17 czerwca 2004 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Uzasadnienie rozpatrywanej nowelizacji przedstawiła prokurator w Departamencie Legislacyjno-Prawnym w Ministerstwie Sprawiedliwości Grażyna Stanek. Rozpatrywana ustawa nowelizuje przepis art. 3 § 2 ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmieniany przepis stanowi, że w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych należy stosować niektóre przepisy uchylonego Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2004 r. Zmiana zawarta w przedłożonej Senatowi ustawie przedłuża stosowanie tej normy do 30 czerwca 2005 r., co umożliwi przeprowadzenie prac nad wniesionym do Sejmu 1 września 2003 r. projektem nowej ustawy o odpowiedzialności za naruszenie finansów publicznych. Było to kolejne przedłużenie obowiązywania zmienianego przepisu, poprzednie miało miejsce 14 listopada 2003 r.

Zgodnie z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie złoży senator Gerard Czaja.

W drugim punkcie porządku dziennego przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

W tej części posiedzenia uczestniczył minister sprawiedliwości Marek Sadowski, a także członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości: Feliks Zedler, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Tadeusz Ereciński, sekretarz komisji Robert Zegadło oraz sędzia Sądu Najwyższego Jacek Gudowski. Ponadto obecni byli: wicedyrektor Jan Bołonkowski i Bogdan Ziemiański z Departamentu Legislacyjno-Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych Anna Korbela.

Senatorowie dysponowali opiniami o ustawie przedstawionymi przez biuro legislacyjne oraz prof. Andrzeja Jakubeckiego, a także wystąpieniami Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP oraz Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

W dyskusji minister sprawiedliwości oraz przedstawiciele Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego uzasadnili przyjęte w Sejmie regulacje, a także polemizowali z wyrażanymi przez senatorów Teresę Liszcz i Zbigniewa Romaszewskiego wątpliwościami dotyczącymi przyjętych rozwiązań w zakresie kontradyktoryjności, poznania prawdy w procesie i równouprawnienia stron. Podobnie krytyczny pogląd prezentowany był w przedłożonej opinii przez prof. A. Jakubeckiego.

W toku prac nad rozpatrywaną nowelizacją ustawy - rozpatrując uwagę prof. A. Jakubeckiego do art. 954 pkt 2 k.p.c. - komisja dostrzegła potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych wykraczających poza materię ustawy. Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przedłożyli propozycję wykreślenia przepisu §3 w art. 999 k.p.c.

W związku z powyższym, na podstawie art. 69 ust. 1 i 2 Regulaminu Senatu, Komisja przygotowała wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i przekazała do marszałka Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego wraz z uzasadnieniem oraz informacją dotyczącą zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej. Do reprezentowania Komisji w pracach nad tym projektem ustawy została upoważniona senator T. Liszcz.

W dyskusji nad rozpatrywaną ustawą o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw zgłoszono kilkadziesiąt wniosków, które przewodnicząca poddała następnie pod głosowanie.

W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zarekomendować senatowi wprowadzenie 34 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Do stanowiska komisji zgłoszono 10 wniosków mniejszości.

Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji oraz wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej będzie senator T. Liszcz. Sprawozdawcami wniosków mniejszości na posiedzeniu plenarnym będą senatorowie T. Liszcz, Anna Kurska i Z. Romaszewski.