18 listopada 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Założenia przyjętej przez Sejm regulacji omówiła wicedyrektor Departamentu Wyznań i Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Danuta Głowacka-Mazur. Senatorowie zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto głos zabrali: przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlicik, dyrektor Romskiego Instytutu Historycznego Tadeusz Czekaj, wiceprzewodniczący Oddziału Mazowieckiego Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Bohdanowicz, doradca sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Lech M. Nijakowski oraz ekspert prof. Andrzej Rzepliński.
W posiedzeniu Komisji Ustawodawstwa i Praworządności uczestniczyli również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak, poseł Kazimierz Plocke, prezes Związku Ukraińców w Polsce Miron Kertyczak, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski oraz prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Piotr Cywiński.
W dyskusji skoncentrowano się na kwestionowanych przez zainteresowane środowiska przepisach wprowadzających definicję mniejszości narodowej (w szczególności warunku utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie - art. 2 ust. 1 pkt 6) oraz umiejscowieniu całej problematyki mniejszości narodowych i etnicznych w resorcie spraw wewnętrznych i administracji (zamiast np. w resorcie kultury), a także postulowano odstąpienie od rozróżnienia na dwie grupy mniejszości: narodową i etniczną.
Dla usprawnienia i ukierunkowania dalszej dyskusji przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz poddała pod głosowanie sondażowe wniosek o rezygnację z podziału na mniejszości narodowe i mniejszości etniczne. Wniosek nie został przyjęty. Wobec wyników głosowania bezprzedmiotowa stała się dyskusja nad poprawkami postulowanymi przez środowisko mniejszości narodowej żydowskiej.
Komisja dysponowała opiniami Biura Legislacyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego oraz propozycjami poprawek, przygotowanymi przez środowiska mniejszości narodowych i etnicznych oraz przez posła Jerzego Szteligę. W dyskusji propozycje wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, zbieżnych z otrzymanymi postulatami, zgłosili senatorowie T. Liszcz, Andrzej Jaeschke i Gerard Czaja.
W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zdecydowała o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia 33 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustawę wraz z uchwalonymi poprawkami przyjęto jednogłośnie. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator A. Jaeschke.
Komisja zaproponowała m.in., by tam, gdzie przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 20% mieszkańców gminy, w urzędach tych gmin można było używać języka mniejszości. Podstawą mają być dane z ostatniego spisu powszechnego. Sejm nie zgodził się na używanie w urzędach gmin języka mniejszości i języka regionalnego (kaszubskiego) jako tzw. języka pomocniczego.
Postanowiono, że komisja będzie także rekomendować Senatowi przyjęcie poprawki, zakładającej ustalenie dodatkowych nazw miejscowości i ulic w języku mniejszości tam, gdzie te mniejszości stanowią co najmniej 20% (zgodnie z ustawą sejmową jest to 50%)