29 września 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie 65. rocznicy utworzenia państwa podziemnego.
W imieniu wnioskodawców projekt uchwały przedstawiła i omówiła senator Olga Krzyżanowska. W projekcie przypomniano, że 27 września 1939 r., w momencie kapitulacji broniącej się Warszawy, podjęto decyzje o tworzeniu państwa podziemnego i kontynuowaniu w kraju walki o niepodległość. W projekcie oddano część żołnierzom Polski podziemnej, którzy przez ponad pięć lat okupacji, przy ofiarnej pomocy ludności cywilnej, prowadzili walkę z wrogiem. Oddano także cześć cywilnym twórcom państwa podziemnego: pracownikom delegatury rządu RP, działaczom ruchów politycznych i organizacji społecznych, pracownikom administracji i sądownictwa oraz duchownym różnych wyznań, a zwłaszcza tysiącom pracowników podziemnego systemu oświaty.
Następnie komisja zapoznała się z propozycjami poprawek Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Proponowane zmiany poparła przedstawicielka wnioskodawców senator O. Krzyżanowska. W dyskusji senator Gerard Czaja zgłosił poprawkę o charakterze stylistycznym.
Przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz poddała pod łączne głosowanie wszystkie zgłoszone zmiany. Uzyskały one jednogłośną aprobatę senatorów.
Ustalono, że projekt uchwały w sprawie 65. rocznicy utworzenia państwa podziemnego wraz z przyjętymi poprawkami zarekomenduje Izbie senator Anna Kurska.