11 marca 2004 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego zapoznano się z informacją dotyczącą wydarzeń w jednostce penitencjarnej w Inowrocławiu. Informację przedstawił dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jan Pyrcak.

W posiedzeniu udział wzięli prokurator krajowy Karol Napierski, dyrektor Zespołu Prawa Karnego Wykonawczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Janusz Zagórski, dr Zbigniew Lasocik z Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników oraz prof. Andrzej Rzepliński, członek Komitetu Helsińskiego.

Otwierając posiedzenie, przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz przypomniała, że potrzeba zwołania posiedzenia wynikła z publikacji w Gazecie Wyborczej z 21 i 22 lutego br.

Wydarzenia, które miały miejsce w Areszcie Śledczym w Inowrocławiu w 1999 r., dotyczące zgonu tymczasowo aresztowanego Krzysztofa P. podczas stosowania wobec niego środka przymusu bezpośredniego w postaci umieszczenia w celi zabezpieczającej, przedstawił gen. J. Pyrcak, a prowadzone w tej sprawie śledztwo - prokurator K. Napierski.

W dyskusji senatorowie - mimo uznania dla zaangażowanej i trudnej pracy funkcjonariuszy służby więziennej, którą mieli okazję obserwować w czasie wizytacji zakładów karnych w 2003 r. - krytycznie odnieśli się do informacji przedstawionej przez szefa Służby Więziennej i podjętych przez ówczesne władze więziennictwa działań. W szczególności jako nieuzasadnione oceniono zawieszenie postępowania wyjaśniającego w 1999 r. przez dyrektora okręgowego SW, brak konsekwencji służbowych wobec dowódcy zmiany i dyrektora Aresztu Śledczego w Inowrocławiu, a także brak wyjaśnienia okoliczności śmierci osadzonego, połączonej ze szczególnym udręczeniem - na skutek doznanych obrażeń.

Wątpliwości senatorów budziło również postępowanie prowadzone przez prokuraturę, a w szczególności niezastosowanie aresztu tymczasowego wobec podejrzanych, co umożliwiło mataczenie w śledztwie i zmowę milczenia przesłuchiwanych.

Obecni na posiedzeniu eksperci z dziedziny prawa karnego wykonawczego zwracali uwagę na potrzebę zmian przepisów w kierunku wprowadzenia obowiązku precyzyjnej dokumentacji stosowania środków przymusu bezpośredniego (łącznie z filmowaniem kamerą), egzekwowania prowadzenia rzetelnej dokumentacji lekarskiej, stałego szkolenia personelu więziennego oraz należytego nadzoru nad wykonywaniem kary pozbawienia wolności.

Na zakończenie gen. J. Pyrcak zapewnił komisję o podjęciu działań, które mają zapobiec tego typu wypadkom, a także zobowiązał się do analizy i ewentualnego wdrożenia procedur postulowanych w wystąpieniu rzecznika praw obywatelskich,

Prokurator krajowy zobowiązał się do informowania komisji o postępach wznowionego śledztwa w sprawie śmierci Krzysztofa P. w Areszcie Śledczym w Inowrocławiu.