24 marca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zapoznano się z informacją o działalności Rzecznika Interesu Publicznego w 2003 r. wraz z wnioskami wynikającymi ze stanu przestrzegania przepisów ustawy. Informację przedstawił rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński.
W swoim wystąpieniu rzecznik wskazał najistotniejsze problemy związane z działalnością jego urzędu w 2003 r. , a wśród nich:
- 5 miesięcy działania Rzecznika w nieuregulowanej sytuacji prawnej, do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego 28 maja 2003 r. o niekonstytucyjności przepisów ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne, oraz konsekwencje działania niekonstytucyjnego przepisu,
- kwestie związane z powtórnym składaniem oświadczeń lustracyjnych,
- działania podjęte w wyniku uchwały Sądu Najwyższego o konieczności składania oświadczeń lustracyjnych przez sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku,
- problemy z wiarygodnością wyjaśnień składanych przez Rzecznikiem Interesu Publicznego i - często występująca - ochrona osobowych źródeł informacji.
W dyskusji głos zabrał senator Gerard Czaja, który zwrócił się o uszczegółowienie niektórych danych, oraz senator Teresa Liszcz, która podziękowała rzecznikowi interesu publicznego za nienaganne wykonywanie trudnej funkcji i nadzwyczaj oszczędne gospodarowanie funduszami w podległym mu urzędzie.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych.
W tej części posiedzenia uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak, wicedyrektorzy Departamentu Zezwoleń i Koncesji oraz Departamentu Prawnego w tym resorcie Jan Rybczyński i Marcin Wereszczyński. Komisja zapoznała się także z uwagami szczegółowymi Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu
Sejmową nowelizację uchwalono na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Projekt ma za zadanie przede wszystkim dostosować regulację dotyczącą nabywania uprawnień do wykonywania zawodu detektywa do wspólnotowego systemu uznawania kwalifikacji, który wdrożono do prawa polskiego w ustawie z 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
Nowelizacja sejmowa wprowadza pojęcie "tajemnicy detektywa", łagodniejsze zasady wydawania zezwoleń na usługi detektywistyczne oraz ograniczenie dostępu do danych z rejestru detektywów.
Dyskusja, w której udział wzięli senatorowie Teresa Liszcz, Robert Smoktunowicz, Gerard Czaja, przedstawiciele MSWiA oraz biura legislacyjnego, koncentrowała przede wszystkim się wokół problemów podniesionych w opinii senackiego biura.
W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Wszystkie wnioski uzyskały poparcie resortu spraw wewnętrznych i zostały jednogłośnie przyjęte przez senatorów. Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych przedstawi podczas posiedzenia plenarnego senator T. Liszcz.