walk, bohaterom tamtych dni jesteśmy winni pamięć, cześć i szacunek. Dlatego dziś, w przededniu 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej, naszym obywatelskim i patriotycznym obowiązkiem jest przypomnienie żołnierskiego czynu zbrojnego na ziemiach, które stały się nieodłączną częścią Państwa Polskiego.
Szczególnie nam senatorom RP godzi się przypominać o tych faktach historycznych. Niech pamięć o Bohaterach tamtego czasu trwa, Oni zaś pozostaną wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski">>.
Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie projektu uchwały na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Gerard Czaja.