Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (688) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Ustawodawstwa i Praworządności (102.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (92.)

w dniu 7 marca 2003 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 28)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Zbigniew Kulak)

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Witam szanownych państwa senatorów.

Z upoważnienia pana senatora Jaeschkego, który dzisiaj pełni obowiązki przewodniczącego Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, i z upoważnienia pani senator Genowefy Grabowskiej, przewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, otwieram posiedzenie połączonych Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Jest to drugie posiedzenie zwołane w tej samej sprawie, bo z ubolewaniem muszę powiedzieć, że wczoraj, niestety, nie mieliśmy kworum, i to - mówię to z przykrością - w Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, więc po oczekiwaniu musieliśmy się rozejść.

Przechodzę do rzeczy. Proszę państwa, z inspiracji marszałka Pastusiaka nastąpił wczoraj szybki obieg dokumentów, który ma w efekcie spowodować wprowadzenie pod obrady Senatu na najbliższym posiedzeniu, za dwa tygodnie, projektu uchwały Senatu - zresztą równolegle jest przygotowywana, o ile wiem, podobna uchwała Sejmu - w sprawie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Mielibyśmy zaakceptować, o ile taka będzie wola państwa senatorów, uchwałę o następującej treści: "W celu rozwijania i umacniania przyjaźni oraz współpracy między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą Senat Rzeczypospolitej Polskiej, działając w porozumieniu z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej, postanawia powołać Zgromadzenie Parlamentarne Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.

Zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, zwanego dalej Zgromadzeniem Parlamentarnym, będzie rozpatrywanie spraw interesujących Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej i Radę Najwyższą Ukrainy oraz przyjmowanie wspólnych w tym zakresie stanowisk.

Zasady i tryb pracy Zgromadzenia Parlamentarnego określi statut uchwalony przez Zgromadzenie Parlamentarne.

Prezydium Senatu powoła senacką część polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego spośród senatorów".

Czy ze strony państwa senatorów są uwagi lub wypowiedzi?

Proszę bardzo. Pierwsza pani senator Simonides.

Senator Dorota Simonides:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Ja chciałabym tylko krótko powiedzieć, że jest to ze wszech miar potrzebne. Działa grupa parlamentarna litewsko-polska czy polsko-litewska jako sejm polsko-litewski. I jedna, i druga strona bardzo sobie to chwalą. Za granicą mogłam się przekonać, że jest to podawane jako przykład ścisłej współpracy parlamentów sąsiadujących ze sobą państw. Ponieważ nasze stosunki z Ukrainą powinny być jeszcze lepsze, zwłaszcza że nie wszystko w nich gra, uważam, że jest to inicjatywa, którą powinniśmy wesprzeć.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Dziękuję bardzo.

Proszę bardzo, pan senator Litwiniec.

Senator Bogusław Litwiniec:

Podpisuję się pod słowami, które sformułowała moja poprzedniczka. Chcę przy tej okazji, popierając ze wszech miar tę inicjatywę, przypomnieć o jakiejś naszej specjalnej funkcji w przyszłej zjednoczonej Europie unijnej, do której, mam nadzieję, wkrótce będzie należeć również Polska, dotyczącej naszych sąsiadów wschodnich. Na Polsce, jak sądzę, spoczywa specjalny obowiązek niezapominania o tym, że granice Europy, kultury europejskiej nie kończą się na Bugu. I tego rodzaju inicjatywa tę funkcję może wspaniale spełniać, i powinna ją spełniać.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator Romaszewski chce zabrać głos?

Senator Zbigniew Romaszewski:

Mam tylko pytanie, gdzie byłaby siedziba tej instytucji. Bo może jednocześnie, od razu można byłoby ustalić siedzibę, na przykład we Lwowie. Sprawa byłaby jasna, spotkania odbywałyby się we Lwowie.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Nie wiem, ja domyślam się... Każdy tu szuka jakichś analogii, pani senator Simonides dopatruje się analogii do grupy polsko-litewskiej, ja z kolei bym może poszukiwał analogii do takiej parlamentarnej grupy wspólnej z Unią Europejską, której obrady po prostu odbywają się na przemian. Ale to, wydaje mi się, jest czysto techniczna sprawa.

Jeszcze pan senator Wnuk chciał zabrać głos. Nie?

To pan senator Cybulski.

Senator Zygmunt Cybulski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Ja bym chciał podkreślić, że krok, który Polska robi, jest bardzo dobry. Ukraina należy do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, tak jak i Polska. Oczekiwanie współpracy, nie tylko transgranicznej, ale bliższej współpracy tych państw, jest oczekiwaniem chwili. W związku z tym uważam, że wzmocni to pozycję obydwu naszych państw w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej i umożliwi poszerzanie naszego "wpływu" na pozostałe państwa tej grupy. Dziękuję uprzejmie.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Tytułem informacji, chociaż taka informacja jest dostępna dla członków Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, ale może nie dla członków Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, powiem, że w przyszłym tygodniu będzie w Warszawie wizyta przedstawicieli komisji integracji europejskiej parlamentu Ukrainy. Jesteśmy proszeni o ewentualny udział w spotkaniu z tą delegacją.

