Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzyła w pierwszym czytaniu projekt uchwały Senatu w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, który marszałek skierował do komisji zgodnie z art. 79 ust. 1, w związku z art. 84 ust. 5 Regulaminu Senatu. Wnioskodawcą rozpatrywanego projektu była senator Anna Kurska.

Komisja po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały. Decyzję w tej sprawie podjęto jednomyślnie.

Senat RP składa hołd żołnierzom, harcerzom i ludności cywilnej za podjęcie nierównej bohaterskiej walki w obronie godności narodu - głosi m.in. zaakceptowany projekt.

W uchwale senatorowie podkreślają, że "podjęcie próby odzyskania niepodległości i uwolnienia Stolicy spod okupacji niemieckiej własnymi siłami było zwieńczeniem działalności Armii Krajowej i innych podziemnych organizacji zbrojnych". "Osamotnienie Warszawy w walce, nieudzielenie Powstańcom realnej pomocy przez zachodnich aliantów oraz wycofanie swojej armii z przedmieść Walczącego Miasta przez Związek Radziecki przyczyniły się do zagłady około 200 tysięcy osób ludności cywilnej i zrównania z ziemią Stolicy Polski" - napisano w projekcie.

"Senat potępia niemieckich okupantów winnych zbrodni przeciw ludzkości dokonanej na żołnierzach Powstania, harcerzach i ludności cywilnej" - podkreślono w projekcie uchwały.

Zaznaczono w nim również, że Senat "wyraża wdzięczność wszystkim, którzy - pomimo grożących w przeszłości represji - podejmowali próby upamiętnienia kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego". Senatorowie przyjmują także z uznaniem utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, które, ich zdaniem, przybliży następnym pokoleniom skomplikowane losy naszego narodu.

Ustalono, że w imieniu Komisji Ustawodawstwa i Praworządności projekt uchwały w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zarekomenduje Izbie senator A. Kurska.

Ponadto Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra sprawiedliwości Sylweriusza Królaka, dotyczącej zapisów ustawy sejmowej uchwalonej na podstawie projektu rządowego. Zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywaną nowelizację uchwalono w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wydanym po rozpoznaniu wniosku Krajowej Rady Sądownictwa. Trybunał orzekł niezgodność art. 27 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych w części, w jakiej upoważnia ministra sprawiedliwości, mimo negatywnej opinii Krajowej Rady Sądownictwa, do odwołania prezesa sądu w trakcie kadencji, gdy dalsze pełnienie jego funkcji z innych powodów niż niewywiązywanie się z obowiązków służbowych nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości, z art. 10 i art. 173 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wyeliminowanie tego przepisu z systemu prawnego (w części wynikającej z sentencji wyroku) nastąpi 31 sierpnia br.

Projektodawca, a za nim Sejm, przyjął w noweli koncepcję, polegającą na możliwości odwołania prezesa, a także wiceprezesa w trakcie kadencji, gdy dalsze pełnienie funkcji z powodów innych niż rażące niewywiązywanie się z obowiązków służbowych nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości, lecz jedynie po uzyskaniu akceptacji Krajowej Rady Sądownictwa. Innymi słowy, negatywna opinia rady jest dla ministra sprawiedliwości wiążąca. Tę samą regulację przyjęto w prawie o ustroju sądów wojskowych. Przesłankę do odwołania w postaci rażącego niewywiązywania się z obowiązków służbowych pozostawiono bez zmian (ze względu na wyrok trybunału nie było potrzeby jej zmieniać, gdyż trybunał uznał, że jest zgodna z konstytucją).

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Gerarda Czaję.

Na swym posiedzeniu senatorowie rozpatrzyli także ustawę o ratyfikacji Konwencji odnoszącej się do ekstradycji między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Dublinie dnia 27 września 1996 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówili wiceminister S. Królak oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal. Pozytywną opinię przedstawiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Ewę Serocką.

Senatorowie nie zgłosili również zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, przyjętego w Nowym Jorku dnia 25 maja 2000 r. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Andrzej Jaeschke.

Na temat ustaleń powziętych w przedmiotowym protokole wypowiadał się wicedyrektor A. Misztal. Żadnych uwag nie zgłosiło biuro legislacyjne.

Kolejnym rozpatrzonym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 29 maja 2000 r. oraz Protokołu do Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej z dnia 29 maja 2000 r., sporządzonego w Luksemburgu dnia 16 października 2001 r.

Rozwiązania przyjęte w ratyfikowanej konwencji omówili wiceminister sprawiedliwości S. Królak i wicedyrektor A. Misztal. Pozytywną opinię o ustawie uchwalonej przez Sejm przedstawiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

Senatorowie nie zgłosili również zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji Konwencji o uproszczonej procedurze ekstradycyjnej między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 10 marca 1995 r.

Po wysłuchaniu informacji wiceministra S. Królaka i wicedyrektora A. Misztala w głosowaniu przyjęto ustawę bez poprawek. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Aleksandra Koszada.

Ponadto Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie zwalczania korupcji funkcjonariuszy Wspólnot Europejskich i funkcjonariuszy Państw Członkowskich Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 26 maja 1997 r.

Po wysłuchaniu informacji wiceministra S. Królaka i wicedyrektora A. Misztala oraz zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego senatorowie w głosowaniu postanowili przyjąć ustawę sejmową bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Krystyna Sienkiewicz.