Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywał ustawę o doświadczeniach na zwierzętach. W pracach komisji wzięli udział: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz Ministerstwa Środowiska, a także ekspert komisji prof. Andrzej Elżanowski z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapoznano się również z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji pojawiały się krytyczne głosy na temat ustawy sejmowej. Wskazywano m.in., że ta ustawa jest niepotrzebna, że obowiązująca dotychczas ustawa o ochronie zwierząt, w szczególności jej rozdział 9, realizuje założone w omawianej ustawie cele i jest zgodna z dyrektywą unijną.

Ostatecznie Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować wprowadzenie 18 poprawek do ustawy o doświadczeniach na zwierzętach. Częściowo miały one charakter legislacyjny. Wśród zmian znalazły się również merytoryczne. Jedna z najważniejszych dotyczyła definicji doświadczenia. Komisja postulowała, aby z definicji doświadczenia nie wyłączać samego zabijania w celu pobrania tkanek i prowadzenia na nich badań. Definicja przyjęta przez Sejm wyłączała uśmiercanie zwierząt w tym celu.

Ustalono, że w imieniu komisji proponowane poprawki zarekomenduje Izbie senator Teresa Liszcz.

Do stanowiska Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zgłoszono wniosek mniejszości. Postanowiono, że jego sprawozdawcą będzie senator Zbigniew Romaszewski. Wniosek zmierzał do przywrócenia zapisu z ustawy o ochronie zwierząt zakazującego eksperymentów na zwierzętach dla celów testowania kosmetyków czy środków higienicznych.