Czy są jeszcze jakieś głosy?

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Renata Bronowska:

Ja chciałabym poruszyć tylko jedną kwestię. Chodzi o kwestię ewentualnej publikacji tej uchwały. Jeżeli wolą Wysokich Komisji byłoby, aby ta uchwała była opublikowana w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski", to konieczne jest zaznaczenie tego w treści tej uchwały, czyli dodanie zdania mówiącego, że uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Dziękuję bardzo za tę uwagę.

Czy państwo senatorowie macie na ten temat zdanie? Chcemy drukować?

Senator Andrzej Wielowieyski:

Tutaj jest taki problem, że żeby to było mniej więcej w porządku, może trzeba by to było skonsultować i sprawdzić, czy analogiczna uchwała Sejmu zawiera właśnie tę klauzulę i będzie opublikowana w "Monitorze Polskim". Bo tak powinno być, ale dobrze by było, żeby to było zbieżne.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Dziękuję bardzo.

Nie wiem... W tym momencie chyba nie ma odpowiedzi na to pytanie.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Renata Bronowska:

Przyznam szczerze, że analogiczny projekt uchwały, który dostałam, projekt uchwały sejmowej obecnie tego zdania nie zawiera. Nie wiem, czy na etapie prac w Sejmie takie zdanie po prostu nie zostanie wprowadzone. Tego nie jestem w stanie przesądzić.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Ale terminy są takie, zdaje się, że Sejm będzie obradował nad tym w przyszłym tygodniu, a my za dwa tygodnie. Czyli jeszcze będziemy mieli pole manewru i ewentualnie będziemy mogli wprowadzić tę zmianę, zgodnie z bliźniaczym modelem Senatu, który byśmy wtedy podejrzeli, tak? Możemy się tak umówić?

(Głos z sali: Sejmu.)

Oczywiście Sejmu.

Pani senator Simonides, proszę.

Senator Dorota Simonides:

Ja mam tylko jedną techniczną uwagę. Jeżeli chodzi o tę parlamentarną grupę Sejmu litewskiego i Sejmu polskiego, to jest to tylko grupa sejmowa. A tu, domyślam się, będzie to grupa parlamentarna poselsko-senacka, tak? Bo Ukraina nie ma senatu?

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

Tak, Ukraina nie ma senatu, Ukraina ma parlament jednoizbowy. Ale parlamentarzyści są tam wybierani według dwóch różnych ordynacji: i większościowej, i partyjnej. W efekcie mają jakby dwa w jednym. Ale jest też ten element bardzo podobnych wyborów do naszych - w okręgach jednomandatowych. Ja byłem tam obserwatorem OBWE, tak że dokładnie tę ordynację prześledziłem.

Senator Dorota Simonides:

Czyli tym bardziej musi być wspólna uchwała, żeby w "Dzienniku Ustaw" było jednakowo.

(Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak: W "Monitorze Polskim".)

Tak, w "Monitorze Polskim".

Senator Andrzej Wielowieyski:

Tak. Mogę powiedzieć - niech to będzie niejako wyjaśnienie od Konwentu Seniorów - że konwent przyjął, że zakładamy, iż Senat dostanie pięć miejsc w dwudziestoosobowej delegacji, w dwudziestoosobowym składzie naszej reprezentacji, która będzie negocjowana z Ukraińcami. W każdym razie to zostało już w Sejmie zafiksowane i kierownictwo Sejmu, nie tak jak w przypadku Litwy, to zaakceptowało.

Zastępca Przewodniczącej Zbigniew Kulak:

To jest propozycja, bo dopiero ten statut ma powstać. Ale domyślam się, że pan senator ujawnia w tej chwili kulisy rozmów kuluarowych.

(Senator Andrzej Wielowieyski: Intencje.)

Czy są jeszcze jakieś głosy? Nie. Dziękuję bardzo.

Proponuję przystąpić do głosowania.

Kto jest za przyjęciem takiego brzmienia uchwały, jakie odczytałem? (12)

Jednogłośnie za.

Wobec tego dziękuję bardzo.

Czy są jakieś inne sprawy? Nie ma.

Zamykam...

(Głos z sali: Sprawozdawca.)

Aha, sprawozdawca. Jest taka sugestia, żebym ja, skoro podpisałem ten druk wyjściowy, dalej był sprawozdawcą. Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 38)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.