15 grudnia 2004 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Projekt inicjatywy ustawodawczej zgłoszony przez grupę senatorów, których reprezentował senator Ryszard Matusiak, zmierzał do tego, aby uprawnienie do odszkodowania, przyznane przepisem art. 5a ust. 1 pkt 1 osobom poszkodowanym, w stosunku do których orzeczono na stałe inwalidztwo I grupy lub całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, dotyczyło również wdów po takich poszkodowanych. W ocenie wnioskodawców, grupa objęta rozszerzonymi uprawnieniami byłaby nieliczna, ograniczona do kilkuset osób.
Podczas posiedzenia na temat projektu wypowiadali się dyrektor Departamentu Świadczeń Socjalnych w Ministerstwie Polityki Społecznej Alina Wiśniewska oraz dyrektor w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Tomasz Lis.
W dyskusji senatorowie Andrzej Jaeschke, Ewa Serocka i Krystyna Sienkiewicz poparli projekt co do zasady. Zastanawiano się natomiast nad liczbą osób, które skorzystałyby z proponowanych uprawnień. W związku z tym połączone komisje postanowiły zwrócić się do resortu polityki społecznej i urzędu kombatantów o przedstawienie szacunkowych danych dotyczących ewentualnych beneficjentów proponowanej inicjatywy. Po otrzymaniu tych informacji komisje będą kontynuować pracę nad projektem.