Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
W posiedzeniu udział wzięli: minister sprawiedliwości Marek Sadowski, podsekretarz stanu w tym resorcie Tadeusz Wołek, dyrektor do spraw legislacyjnych Związku Banków Polskich Jerzy Bańka, Jarosław Świeczkowski z Krajowej Rady Komorniczej, naczelnik Wydziału Notariatu i Komorników Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Łasocha, a także Jan Bołonkowski - wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie. Ponadto wysłuchano opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu
Wiceminister T. Wołek, reprezentujący rząd, oraz senator Ewa Serocka, prz
edstawicielka Senatu w pracach Sejmu nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, a także J. Świeczkowski z Krajowej Rady Komorniczej wyrazili zadowolenie z uchwalonej przez Sejm ustawy.W dyskusji najwięcej wątpliwości budziły uregulowania wprowadzające obowiązek uiszczania przez wierzyciela i dłużnika opłat stosunkowych oraz ich wysokość (zmiana 15 - art. 45 oraz zmiana 19 - art. 49).
Dyrektor J. Bańka zakwestionował uregulowanie zawarte w pkt 15 (art. 45) rozpatrywanej noweli, krytycznie odnosząc się do obowiązku uiszczania 1% wartości egzekwowanego świadczenia. Po wyjaśnieniach przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy uzasadnili potrzebę pozostawienia tego ureg
ulowania, senatorowie nie zgłosili odnoszącej się do tego poprawki.W dyskusji wnioski o wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej ustawy zgłosili senatorowie Teresa Liszcz i Andrzej Jaeschke. W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zaakceptowała 4 zmiany, kolejne zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości.
Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego zarekomenduje Izbie senator Ewa Serocka, a sprawozdawcami wniosków mniejszości będą senatorowie T. Liszcz i A. Jaeschke.